Chili con carne VG

Ingredienser
2 stk løk
0,5 kg kjøttdeig
1 ss tomatpuré
2 stk tomatbokser
5 fedd hvitløk, skrelt
3 stk soltørkede tomater, hakket
3 stk gulrøtter, skrelte
2 bk bønner, f. eks kidneybønner
1 ts kuminfrø
1 ts korianderfrø
1 stk chili, eller flere
1 ts chilipulver
2 stk paprika
4 ss rømme
tortillachips

Fremgangsmåte

Finhakk to gule løk. Stek den blankt i en stor gryte. Ha i kjøttdeig og stek på middels varme til den får litt farge. Ha i tomatboksene, tomatpurre og soltørkede tomater.

Finhakk hvitløksfeddene og ha i kjelen. Skjær gulrøtter i biter og ha i kjelen sammen med bønner.

Knus kumin og korianderfrø i morteren og ha i kjelen. Del chilien på langs og skrap ut frøene. Hakk den fint og ha i gryta sammen med chilipulver.

Fjern det hvite fra paprikaen og lag så store, flate biter du klarer. Legg dem i en ildfast form og ha dem under grillen til de begynner å bli svarte. Ta dem ut, hakk dem fint og ha dem i gryta. La gryta koke i ca 30-45 minutter.

Server med rømme og tortillachips.

Sendt inn av Else Birgit Østro

Forsiden akkurat nå
Denne supre greske rødvinen smaker av sommer
+
Ukens vin

Denne supre greske rødvinen smaker av sommer

Ikke fordi den er lett, men fordi den har en saltmineralsk kirsebærkarakter som gjør den veldig fristende å drikke.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Denne maten blir laget med Miles Davis som improvisasjonskilde
+

Denne maten blir laget med Miles Davis som improvisasjonskilde

Bruno Verjus bak tostjerneren Table i Paris følger jazzlegenden Miles Davis’ tilnærming når han skaper sitt kjøkken. Uten regler. Selv mener han at han er for gammel til å gjennomføre revolusjonen, det overlater han til sine unge kokker.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Unike viner fra en høyt skattet vinmark til svært konkurransedyktige priser
+
Godbiter i pollisten

Unike viner fra en høyt skattet vinmark til svært konkurransedyktige priser

Klosterwingerte i Markgräferland, sør i Baden, har siden middelalderen da munkene dyrket druer, hatt en egen og høy status.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Knallkjøp til de lange grønne
+
Ukens vin

Knallkjøp til de lange grønne

Med denne vinen kan aspargessesongen innvies.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Denne måten å servere laks på med syltede grønnsaker og pepperrotkrem må prøves
Dagens rett

Denne måten å servere laks på med syltede grønnsaker og pepperrotkrem må prøves

Laks er en takknemlig fisk å jobbe med for du kan variere den på uendelig mange måter. Denne oppskriften må du prøve. 

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Gammel leirkrukketradisjon får nytt liv
+

Gammel leirkrukketradisjon får nytt liv

Bruk av talha er opprinnelig en tradisjon knyttet til underområdet Vidigueira i Alentejo, men leirkrukkene kan brukes over hele Alentejo, såframt reglene følges. Men det finnes motstemmer som ønsker å endre på dette.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her