Vedtaket om Ä redusere avgiften pÄ hetvin med 46,5 prosent fra nyttÄr har gitt kraftige utslag pÄ Vinmonopolets omsetningstall. I fÞrste kvartal har salget av portvin steget med hele 123 prosent, mens salget av madeira har Þkt med 92 prosent. For sherry er Þkningen rundt 45 prosent.
- Vi har merket en stigende interesse for hetvin siden januar, sier produktsjef Sturla Rooth i Arcus Produkter. Blant portvinene er Vinmonopolets bestselger Fiin Gammel Portvin fremdeles i sÊrklasse. I 1999 hadde den en markedsandel pÄ rundt 40 prosent.
Billigst i Norge
Prisen pÄ hetvin har gÄtt ned med rundt 50 kroner i gjennomsnitt for en helflaske. Avgiften pÄ hetvin er nÄ 3,6 prosent mot tidligere 6,8 prosent. Avgiften regnes ut etter alkoholstyrke. For brennevin er dagens avgift pÄ 7 prosent.
- NÄ er det billigst Ä kjÞpe hetvin i Norge. Avgiftsreduksjonen har trolig fÞrt til at nordmenn nÄ kjÞper mindre sherry og portvin i Sverige og i tax-freebutikkene, sier rÄdgiver Jens Nordahl i Vinmonopolet.
Mer kutt
Nordahl er positiv til regjeringens signaler i Revidert nasjonalbudsjett, der de gÄr inn for kutt i alkoholavgiftene for Ä redusere handelslekkasjen til Sverige.
- Det virker som om norske politikere er i ferd med Ă„ harmonisere alkoholpolitikken sin mot EU. Det kan virke rart og isolerende dersom vi skal vĂŠre mye strengere her enn i andre land, sier han.
Trolig vil regjeringen til hÞsten foreslÄ kraftig kutt i brennevinsavgiften, ingen avgifter pÄ lett- og alkoholfritt Þl, og svensk avgiftsnivÄ pÄ et nytt alkoholsvakt Þl likt svenskenes folkeÞl.