Gulrotkake med appelsinostekrem
Foto: bhofack2

Gulrotkake med appelsinostekrem

I denne oppskriften spares det ikke på noe. Om du ikke vil ha likør i kremen kan du heller servere den ved siden av.

Fremgangsmåte

Kakebunn:
Pisk tykk og stiv eggedosis av egg og sukker. Smelt smøret. Avkjøl litt før det tilsettes eggedosisen.

Bland de tørre ingrediensene i en separat bolle og sikt det inn i røren i porsjoner mens du bretter det forsiktig inn i eggedosisen. 

Skrell og riv gulrøttene. Hakk nøttene. Riv appelsinskall fint. Vend dette forsiktig inn i blandingen.

Smør en rund form, 26-28 cm i diameter og dryss litt hvetemel. Dunk den lett over vasken for å få bort overflødig mel.  Eller du kan kle den med bakepapir.

Hell røren over oppi formen og stek kaken ved 175 grader midt i ovnen i ca 35 minutter. Sjekk at kaken er gjennomstekt ved å stikke en tynn trepinne gjennom. Den skal være tørr i enden. Hvis ikke stek i 5 minutter til.

Appelsinostekrem:
Rør kremost og smør luftig. Tilsett eggeplommen og pisk til luftig. Ha så i melis og rør jevnt. Ha i revet appelsinskall og appelsinlikør til slutt. 

Se våre andre oppskrifter på gulrotkake

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat- og vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få ukens kake som nyhetsbrev

 

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Hekta på Antikken? Fyll glassene med disse vinene
+
Godbiter i pollisten

Hekta på Antikken? Fyll glassene med disse vinene

Gresk vin er i vinden og noen er mer klassiske enn andre. Disse er dessuten knallgode kjøp.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

I Halland kommer kokkene hjem til middag
+

I Halland kommer kokkene hjem til middag

Halland har fått ekstra oppmerksomhet på grunn av en viss norsk fotballspiller. Den smale kyststripen mellom Skåne og Västergötland, er et sted for andre kjendisutøvere på toppnivå - kokker med Michelin-fortid.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Azorene fortsetter å imponere - disse vinene er intet unntak
+
Godbiter i pollisten

Azorene fortsetter å imponere - disse vinene er intet unntak

At det er noe ekstra med vinene som kommer fra et øyrike midt i Atlanteren, er en underdrivelse.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Med denne vinen blir du overbevist om naturvinens selvfølgelige plass
+
Ukens vin

Med denne vinen blir du overbevist om naturvinens selvfølgelige plass

Mens mange har vendt naturviner ryggen*, er denne beviset på at konseptet ikke er en forbigående trend.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Salat med burrata og fersken er en fest både for øyet og ganen
Dagens rett

Salat med burrata og fersken er en fest både for øyet og ganen

Dagens rett er en sikkelig lekkerbisken. Her får både øyet og ganen glede seg. Silkemyk og kremet burrata får selskap av pepret ruccola, bitter raddichio og søt og syrlig fersken - en real fest av en smaksopplevelse.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Sjelden og rimelig rødvin som skapt for sommervarme
+
Ukens vin

Sjelden og rimelig rødvin som skapt for sommervarme

Den er saftig og leskende med moderat alkohol og et bredt bruksområde. På 60+ pol.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her