Hellstrøm - Stekt fjellørret med agurksalat, bakt potet og rømmesaus

Ingredienser
Farsert fjellørret:

4 fjellørret a 250 g
200 g fiskeavskjær /ørretfilet til farse
Salt
Pepper
2 eggehviter
Olivenolje
Fløte
Usaltet smør

Bakt potet:

4 store bakepoteter
100 g usaltet smør
Ca 5 dl fløte
2 fedd hvitløk
Salt
Pepper
2 stk sjalottløk
½ bt gressløk
2 stilker vårløk
200 g parmesan

Agurksalat:

2 agurker
4 ss fin dijonsennep
¼ bt gressløk
2 stk sjalottløk
2 dl olivenolje
2 ss sherry eddik
Grønnkarse
Småsalat

Rømmesaus:

80 g smør
80 g mel
7 dl H- melk
1 boks seter rømme
Sitron
Gressløk

Fremgangsmåte

Farsert fjellørret:
Skrap ørreten, skyll og tørk den godt. Legg den på en fjøl på buken. Snitt fisken fra nakken og ned til halen. Klipp ryggbeinet i nakken og halen og dra det ut med en fisketang. Trim bort raden med bukbein. Kjør fiskefilet og avskjær i foodprocessor med salt til fisken er godt ”hakket”. Den vil første balle seg sammen og så slippe litt. Tilsett eggehvite og spe med kald fløte til en kremete, fast konsistens. Smak til med salt og pepper. Med en sprøytepose og tyll fylles fisken med farse. Noen dråper olje og litt salt. Inn i varm ovn, 160 grader til nesten ferdig. Avhenger veldig på ovnstype. Den skal være fast men samtidig flake seg når du presser den lett med fingeren. Stek fisken ferdig i en stekepanne med smør og noen dråper sitron.

Bakt potet:
Pakk potetene inn i folie og bak de i ovn på 160 grader til møre. Kutt av ”skalpen” og grav ut innmaten. Ta vare på skallet.

Kok opp fløte med et par knuste hvitløks fedd, la det stå og trekke.
Lag en fast potetpuré og smak til med salt, pepper, hakket sjalottløk, vårløk og gressløk evt litt mer smør. Fyll puréen tilbake i potetskallet. Dryss revet parmesan på toppen og gratiner i ovn.

Agurksalat:
Skrell agurkene, del de i to og skrap ut frøene. Kuttes i ønsket form.
Pisk en dressing av sennep og olivenolje. Tilsett hakket sjalottløk, sherryeddik og gressløk, salt og pepper. Vend agurken i dressingen og tilsett karse evt småsalat rett før servering.

Rømmesaus:
Smelt smøret og rør inn melet. Spe med varm melk og rør til klumpfritt. Kok i min 15 min for å få ut mel smak. Smak til med rømme, sitron, gressløk, salt og pepper.

Sendt inn av Karen Torvund

Forsiden akkurat nå
Skolestarten feires med kylling-kebab
Dagens rett

Skolestarten feires med kylling-kebab

Om du bare rekker å marinere kyllingen 15 minutter før grilling/steking, gjør det stor nytte for smaken.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Kypros er et skatteparadis for druer
+

Kypros er et skatteparadis for druer

Kypros med sin minst 5000 år lange vintradisjon, er i dag et veldig spennende vinland med spektakulære høytliggende terrasserte vinmarker med upodete vinstokker, satsning på egenartede lokale druesorter.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Unike sørafrikanere med klassikerstatus
+
Godbiter i pollisten

Unike sørafrikanere med klassikerstatus

Opprinnelsen har ikke det beste renommet, men det er som med hunden og hårene, for selv Robertson kan by på gull i flytende form.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Når du ikke er helt klar for å ta farvel med sommeren
+
Ukens vin

Når du ikke er helt klar for å ta farvel med sommeren

Denne hvitvinen er både aromatisk og syrefrisk og med nok fylde til å følge augustmenyen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Slik har du aldri smakt røykt kolje før
Dagens rett
Røkt kolje escalivada

Slik har du aldri smakt røykt kolje før

Du har kanskje lurt på hva du skal gjøre med den røykte kolja som ligger i fiskedisken? Her har du oppskriften du bør prøve.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Legg en saftig entrecote på grillen
Dagens rett
Entrecôte med aubergine og squashform

Legg en saftig entrecote på grillen

Vi tar sikte på knallvær slik at du kan fyre opp grillen og prøve deg på denne supre oppskriften med entrecôte. Regner og blåser det, går du for stekepanne og ovn.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her