Safranboller med hvit sjokolade
Dansukker

Safranboller med hvit sjokolade

Det er ingen grunn til å vente helt til den 13. desember med å ha safran i gjærdeigen. Disse safranbollene med fyll av hvit sjokolade er sublime.

Fremgangsmåte

Varm melken sammen med de knuste kardemommekjernene til 37 °C. Smuldre gjæren i en bolle, og løs den opp med melken. Tilsett safran, sukker, salt, egg og romtemperert smør. 

Rør inn melet, litt om gangen, og arbeid sammen til en smidig deig. La deigen heve til dobbel størrelse i ca. 45 minutter.

Del deigen i to deler som kjevles ut til to rektangler.  

Bland alle ingrediensene til fyllet. Smør halvparten av fyllet på leiven, og rull den sammen på langsiden. 

Del rullen i 3-4 cm tykke skiver, og legg skivene i bolleformer på et bakebrett. Gjør det samme med den andre halvparten av deigen. La bollene heve på brettene i 20-30 minutter. 

Pensle bollene med sammenvispet egg, og strø over perlesukker. Stekes midt i ovnen ved 200 °C i 10-15 minutter. 

Tips:
Bollene smaker best nystekt, men de kan også fryses. Varm dem da opp litt før servering.

 

Sendt inn av Dansukker

Forsiden akkurat nå
Unike viner fra en høyt skattet vinmark til svært konkurransedyktige priser
+
Godbiter i pollisten

Unike viner fra en høyt skattet vinmark til svært konkurransedyktige priser

Klosterwingerte i Markgräferland, sør i Baden, har siden middelalderen da munkene dyrket druer, hatt en egen og høy status.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Knallkjøp til de lange grønne
+
Ukens vin

Knallkjøp til de lange grønne

Med denne vinen kan aspargessesongen innvies.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Årets 17. mai-bobler er ekstra lekre
+
Godbiter i pollisten

Årets 17. mai-bobler er ekstra lekre

De kan bli også dine favoritter. Fantastisk champagnevaluta, den vakreste etiketten, på et pol nær deg.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Med store flasker på bordet blir 17. mai-festen en suksess
+
Ukens vin

Med store flasker på bordet blir 17. mai-festen en suksess

Magnum eller dobbelmagnum med denne rosévinen matcher alt du planlegger på den store dagen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Grønn stjerne ut – ny kommer inn

Michelin-guiden fornyer seg ved å inkludere et større perspektiv enn bare gastronomi.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Fortsatt fullt kjøleskap etter helgen? Her finner du 28 løsninger
Guide
Oppskrifter restemat

Fortsatt fullt kjøleskap etter helgen? Her finner du 28 løsninger

Til 17. mai har vi en tendens til å handle inn for mye. Men fortvil ikke, det er nok av oppskrifter som trenger rester.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her