Vaniljeravioli med sjokoladekrem og kryddersyltete bær
Foto: Eva Brænd

Vaniljeravioli med sjokoladekrem og kryddersyltete bær

Ingredienser
Vaniljeravioli:
1 vaniljestang
2 ½ dl H-melk
2 ½ dl kremfløte
100 g sukker
100 g eggeplommer (5 stk)
8 plater gelatin
Bittersøt sjokoladekrem:
60 g eggeplomme (3 stk)
50 g sukker
0,4 dl + 2,3 dl kremfløte
135 g mørk sjokolade med 64 % kakaomasse Manjari, Valrhona
Kryddersyltede bær:
Hvis du bruker fryste bær, skal du ikke tine dem, men helle den varme laken direkte over dem i dypfryst tilstand.
1 vaniljestang
En liten kvast sitrontimian
250 g sukker
2 ½ dl vann
1 stjerneanis
1 kanelstang
1 ss maisenna utrørt i ½ dl kaldt vann
200 g steinfrie kirsebær
150 g bringebær
150 g bjørnebær

Fremgangsmåte

Vaniljeravioli:
Bløtlegg gelatinen i kaldt vann. Splitt vaniljestangen og skrap ut frøene.
Varm melk, kremfløte, vaniljestang, -frø og halvparten av sukkeret til kokepunktet.
Visp eggeplommer og resten av sukkeret lett sammen. Hell den varme væsken i eggeblandingen litt etter litt mens du rører med en visp. Hell så sausen tilbake i kjelen.
 
Varm sausen mens du rører i bunnen av kjelen med en slikkepott.
Når sausen tykner (84-85 °C), skal den siles over i en bolle. Du kan se om sausen er tykk nok ved å løfte opp slikkepotten med saus på og dra en finger gjennom sausen (se bildet). Dersom sausen ikke flyter sammen igjen, er den klar. Smelt gelatinen i den varme sausen.
 
Sett sausen til avkjøling til den blir lunken. Hell litt saus på et overheadpapir og stryk den ut slik at den blir ca 2 - 3 m tykk. Sett i fryseren til den blir hard. Du trenger 4 slike overheadpapir.
 
Bittersøt sjokoladekrem:
Finhakk sjokoladen og smelt den i vannbad. Ha eggeplommene i en bolle og tilsett sukkeret mens du pisker lett med en visp.
 

Kok opp 0,4 dl fløte og tøm den over eggeplommene mens du visper lett. Tøm den smeltede sjokoladen i eggeblandingen mens du rører med en visp. Pisk 2,3 dl fløte til en lett krem.

Vent til sjokoladeblandingen blir lunken (40 ºC) før du vender inn fløtekremen med en slikkepott. Fyll sjokoladekremen i skåler og sett til avkjølig til den stivner.

Kryddersyltede bær:
Splitt vaniljestangen og skrap ut frøene. Ha sukker, vann, sitrontimian, stjerneanis, kanelstang, vaniljestang og -frø i en kjele og la det koke opp. Rør inn maisennajevningen og la laken småkoke i 2 minutter.
 
Tøm den varme laken over kirsebærene. La laken avkjøles før de andre bærene vendes inn. La det hele stå kjølig i minimum 3 timer - gjerne natten over. Ta ut krydderene før servering.
 

Skjær den fryste vaniljesausen i firkanter på 4 x 4 cm. Legg sammen to og to med litt sjokoladekrem i mellom. Legg de på tallerken de skal serveres, etter som den er vanskelig å flytte etter at de er tint. Den øverste platen vil legge seg fint på den andre når den begynner å tine.

Server med bærene og en god vaniljeis.

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Her får du svært så praktiske kokketips

Få ukens kake som nyhetsbrev 

 

Sendt inn av Sverre Sætre

Forsiden akkurat nå
Det er ikke bare de vakre etikettene som gjør at disse vinene skiller seg ut
+
Godbiter i pollisten

Det er ikke bare de vakre etikettene som gjør at disse vinene skiller seg ut

Innholdet er fascinerende og absolutt noe for seg selv i australsk sammenheng, og mannen som har gitt navn til dem, lever opp til inntrykket.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Topp kjøp: Sørfransk spesialitet til skalldyrene
+
Ukens vin

Topp kjøp: Sørfransk spesialitet til skalldyrene

En drøm til østers, blåskjell og reker – samt nordmenns favoritt sushi, eller når du bare vil ha en herlig frisk hvitvin i glasset.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Fantastisk vinvaluta fra Piemonte
+
Ukens vin

Fantastisk vinvaluta fra Piemonte

70 prosent av druene kommer fra toppmarker i La Morra, men prisen er det halve.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Knallgodt riesling-kjøp i magnum
+
Godbiter i pollisten

Knallgodt riesling-kjøp i magnum

Mens GG-rieslingene blir stadig dyrere, er det andre rieslingperler som holder seg på et svært fornuftig nivå, og som er like lagringsdyktige.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Når tomatene er så fantastiske som nå, får de hovedrollen  - med eller uten kjøtt
Dagens rett

Når tomatene er så fantastiske som nå, får de hovedrollen - med eller uten kjøtt

Om du velger vegetarvarianten, kan denne gryta faktisk serveres kald. Som en tyktflytende salat.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Agurk kan brukes på en rekke måter - her finner du oppskriftene
Guide
Oppskrifter med agurk

Agurk kan brukes på en rekke måter - her finner du oppskriftene

Norskdyrket agurk finnes i en hver grønnsaksdisk og er en nødvendig ingrediens i mange oppskrifter, alt fra salater til drinker.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her