Valnøttbrød

Fremgangsmåte

(1 brød)

Smør en 1-liters brødform lett og kle den med bakepapir.

Sikt mel og salt i en stor bakebolle. Ha i tørrgjær, sukker og valnøttkjerner. Lag en grop midt i midten av melet. Bland oljen med vannet, hell det i gropa og bland alle ingrediensene til en løs deig. Bruker du fersk gjær, løs den opp i vannet først.

Hell deigen ut på et lett melet bakebord og kna den i 5 minutter, til den er glatt. Legg deigen i en lett oljet bolle, dekk til og la den stå og heve til dobbel størrelse på et lunt sted i 90-120 minutter.

Slå deigen ned og kna den i 3 minutter til, form den til et brød og legg den i den klargjorte brødformen. La den stå og etterheve i 45 minutter, til dobbel størrelse. Forvarm i mellomtiden stekeovnen til 200 C.

Sett brødet i ovnen og la det steke i 45-50 minutter. Ta det ut av formen og sett det i ovnen igjen i 5 minutter. Når brødet er ferdig, skal det høres hult ut når du banker på undersiden. La det avkjøles på rist.

Sendt inn av Apéritif

Forsiden akkurat nå
Denne maten blir laget med Miles Davis som improvisasjonskilde
+

Denne maten blir laget med Miles Davis som improvisasjonskilde

Bruno Verjus bak tostjerneren Table i Paris følger jazzlegenden Miles Davis’ tilnærming når han skaper sitt kjøkken. Uten regler. Selv mener han at han er for gammel til å gjennomføre revolusjonen, det overlater han til sine unge kokker.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Gammel leirkrukketradisjon får nytt liv
+

Gammel leirkrukketradisjon får nytt liv

Bruk av talha er opprinnelig en tradisjon knyttet til underområdet Vidigueira i Alentejo, men leirkrukkene kan brukes over hele Alentejo, såframt reglene følges. Men det finnes motstemmer som ønsker å endre på dette.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Unike viner fra en høyt skattet vinmark til svært konkurransedyktige priser
+
Godbiter i pollisten

Unike viner fra en høyt skattet vinmark til svært konkurransedyktige priser

Klosterwingerte i Markgräferland, sør i Baden, har siden middelalderen da munkene dyrket druer, hatt en egen og høy status.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Knallkjøp til de lange grønne
+
Ukens vin

Knallkjøp til de lange grønne

Med denne vinen kan aspargessesongen innvies.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Denne måten å servere laks på med syltede grønnsaker og pepperrotkrem må prøves
Dagens rett

Denne måten å servere laks på med syltede grønnsaker og pepperrotkrem må prøves

Laks er en takknemlig fisk å jobbe med for du kan variere den på uendelig mange måter. Denne oppskriften må du prøve. 

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

La deg friste til å prøve en ny oppskrift med asparges
Guide

La deg friste til å prøve en ny oppskrift med asparges

I vår kokebok finnes det i alt 180 oppskrifter med asparges, her er et knippe du må prøve.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her