Vannbakkels med vaniljekrem
Hobbykokken/Electrolux

Vannbakkels med vaniljekrem

Fremgangsmåte

  1. Forvarm ovnen til 180 °C med 25 prosent damp*. 
  2. Hell vann, melk, salt, sukker og smør i en kjele, og kok opp på middels sterk varme til smøret har smeltet. 
  3. Tilsett hvetemel og rør rundt til alt er jevnt blandet. 
  4. Hvis du har kjøkkenmaskin kan du helle blandingen over i en bolle, og røre inn ett og ett egg om gangen. Du kan også gjøre det for hånd med en visp. 
  5. Bruk en sprøytepose eller to spiseskjeer til å lage vannbakkels som er ca. 3 cm i diameter. Pensle vannbakkelsene med eggeblandingen og sett dem inn i ovnen. Stekes til de er gylne (ca. 17-20 minutter).
  6.  Avkjøl på rist.  
  7. Vaniljekrem:
    Pisk eggeplommene og 1/3 av sukkeret til lett eggedosis i en bolle. Tilsett Maizena når eggeplommene og sukkeret er rørt ferdig. 
  8. Varm opp melk, resten av sukkeret og vaniljestengene til de når kokepunktet. Hell den varme melken over eggedosisen mens du pisker. Hell blandingen over i gryten igjen og varm forsiktig opp til det koker. 
  9. La blandingen småkoke i ca. 2 minutter under kraftig omrøring. Sil blandingen og la den avkjøles i kjøleskap. 
  10. Fyll vannbakkelsen med vaniljekrem, og topp med sjokoladeglasur eller melis. 
  • Med SousVide-ovn stilles dampnivået til «Fuktighet Medium»

Bli abonnent på aperitif +  og oppnå store fordeler samtidig som rabatter på alle våre kurs

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

 Få ukens kake som nyhetsbrev

Sendt inn av Hobbykokken/Electrolux

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
300 nye rødviner: At barolo anno 2016 skulle bli så majestetisk, var ventet for disse vinene
+
Tester

300 nye rødviner: At barolo anno 2016 skulle bli så majestetisk, var ventet for disse vinene

Så lages de etter den veldig tradisjonelle oppskriften for Barolo, med lang ekstraksjonstid og ikke minst modning på store velbrukte fat.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

400 nye hvitviner: To strålende rieslinger stjeler oppmerksomheten
+
Tester

400 nye hvitviner: To strålende rieslinger stjeler oppmerksomheten

Men også en rekke chardonnayer fra fjern og nær frister blant de i alt 400 testede vinene, primært hvite men også noen roséer.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Denne vinen smaker som en klassisk burgunder, men er altså californisk
+
Godbiter i pollisten

Denne vinen smaker som en klassisk burgunder, men er altså californisk

Det er altså ikke bare det franske navnet som forteller om relasjonen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

En sterk utfordrer til chablis til skreimiddagen – også prismessig
+
Ukens vin

En sterk utfordrer til chablis til skreimiddagen – også prismessig

Og ikke minst finnes den på de fleste pol – og sågar i magnumflaske som må bestilles.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Fortryllende champagneaften på Nedre Foss Gård
Matkurs og vinkurs
Winemakersdinner 14. april i Oslo

Fortryllende champagneaften på Nedre Foss Gård

Den 14. april serveres det 4-retters meny som perfekt harmonerer med 6 viner fra det anerkjente champagnehuset, Drappier.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Gå for skrei - men prøv denne velsmakende vrien
Dagens rett

Gå for skrei - men prøv denne velsmakende vrien

Så flotte råvarer som skrei må vi bruke så ofte vi kan. Men det gjelder å variere smakssammensetningen. Denne oppskriften sitter.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her