Mens Marqués de Cåceres her til lands gjerne oppfattes som en tradisjonell Rioja-bodega, er det langt fra sannheten. For selv om den har holdt stand her til lands som en av de sterkeste spanske varemerkene de siste tjue Är, er dens historie relativt kort og preget av stor grad av innovasjon - og mindre av tradisjon.
Da Enrique Forner i 1970 etablerte Marqués de Cåceres i Cenicero i Rioja Alta, ble hans ideer oppfattet som revolusjonÊre. Kortere fatlagring, mer bruk av nyere fat, ingen hvite druer til rÞde viner samt et stÞrre fokus pÄ frukt og terroir, var nye takter pÄ de kanter. Inspirasjonen hentet han fra erfaringen med Bordeaux-slottene Camensac og Larose Trintaudon som han og broren kjÞpte og revitaliserte pÄ sekstitallet. Hjelp til Ä skape den fÞrste moderne Rioja sÞkte han hos datidens flying winemaker, Bordeaux-Þnologen Emile Peynaud.
I lÞpet av disse 35 Ärene har svÊrt mange fulgt i Marqués de Cåceres' fotspor. Det er kanskje Ärsaken til at bodegaen ikke figurerer blant de hotteste. Og det til tross for at datteren Cristina Forner Vives som har hatt hovedansvaret i de siste ti Ärene, har viderefÞrt arbeidet til faren. Hennes fÞrste utspill kom i 1999 i form av Gaudium, en super-Rioja i den legendariske 94-Ärgangen, som var ganske tÞff og lukket og preget av en del nye fat da den ble lansert men som har lÞsnet pÄ snippen i lÞpet av disse Ärene. I dag fremstÄr den som en mer elegant og samtidig fyldig vin med stor stoffrikdom, gode syrer og faste tanniner.

Vinfikasjonen inkluderer blant annet mikrooksygenisering - altsÄ at mikroskopiske mengder oksygen fÄr slippe til under modningen som selvsagt skjer i franske fat i 18 mÄneder. Det hele et produkt av samarbeidet med Michel Rolland, og i en stil som er blitt den franske superÞnologens varemerke - konsentrasjon og atter konsentrasjon. Den tydeligste forskjellen er at den typiske Rolland-sÞdmen som vi kjenner fra hans cabernet- og merlotbaserte viner, er mer balansert. à rsaken er ikke bare kombinasjonen av druer og terroir, men ogsÄ det faktum at Cristina har vÊrt nÞye med Ä holde pÄ den opprinnelige Marqués de Cåceres-stilen.
Selv om siste versjon ut (1998) ikke kan konkurrere med de to fÞrste superÄrgangene i kraft, er den en solid vin med en sÞdmefylt blÞthet som er deilig allerede nÄ. Fatpreget er fortsatt tydelig, men tertiÊraromaer som lÊr og krydder begynner Ä gjÞre seg stadig mer gjeldende.![]()
FÞrste Ärgang er 2001 som i likhet med 1994 og 1995 er av legendarisk kvalitet. En svÊrt sÄ verdig representant for det moderne Rioja med flott bÊrsÞdme, stor konsentrasjon, balansert fatpreg og god lengde. En vin som definitivt vil utvikle seg videre gjennom de nÊrmeste fem-seks Ärene - minst. OppfÞlgeren fra den mer variable 2002 har dermed ingen lett oppgave, men kommer fra det med Êren i behold siden sÞdmen er mer dempet og den gode syrligheten gir den et forfriskende preg. OgsÄ denne utgaven vil ha godt av et par Är i kjelleren fÞr den nytes til rÞdt kjÞtt med fedme i tilbehÞret.
HÞy konsentrasjon kan lett resultere i overekstrahering og resulterende bitre tÞrre tanniner, spesielt nÄr det er snakk om sÄpass gamle vinstokker som tilfellet er for Gaudium.
Men denne fellen sÞker Cristina & co Ä styre unna for enhver pris. Hun vil ikke rÞpe de videre planene for Marqués de Cåceres, men understreker at nye produkter innen kategorien alta expresion ikke er aktuelle fÞr kvaliteten tilfredsstiller hennes strenge krav.
I slike tilfeller videreselges deler av druene eller vinen, og reserva og gran reserva lanseres ikke.Bread & butter-vinen er en gammel kjenning, Marqués de Cåceres Vendimmia Seleccionada Crianza som nÄ selges i 2001-versjon. BlÞt og bÊrfruktig stil med noe innslag av fat, lÊr, urter og jordsmonn, anvendelig og lett Ä forstÄ. Ikke rart at den fortsatt gÄr som varmt hvetebrÞd her til lands. Prismessig har den holdt seg veldig godt sidenlanseringen, dog etter en nÞdvendig prisjustering da Rioja-prisene lÞp lÞpsk pÄ slutten av 90-tallet.
Satsingen pÄ hvite viner som ogsÄ er et produkt av Rolland-samarbeidet, gjÞr at Marqués de Cåceres' portefÞlje skiller seg fra andre store bodegaer. Den fatgjÊrede Antea og den halvtÞrre Santinela stÄr sammen med den svÊrt prisgunstige hvite og en populÊr rosé derfor for den stÞrste veksten i Marqués de Cåceres' salgsvolum.
Marqués de Cåceres Rosado har kapret halvparten av markedet for spanskprodusert rosé som ogsÄ har vokst de siste Ärene, og det er ikke verst for et tidligere dÞdsdÞmt segment.
Den hvite Antea utgjÞr en egen nisje siden den er gjÊret i nye franske fat, er modnet pÄ bunnfallet og har vÊrt gjennom sÄkalt batonnage. En behandling som normalt bare er chardonnay forunt men som altsÄ fungerer ogsÄ for Rioja-klassikerne viura og malvasia. 2003-versjonen av Antea er bedre enn noensinne. Til tross for den varme Ärgangen har Cristina & co klart Ä beholde god friskhet som kommer godt med i mÞtet med den store fylden i denne vinen. Et meget godt akkompagnement til retter med hvitt kjÞtt og selvsagt rike, gjerne grillete fiskeretter.
Foto: Marqués de Cåceres