Finsk seier i Linie Award 2006

I en meget jevn konkurranse gikk finske Antti Nurkka til topps i den nordiske kokkekonkurransen Linie Award 2006.
Redaksjonen
08 November 2006 - 10:50

En representant fra hvert av de nordiske landene kjempet innbitt forrige onsdag i det de komponerte sine to beste retter matchet til Linie Aquavit i årets store konkurranse Linie Award 2006 på Grand Café i Oslo.
 
Etter nøye vurdering ble 28 år gamle Antti Nurkka fra Hotell Savoy, Helsinki, kåret som årets vinner med en imponerende sammensetning av nordiske råvarer og garnityr som skulle passe til Linie Aquavit.
 
Årets norske finalist, Ronny Kolvik fra Haga Restaurant, nådde dessverre ikke helt til topps i den meget harde konkurransen.

Nordisk touch
Årets konkurranse stod i den nordiske ånd i det råvarene som ble brukt skulle være nordiske - med andre ord som naturlig hører hjemme, vokser og lever i den nordiske flora og fauna.

Finalistene komponerte to retter -  den første skulle være en sjømatrett som passer til Linie Aquavit, mens den andre ha Linie Aquavit som en av ingrediensene.

Utsøkte vinnerretter
Nurkkas kreative vinnermeny i årets konkurranse var som følger:
 

Vinnermeny Linie Award 2006
*
Antti Nurkka
 
***
Saktekokt torsk og stekt sildetartar
- dillmarinerte grønnsaker, brunet pepperot, mørk sitronsaus og fennikelskum
 
***
Reinsdyrdåkalvstek og lettrøkt tunge av reinsdyrdåkalv med grov sennep
- Linie Aquavit-glaserte vintergrønnsaker, potetpuré, sprø løk og mørk reinsdyrsaus
 
***

Juryens formann, Eivind Hellstrøm, berømmer Nurkka for en optimal match med Linie Aquavit i begge rettene - både som drikke til, og som en integrert komponent i maten. I tillegg hadde Nurkka ivaretatt særegenheten som ligger i det nordiske kjøkkenet.

Overveldet vinner
Antti Nurkka selv var overveldet av seieren i det han selv karakteriserte som en meget tøff konkurranse. Han sier at seieren kommer til å forandre hverdagen hans enormt og at den åpner store muligheter for hans videreutvikling som kokk.

Islandsk annenplass
Det var islandske Thorarinn Eggertsson som gikk av med annenplassen i årets konkurranse. Eggertsson, som driver Reykjaviks-restauranten Salt, hadde laget sprø, saltet torsk og jomfruhummer i butterdeig med syltede tomater, grønne erter, sjøgress og jomfruhummersaus, samt islandsk viltkjøtt med villsopp, asparges, lav artisjokk og madeira-saus.

Juryens sammensetning
I juryen fant vi foruten juryformann Eivind Hellstrøm, flere av drivkreftene bak det nye nordiske kjøkken, blant annet stjernekokken Lasse Lundquist fra Finland og sommelier Pontus Elofson fra NOMA i København. TV-kokkene Bengt Sjöström, Siggi Hall og Andreas Viestad fra henholdsvis Sverige, Island og Norge, samt Norges eneste offisielle destillatør, Halvor Heuch fra Arcus AS, satt også i juryen.

Store premier
Antti Nurkka vinner et toukers studieopphold på en trestjerners Michelin-restaurant i Europa eller i USA, mens Thorarinn Eggertson får et tilsvarende studieopphold i to uker på den trendy restauranten NOMA (Nordisk Mat) i København.

Konkurransen er en unik sjanse for unge kokker, og Antti og Thorarinn får skaffet seg meget verdifull erfaring og inspirasjon fra verdens beste kjøkken, sier Hellstrøm.

Linies hederspris
En overrasket konfransier, Kari Traa, var med på å dele ut Linie Hederspris 2006 til seg selv for sitt mangeårige innsats for å fremme verdsettelsen av god mat, god drikke og Norsk Fatmodnet Aquavit, ikke minst gjennom sitt engasjement i Smalahovelaget på Voss.
Aase hjelper deg: Få polets beste kjøp sendt rett til din mobil
Annonse

Aase hjelper deg: Få polets beste kjøp sendt rett til din mobil

Du står på polet og vet ikke hva du skal velge. Fortvil ikke, for hjelpen er nær: Bestill vår sms-tjeneste og du får tilsendt to ukentlige tips om viner som allerede står i polhyllene.

Les hele saken

Artikler detail - section 11

Lag noe ekstra godt med vannmelon
Guide

Lag noe ekstra godt med vannmelon

Vannmelon er utrolig godt i sommervarmen, og her er oppskriftene du bare må prøve.

Les hele saken

Artikler detail - section 11 Dagens rett

Smaken av sommer er som her bringebær og akevitt
Ukens drink

Smaken av sommer er som her bringebær og akevitt

Og ingrediensene finner du på et pol nær deg.

Les hele saken

Artikler detail - section 11 Dagens rett 2

Artikler detail - section 11 Ukens vin

Blant de 120 hvitvinsboksene og posene som er testet finner du garantert noe for ditt behov i sommerferien
+
Tester

Blant de 120 hvitvinsboksene og posene som er testet finner du garantert noe for ditt behov i sommerferien

Ethvert feriekjøleskap har plass til en boks med hvitvin - om det så bare er for å bruke til matlaging som damping av blåskjell. Men det er ingen grunn til å redusere bruken til det, for mange hvitvinsbokser inneholder virkelig seriøs vin.

Les hele saken
Forsiden akkurat nå
Lag noe ekstra godt med vannmelon
Guide

Lag noe ekstra godt med vannmelon

Vannmelon er utrolig godt i sommervarmen, og her er oppskriftene du bare må prøve.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Smaken av sommer er som her bringebær og akevitt
Ukens drink

Smaken av sommer er som her bringebær og akevitt

Og ingrediensene finner du på et pol nær deg.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Fantastisk vinvaluta fra Piemonte
+
Ukens vin

Fantastisk vinvaluta fra Piemonte

70 prosent av druene kommer fra toppmarker i La Morra, men prisen er det halve.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Knallgodt riesling-kjøp i magnum
+
Godbiter i pollisten

Knallgodt riesling-kjøp i magnum

Mens GG-rieslingene blir stadig dyrere, er det andre rieslingperler som holder seg på et svært fornuftig nivå, og som er like lagringsdyktige.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Vart opp med enchilada med kylling - bruk gjerne rester
Dagens rett

Vart opp med enchilada med kylling - bruk gjerne rester

Meksikanskinspirert mat er mer populært enn noen gang. Denne oppskriften er super når du har dårlig tid, men vil lage mest mulig fra bunnen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her