- Det var kun en stilling i dette landet som kunne få meg til å forlate Gastronomisk Institutt, sier Harald Osa som har en rekke kokkebragder å se tilbake på. Han ble Årets Kjøkkensjef i 1986, bare 28 år gammel. Noen år før etablerte han Jans Mat & Vinhus som fortsatt er en av Stavangers ledende gourmetrestauranter. Siden 1988 har han vært lagleder for det norske kokkelandslaget og dermed ansvarlig for lagets store medaljefangst. Mange tilskriver nemlig Osa æren for å motivere til den kraftinnsatsen som må til for å kunne konkurrere i verdenstoppen. Osa har dermed mye til felles med, og stor respekt for, sin forgjenger, Willy Wüssenbach, som nå trekker seg tilbake etter 41 år ved Hotel Continental, 34 av dem som kjøkkensjef. Wüssenbach ble Årets Kjøkkensjef i 1981. Han har gitt ut kokebøker, og han har klekket ut noen av landets fremste kjøkkensjefer. Etter tredve år har han hatt ansvaret for i alt 600 kokkelærlinger. Blant dem stjernekokker som Bent Stiansen og Lars Erik Underthun. Wüssenbach styrke er ved siden av unike menneskelige egenskaper, sterk økonomisk sans, en god administrator og en særdeles dyktig kokk, påpeker Jon Øvrehus, direktør ved Continental, og får støtte fra både Mathis Berge, tidligere direktør, og ikke minst fra Ellen Brochmann, en av hotellet eiere. Hotel Continental er mer restarant enn hotell. 70 millioner var omsetningen av mat og drikke forrige år. I løpet av et år bespises og bedrikkes like mange gjester i Stortingsgaten 24-26 som det finnes innbyggere i Oslo. Theatercaféen er selvsagt bedriftens spydspiss, men Restaurant Lipp er også i støtet etter at Lars Barmen ble ansatt som kjøkkensjef for et år siden. Og Annen Etage lurer alle på når skal gjenoppstå og i hvilken form. Denne tidligere Michelin-restauranten ble nedlagt i fjor sommer. Det er ikke bare på personalsiden at Continental ruster opp. Det 250 kvadratmeter stor kjøkkenet er nylig pusset opp for et mangesifret beløp. Overgangen fra elektrisitet til gassfyrte ovner er ikke bare ressursbesparende, men gir også langt bedre kvalitet på det som serveres. (13.09.97)
Harald Osa inntar ny fyrtårnstilling
Norges største vindatabase er blitt enda bedre
Du kan filtrere på en lang rekke egenskaper, lete i historiske vindata, legge i vinkjeller og fortsatt bestille direkte fra pollisten.
Les hele sakenArtikler detail - section 11
Oldtidsinspirerte viner som er hypertrendy
Vi snakker om Palestinas eldste vinprodusent som fortsatt lager vin, og av druesorter du garantert aldri har hørt om.
Les hele sakenArtikler detail - section 11 Dagens rett
Herlig billig rødvin for flere enn katteelskere
«Kattevin» behøver altså ikke komme fra en boks (som til info er en av bestselgerne i trelitersformatet), og denne holder et høyere kvalitetsnivå enn de fleste boksviner.
Les hele sakenArtikler detail - section 11 Dagens rett 2
Brokkolisuppe med kokosmelk og sprøstekt halloumi er en svært god kombinasjon
Denne vegetarretten er ekstra mettende og med et lite kick.
Les hele sakenArtikler detail - section 11 Ukens vin
Slik har hi-tech og menneskelig luktesans minimert korkproblemet
Faren for ødelagt vin på grunn av dårlig korkkvalitet er nærmest minimert, med de siste årenes investeringer i teknologi. Vi ser på hvordan hi-tech og menneskelig luktesans kombineres for å tilby vinprodusenter bærekraftig framstilte vinkorker.
Les hele sakenOldtidsinspirerte viner som er hypertrendy
Vi snakker om Palestinas eldste vinprodusent som fortsatt lager vin, og av druesorter du garantert aldri har hørt om.
Les hele sakenForsiden akkurat nå - 2
Herlig billig rødvin for flere enn katteelskere
«Kattevin» behøver altså ikke komme fra en boks (som til info er en av bestselgerne i trelitersformatet), og denne holder et høyere kvalitetsnivå enn de fleste boksviner.
Les hele sakenForsiden akkurat nå - 3
Disse vinene ser du bare her
Det er ikke bare fordi de er sjeldne, men selvsagt først og fremst fordi de er noen riktige godbiter.
Les hele sakenForsiden akkurat nå - 4
Høstferiens beste trelitere
De kommer fra Californias sentrale kystnære vinmarker og finnes på et pol nær deg.
Les hele sakenForsiden akkurat nå - 5
Nudelsuppe med kjøttboller er superrask å lage
Nudler smaker fortreffelig i en suppe med kjøttboller og grønnsaker. Kraften har du selv eller så kan du bruke buljongterning eller konsentrat.
Les hele sakenForsiden akkurat nå - 6
Brokkolisuppe med kokosmelk og sprøstekt halloumi er en svært god kombinasjon
Denne vegetarretten er ekstra mettende og med et lite kick.
Les hele saken