Du må installere en flash-player for å kunne se video.

Velg videoklipp:
  1. Generelt om Apéritif
  2. Kokeboken
  3. Om å søke
  4. Oppskriftene
  5. Min kokebok
  6. Bartender
  7. Drinkoppskriftene
  8. Min bartender
  9. Pollisten
  10. Pollisten - navigasjon og søk
  11. Bestilling av polvarer
  12. Min vinkjeller
  13. Ukens vin
  14. Les og lær om vin















Dagens rett:
Sandwich med ishavsrøye og brønnkarse

Flere oppskrifter
Ukens drink:
Leken sensommerdrink

Flere drinker
Ukens vin:
Rimelig rent

Mer vin
 



RSS RSS-feed


 


Lag fiskematen selv
Selvgjort er velgjort, og ingenting smaker vel så godt som den fiskematen du lager selv. Se de gode oppskriftene og tipsene her.

04. mars 2010 - Aperitif

Det er utrolig gøy å fiske, og det er ikke til å komme bort i fra at det er lett å få blod på tann og fiske mer enn hva du egentlig hadde trengt.

Løsningen er like innlysende, som den er enkel og ikke minst smakfull - lag fiskemat.

Nederst i artikkelen finner du mange gode oppskrifter.

Herlig fersk skreiHvilken fisk er best?
Egentlig kan du bruke det meste av det som kommer fra havet til deilig fiskemat. Det er ofte hvit fisk som blir brukt, da dette gir den mest delikate fargen.

Lyr og hyse er utmerkede fiskeslag, og de har også en fin bindeevne som holder fiskematen godt sammen.

Husk at du må bruke fisk som har fått hvile minst ett døgn etter at den ble fisket og den kan heller ikke ha vært fryst, for ellers vil ikke fisken binde nok.

Prøv gjerne også gjedde, laks, sild og torsk, eller hva med å lage delikate retter av skalldyr?

Lek med smaker
En av de morsomste tingene med fiskemat er at du kan variere smakene så utrolig mye. Bland gjerne inn forskjellige typer fisk i farsen for å få andre smaker, og lakseterninger i en kritthvit farse blir en morsom og smakfull kombinasjon.

Når det gjelder krydder er det virkelig bare fanstasien som setter grenser.

Du bør allikevel ikke bruke for kraftige krydder i deigen, da du lett kan skjule den gode fiskesmaken. Foruten salt og pepper er allehånde, muskantøtt, chili, karri, lemongrass, dill og gressølk bare noen av de mange smakene du kan benytte.

La alle i familien lage sine egne versjoner av fiskekakene. Prøv også med bacon, ost, parmesan, grove eller fine kaker, løk, hvitløk, persille eller koriander.

Viktig å huske på
Det er noen ting du skal være oppmerksom på når du lager fiskemat, og det aller viktigste er hygienen.

Pass på å bruke helt rene redskaper hele tiden, og vask hendene godt både før du begynner og hele tiden mens du holder på med fiskematen.

Når du lager fiskemat er det også viktig at ingrediensene er kalde, og du kan gjerne ha redskapene i fryseren et kvarter før du begynner også.

Her er noen av de tingene du bør huske på:

• Bruk fersk fisk, fryst fisk egner seg ikke til fiskemat.
• Vær nøye med hygienen
• Alle ingrediensene skal være kalde
• Del fisken opp i store terninger
• Bruk pulsknappen på food processoren, slik at du får den konsistensen du selv vil på farsen
• Skal du lage mye fiskemat, lag den porsjonsvis da bindemiddelet gjør det vanskelig å forme farsen om den blir stående for lenge.
• Lag flere varianter og finn din favoritt.

Gode oppskrifter
Her har vi samlet noen oppskrifter på fiskemat, men du vil finne langt flere blant våre mange retter i kokeboken.

Nå kan du også ta vare på dine beste oppskrifter i din egen kokebok.
Fiskekaker

Seikaker "Waldenbergare" med potetsalat

Ingredienser:
300 g seifilet, i terninger
5 dl TINE Kremfløte eller TINE Matfløte
2 eggeplommer
2 ss sjalottløk, finhakket
salt og pepper

Potetsalat:
400 g mandelpoteter, skrelte og kokte
4 dl TINE Rømme
2 ss kapers
1 ss dijonsennep
2 stk vårløk, finhakket

Drikkeforslag:
La Trappe Blond, kr 41.50 (34020 - bestillingsutvalg) eller
Soledoro Trebbiano di Romagna 2005, kr 88.20 (20396 - basisutvalg, kategori 4).

Fremgangsmåte:
Fisken kjøres til fin farse i hurtigmikser. Kjør videre og ha i salt og pepper. Spe med eggeplommer og fløte til en halvfast og smidig farse. Vend inn løken.

Stekes godt i usaltet smør.

Potetsalat:
Potetene deles opp i terninger. Blandes så med resten av ingrediensene.

Smak til med salt og pepper.


 
Innsendt av: TINE / Flavours
v/ Tom-Victor Gausdal
og Erling Stenersen Sundal
Foto: EFF, Tom Haga


Her finner du flere deilige fiskekaker
Fiskeboller

Fiskeburger med krabbefelt

Antall porsjoner:
4

Ingredienser:
250 g hvit fisk (torsk, hyse, lange)
250 g hvitt krabbekjøtt (renset og hakket)
1 egg
1 dl vann
1 sjalottløk, finhakket
1 ts hakket koriander
2 store løk
4 ss sursøt saus
3 dl solsikkeolje
Noen salatblader
Salt og pepper

Drikkeforslag:
L'Anfora Verdicchio di Matelica 2007, kr 123.20 (10327 - bestillingsutvalg)

Fremgangsmåte:
Skrell løken og kutt den i to på tvers av årringene. Surr løken mør over middels svak varme i olje (ca 30 minutter) og frigjør store løkringer.

Kjør fisk, krabbekjøtt og sjalottløk i food processor ca 30 sekunder. Rør inn vann, egg, koriander og ½ ts salt for hånd. Smak til med pepper.

Varm opp oljen, lag en prøvekake og stek den i oljen. Juster evt med mer krydder før du steker resten.

Anrett boller og løkringer lagvis. Drypp på litt sursøt saus og pynt med grønt.

Server gjerne en salat, nybakt brød eller ovnsstekte poteter til fiskeburgerne.

NB! Fisken kan ikke ha vært fryst når du skal lage fiskemat av den, da vil bollene ikke holde sammen.


 
Innsendt av: Inkognito


Spennende oppskrifter med fiskeboller
Fiskball

Kvalværets ferskfiskball (-boller)

Antall porsjoner:
ca 12 store baller

Ingredienser:
400 g filet av hvit fisk som lyr eller hyse
½ gul løk
2 ss potetmel
3 dl helmelk
3 ts salt
1 ts pepper
½ ts muskatnøtt

ister
pepper
allehånde

Kålrotstappe
Ertepuré

Drikkeforslag:
Et godt øl som Red Seal Ale, kr 40.50 (80398 - basisutvalg, kategori 3) med et skarpt følge
Løitens Sommer Aquavit, kr 309.90 (12237 - basisutvalg, kategori 6)

Les mer om drikkeforslagene ved å klikke på navnene

Fremgangsmåte:
For å lage fiskemat må du bruke fisk som ikke har vært fryst.

Trim fiskefiletene fri for ben og kutt de i store biter. Skrell løken og del den opp i grove biter som du kjører i en foodprocessor, ha over i en bolle.

Ha fisken i foodprosessoren og kjør til den er grovmalt. Ha i salt, krydder og den finhakkede løken og kjør sammen.

Ha i potetmelet og kjør maskinen mens du sper med melken til du får en litt løs deig.

Kutt ister i 1 x 1 cm store terninger og vend de i en blanding av pepper og allehånde.

Kok opp rikelig med godt saltet vann. Form fiskefarsen til store boller ved hjelp av en skje. Trykk en terning med ister inn i fiskeballens sentrum og legg den i det simrende vannet.

La fiskeballene trekke i 15 - 20 minutter eller til du ser at fettet fra isteret trenger ut i kokevannet.

Server fiskeballene med kålrotstappe, poteter, sprøstekt bacon eller flesk, og eventuelt en ertepuré .

Tips:
Skal du lage mye fiskemat er det best å gjøre det i omganger, da fiskefarsen setter seg hvis den blir stående for lenge. Fisker du selv må fisken ligge ett døgn før du lager fiskemat av den, ellers er det ikke nok bindemiddel i fisken.


 
Innsendt av: Apéritif
Illustrasjonsfoto: Inkognito


Tradisjonsrike fiskball
Paté og mousse

Fransk laksepaté

Antall porsjoner:
6 - 8

Ingredienser:
650 g laksefilet uten skinn og ben
1 ts salt
3 eggehviter
¼ ts hvit pepper
1 ss friskpresset sitronsaft
4 ss finhakket dill
½ grønn paprika, i små terninger
3 dl matfløte

Saus:
1 finhakket sjalottløk
½ ts salt
½ ts pepper
1 ts sukker
1 ts fransk sennep
3 eggeplommer
3 ss hvitvinseddik
1 ss smør
1 dl kremfløte

Drikkeforslag:
Santa Carolina Sauvignon Blanc Reserva 2008, kr 127.00 (10124 - basisutvalg (fullsortiment))

Fremgangsmåte:
Sett stekeovnen på 150 grader.

Kjør laksefileten i food-processor med salt, eggehviter og pepper. Rør inn sitronsaft, dill og paprika, og spe forsiktig med kjøleskapskald fløte.

Smør en brødform godt og legg en strimmel matpapir i bunnen. Fyll laksefarsen i formen, dunk den godt mot kjøkkenbenken slik at det ikke blir luftblærer i farsen.

Sett formen i langpanne med varmt vann og bak den i ovnen til den er fast, ca 45 minutter. Avkjøl patéen under lett press.

Rør sammen alle ingrediensene til sausen, unntatt fløten. Varm sausen til kokepunktet under omrøring. Avkjøl, rør i den av og til. Visp fløten stiv og rør den i sausen.

Skjær patéen i skiver og servér den med sausen.


 
Innsendt av: Eksportutvalget for fisk
Foto: Alf Børjesson


Festretter med fisk
Skalldyrsretter

Tortilla de camarones

Ingredienser:
200 g pillete ferske reker (norske reker bør grovhakkes da denne retten skal lages med bittesmå reker som brukes hele i røra)
100 g kikertmel
100 g hvetemel
En halv liten løk, finhakket
et egg, rikelig med hakket persille og salt etter smak.

Drikkeforslag:
Alegria Manzanilla, kr 89.90 (10340 - basisutvalg, kategori 3)

Fremgangsmåte:
Bland mel og vann, ha i egget og rør godt. Ha i finhakket løk, persille, salt og grovhakkede reker (eller krepsehaler, eller en blanding). La hvile en time.

Ha solsikkeolje i en frityrgryte og varm opp til den holder 180 grader. Med en stor skje former du røre til en kake og legger oppi frityrgryta. Når kakene er blitt lysebrune, tas de opp. De kan også stekes i panne.

Server med en gang med iskald manzanilla til.


 
Innsendt av: Oppskrift fra denne artikkelen (klikk)


Her finner du flere retter
Tørr- og klippfisk

Bouhllinos med strandkrabber og sitrongress

Ingredienser:
400 g klippfisk
100 g mandelpotet
2 fedd hvitløk
1 sitrongress
75 g strandkrabbekjøtt

Drikkeforslag:
Alegria Manzanilla, kr 89.90 (10340 - basisutvalg, kategori 3)

Fremgangsmåte:
Samme fremgangsmåte som brandade. Stikkes på pinner ved servering.

Bouhllinos har en fastere masse enn brandad.


 
Innsendt av: Harald Berger,
soussjef Bølgen og Moi Lysverket
Vinforslag ved Frode Espedal,
vinkelner Bølgen & Moi Lysverket
Foto: Thor Brødreskift


Her finner du flere oppskrifter

Del

Andre artikler du kan ha glede av:


Utskriftsvennlig versjon

Tips en bekjent om denne artikkelen: (Fyll inn e-post-adresser i begger felter)
Til:  Fra: 

Ja, jeg vil ha gratis nyhetsbrev fra Aperitif
Fornavn: 
Etternavn: 
Epost: 
Postnr: 
Abonner på:
Nyhetsbrev Ukens drink
Dagens rett Godbiter i pollisten
Ukens vin Kurs

[Tilbake]

Søk i..Videoforklaring
Søkeord:



Videokjøkken

Gule Sider® Restaurantguiden
Gule Sider®
Et samarbeid med Aperitif

Gratis nyhetsbrev
Siste oppskrifter
Godt til sopp
+ (88p)
Duvel, kr 49,90 (33cl)
Neste kurs:
Siste fra diskusjon
Hei i Roma i år fekk vi...
(Pinot Grigio S.Anna)
Jeg har fått tak i en...
(Tilberedning av tørkede trøfler)
Siste fra Horecanett:


©2010 Apéritif - E-mail: aperitif@aperitif.no Til toppen