Mr. Winterbottoms Kylling med Gåseleverpostei og Portvinssaus

Fremgangsmåte

Skjær en dyp lomme i hvert kyllingbryst. Fordel posteien i lommene og fest om nødvendig med en tannpirker.
 
Bland mel, salt og pepper, vend kyllingbrystene i i melet, rist av og vend dem i sammenvispet egg. Til slutt vendes de i griljérmel eller revet tørr loff. La dem gjerne ligge og tørke litt før de stekes.
 
Legg kyllingbrystene i en ildfast form. Smelt smør og øs det over. Sett formen høyt oppe i ovnen ved 225 grader og la det steke i 25 minutter. Etter 10 (5?) minutter settes pommes noisettes i ovnen (følg oppskriften på pakken).
 
Skold tomatene i kokende vann og dra av skallet. Når det gjenstår 10 minutter av steketiden legges tomatene ved siden av kyllingbrystene slik at de blir gjennomvarme til servering.
 
Sausen (kan lages dagen i forveien, avkjøles raskt og oppbevares i kjøleskapet):
 
Fres smør, løk og pepper uten at løken tar farge. Rør i tomatpuré og mel og spé med buljongen. Tilsett soyasaus og portvin og la sausen koke i ca 10 minutter. Smak den til og rør i en smørklatt.
 
Servering:
Legg kyllingen opp på varmt fat sammen med tomatene. Server saus og pommes noisettes ved siden av.
 
Drikke? Champagne, selvfølgelig! Dess bedre champagne dess bedre smak. Denne retten fortjener det beste. Selv har jeg prøvd den med Le Grand Dame fra ''80 tallet, men det er absolutt ikke nødvendig.
For øvrig; ''same procedure as every year, James''!
 

Sendt inn av Kai T. Thorkildsen

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Med denne smaksrike thaisuppen er det en fordel at det ikke er for varmt
Dagens rett

Med denne smaksrike thaisuppen er det en fordel at det ikke er for varmt

Tom yum eller tom yam er en sterk og syrlig suppe, som dufter himmelsk av eksotisk krydder, her med sjøkreps. Det er ikke uten grunn at dette er en av de mest populære rettene fra Thailand.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Det er ikke så mye som er bedre fra grillen enn T-ben stek med bakte poteter
Dagens rett

Det er ikke så mye som er bedre fra grillen enn T-ben stek med bakte poteter

T-ben stek er et så klassisk kjøttstykke som det kan bli, og av mange regnet som det beste. Når det kommer fra grillen, er det ikke så mye annet du trenger ved siden av enn bakte poteter og sesongens friske grønnsaker.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Azorene fortsetter å imponere - disse vinene er intet unntak
+
Godbiter i pollisten

Azorene fortsetter å imponere - disse vinene er intet unntak

At det er noe ekstra med vinene som kommer fra et øyrike midt i Atlanteren, er en underdrivelse.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Med denne vinen blir du overbevist om naturvinens selvfølgelige plass
+
Ukens vin

Med denne vinen blir du overbevist om naturvinens selvfølgelige plass

Mens mange har vendt naturviner ryggen*, er denne beviset på at konseptet ikke er en forbigående trend.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Ris og tomat som i India blir til den mest smakfulle middagsrett
Dagens rett

Ris og tomat som i India blir til den mest smakfulle middagsrett

Hemmeligheten er indisk krydring, men ikke mer komplisert enn at ingrediensene finnes på de fleste kjøkken.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Er du ikke fan av Guinness, blir du det trolig med denne drinken
+
Ukens drink
Calcutta Cup drinkoppskrift med Guinness

Er du ikke fan av Guinness, blir du det trolig med denne drinken

Det er tonicen som frisker opp og endrer den klassiske Guinness/stout-smaken. Derfor kan du unne deg en god slurk til.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her