Tradisjonelle kokosboller
Foto: Astrid Hals

Tradisjonelle kokosboller

Det er lett å lage kokksboller. Du får garantert suksess hos både store og små hvis du følger vår enkle oppskrift.

Fremgangsmåte

Sukker og vann kokes i ca 12 min. Legg gelatinplatene i litt kaldt vann ca 10 min. Bland deretter gelatin og vaniljesukker i sukkerlaken, rør ut og avkjøl til romtemperatur.

Stivpisk eggehvitene. Hell sukkerblandingen forsiktig over i kjøkkenmaskinen og pisk videre til det er hvitt og luftig (ca 5 minutter). Legges på brett med bakepapir ved hjelp av en eller to spiseskjeer, evt. med en sprøytepose.

Smelt kokesjokolade og Delfiafett sammen. Dersom du har i syltevoks vil sjokoladetrekket bli stivere.

Deretter kan du gjøre ett av følgende:
1) Sjokoladeblandingen påføres bollene, smør gjerne ut med en kniv. Strø over kokos til slutt.
2) Kjøl ned bollene i 30-45 minutter i kjøleskapet. Legg bollene på en liten rist eller annet redskap og senk bollene i sjokoladeblandingen. Rull til slutt forsiktig bollene i kokos.
 

Kokosbollene smaker best etter to-tre dagers lagring.

Sendt inn av

Forsiden akkurat nå
Høstøl i verdensklasse og en skarp en for den som ikke får nok røyk
+
Tester

Høstøl i verdensklasse og en skarp en for den som ikke får nok røyk

Blant nyhetene i basis i september er det noen riktig gode øl, sider og brennevin som kan plukkes med på neste polbesøk og inkluderes i neste fårikålmåltid.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Endelig syrefrisk hvit burgunder (og til en veldig god pris)
+
Godbiter i pollisten

Endelig syrefrisk hvit burgunder (og til en veldig god pris)

Etter alle de noe søtladne 2023-burgunderne som strømmer inn på det norske markedet for tiden, kom denne som et frisk pust.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Superseriøs rock’n roll-rødvin
+
Godbiter i pollisten

Superseriøs rock’n roll-rødvin

Når mencia blandes med hvitvinsdruer blir den ekstra lys, men sku ikke hunden på hårene, for bak skjuler det seg mye kraft.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Knallkjøp til biffen
+
Ukens vin

Knallkjøp til biffen

En solid og smaksrik rødvin til 200-lappen er velkomment bidrag til etter-ferie-økonomien.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Gjør noe nytt med grillkyllingen
Dagens rett

Gjør noe nytt med grillkyllingen

Når du frister med kyllinglår, er det ingen problemer med å få selv de yngste til å spise gulrøtter. Prøv bare denne oppskriften.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Denne rødvinen er nå et av de aller beste kjøpene i basis
+
Ukens vin

Denne rødvinen er nå et av de aller beste kjøpene i basis

Har du ikke prøvd denne vinen før, er det nå du skal slå til. For den byr på svært mye smak for pengene, og finnes i 60+ polutsalg.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her