Oreodessert
Foto: Alf Børjesson

Oreodessert

Dette er rask dessert å lage med syrlig. Med ostekrem lagt lagvis med søt vil barna så vel som de voksne elske den.

Fremgangsmåte

Bunn:
Finhakk oreokjeksen og ha i smeltet smør. For at dessertene skal bli like er det viktig at alle kjeksene får like bunner. Dette gjør du ved å måle opp 15 g kjeksmasse i en muffinsform på ei gramvekt. Legg massen i hver form og trykk den pent ned med tommelen. Sett i kjøleskap.
 
Krem:
Miks philadelphiaost og melis i en bolle og rør dette til en fin masse. Ikke glem å sikte melisen når du har dette oppi. Hvis du ikke sikter melisen får du klumper i massen.
 

Pisk fløten til krem og bland dette forsiktig i massen.

Ta nå ut 2-3 toppede spiseskjeer krem til senere. Sett dette i kjøleskap.

Ha den finhakkede kjeksen i massen og rør forsiktig.

Ha alt i en sprøytepose og sprøyt kremen oppi formene.

Legg til slutt en palettkniv på formen og dra palettkniven bortover slik at alle dessertene får en rett overkant. Sett dette i fryseren 4-6 timer.

Servering:
1 pakke mini Oreos
 

Dytt forsiktig ut bunnen i hver form og desserten vil bevege seg oppover. Ta alle ut og sett dem på et fat.

Ha kremen du satte bort i en sprøytepose med stjernetip. Sprøyt på topper på hver dessert og pynt med en mini oreokjeks.

TIPS: Har du ikke en slik form med porsjonsbiter: Fordoble oppskriften og lag den som kake i stedet. Da passer den i en form a 22-24 cm.
 
 
 

Sendt inn av Anne Brith Davidsen (tekst og foto)

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Barolo som kosevin – ja, det funker som bare det med 2022-årgangen
+
Godbiter i pollisten

Barolo som kosevin – ja, det funker som bare det med 2022-årgangen

Når det er sagt, er det også en vin som trives veldig godt til både lam og vilt.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Årets første «utevin» er på et pol nær deg
+
Ukens vin

Årets første «utevin» er på et pol nær deg

Med svært moderat alkohol er det svakt påskegul perlende vin du skal gå for. Og du får veldig mye vin for pengene.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

I år blir det pinot noir til påskelammet – kanskje fra grillen
+
Godbiter i pollisten

I år blir det pinot noir til påskelammet – kanskje fra grillen

Du finner den i de fleste velassorterte polutsalg. Og prisen er upåklagelig - vi snakker om mye vin for pengene.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Libanesisk rødvin stolt vinner i budsjettklassen
+
Ukens vin

Libanesisk rødvin stolt vinner i budsjettklassen

Få viner byr på like god valuta for pengene – og vekker like mye følelser som vinen fra et av verdens aller mest risikofylte områder.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

By på en skikkelig påskefrokost
Guide
Oppskrifter til frokosten

By på en skikkelig påskefrokost

Å tilbringe halve dagen ved frokostbordet er noe vi bør gjøre oftere, og i hvert fall i løpet av påsken.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Påskens beste lammeoppskrifter
Guide
Påskelam oppskrifter

Påskens beste lammeoppskrifter

Her finner du oppskrifter på alt fra tradisjonell lammestek til noen mer uvanlige lammeretter. Selvsagt med drikkeforslag.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her