Kokett krokett med klippfisk
Wenche Gerhardsen

Kokett krokett med klippfisk

Disse krokettene smaker fantastisk godt. Klippfisken passer perfekt som innmaten rund den sprø skorpen. Masse annet godt skal også inni.

Fremgangsmåte

Klippfisken må vannes ut i minst ett døgn (avhengig av type klippfisk). Den skal gi en lett, behagelig salt smak. Smak på den før du lager til retten.

Kok opp vann, la fisken trekke i 10 min. I mellomtiden lager du hvit saus av smør, mel og melk. Varm gjerne opp melken før du sper den i en blanding av mel og smør, rør konstant. Sausen skal være ganske tjukk. La sausen koke i ca. 5 min med langpepper, pepper, muskatnøtt og tørket småreke. Ta sausen vekk fra platen.

Rens klippfisken helt ren for bein. Riv fisken i småbiter og ha i den ferdige sausen. Smak til med sitronsaft og evt. mer pepper. Ha til slutt i 2 ss hakket gressløk. Resten av gressløken drysser du over en salat av norske tomater, skjærgårdsløk, og god olivenolje.

Ha fiskeblandingen i en grunn plastboks med lokk og sette i fryseren i ca. 2-3 timer, til den har blitt stiv nok til å lage små boller av. Vend hver bolle i pisket egg og deretter i brødrasp.

Varm oljen i en gryte med dørslag (aspargesgryter egner seg godt). Legg forsiktig bollene (ikke for mange av gangen) i den varme oljen. Sjekk om oljen er varm nok ved å stikke en trepinne oppi. Bobler det rundt den, er oljen klar til bruk. Krokettene skal være gyldne, ikke brune.

Tips:
Server med salat som en deilig sommermiddag i seg selv, eller server færre kroketter som en forrett.
Drikkefølge: En frisk øl av typen Saison funker utmerket til denne lett salte og fyldige retten.

Se våre andre oppskrifter på kroketter

Her er rettene du skal lage til tapasbordet

Se våre andre oppskrifter med klippfisk 

Her får du svært så praktiske kokketips

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat & vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Wenche Gerhardsen

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Må testes: Spennende britisk nykomling
+
Godbiter i pollisten

Må testes: Spennende britisk nykomling

For hvem kan si nei til lekre bobler, like syrefrisk og mineralsk chardonnay eller en sjarmerende rosevin?

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Pinot noir-kupp fra Sonoma Coast
+
Tester

Pinot noir-kupp fra Sonoma Coast

Det er en av de mest interessante vinnyhetene i basis i juli. Men også

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Muscadet i en klasse for seg og et veldig godt kjøp
+
Godbiter i pollisten

Muscadet i en klasse for seg og et veldig godt kjøp

Den er pent moden og drikkeklar og finnes sågar også i magnum.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Den perfekte piknik-rosévinen
+
Ukens vin

Den perfekte piknik-rosévinen

Den har skrukork og er derfor garantert feilfri, men først og fremst er den er lekker rosévin til en gunstig pris.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

En kyllingpai med spinat er perfekt sommerferiemat
Dagens rett

En kyllingpai med spinat er perfekt sommerferiemat

Gjør den klar hjemme og ta den med på piknik, stranda eller tur i skogen. Den kan selvsagt også spises hjemme.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Vilt god historisk hvitvinsvaluta fra Alentejo
+
Ukens vin

Vilt god historisk hvitvinsvaluta fra Alentejo

Denne hvitvinen hamler opp med (nesten) alt av chablis til sjømat og vegetar - og er friskere enn sine nordeuropeiske brødre.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her