De øvrige tre nasjoner plasserte seg som følger: Lars Solum Jønsson, faglærer ved Stockholms Restauranthøgskola, som stilte for Norge, finske Christina Laitinen, innkjøpssjef ved Hotel Intercontinental i Helsinki, og Islands Hjørtør Thårleifsson som for øvrig er vinkelner ved Jans Mat & Vinhus i Stavanger. Alle kandidater gjennomførte først en teoretisk test med en rekke krevende spørsmål innen vinkunnskap, utformet av den internasjonale sommelierpresidenten, Guiseppe Vaccarini. -dernest fulgte en praktisk del hvor en fireretters meny skulle vinsettes. Og her gjelder det ikke bare å plukke riktige viner; aller viktigst er å begrunne valget godt samt skape en helhet rundt måltidet. Både valget av aperitiff og avec, så vel flytende som rykende, teller med. Blindsmaking er en viktig del av konkurransen. Til tross for at ingen denne gang traff midt i blinken, og de fleste forslagene var langt fra fasit rent geografisk, gir godt resonnement poeng. De fire vinene var: La Chatelleine 1994 Sancerre, J. Mellot; Cartridge & Browne Chardonnay 1996, California; Enzo Medcella Rosso Conero 1996, I Lavi, Marche, Italia; Los Vascos Cabernet Sauvignon 1996, Dom. Baron de Rothschild, Chile. Som et underholdende, men ikke avgjørende element, inneholdt konkurransen også champagnesabling. Det høres kanskje brutalt ut? Og det er det, men likevel svært effektfullt hvis det å imponere er målet. Det gjorde også Christina Laitinen som sablet for første gang. Mer elegant kan det ikke gjøres! Og her er fremgangsmåten: Bruk helst ordentlig champagne, for "leken" krever en flaske med skikkelig innvendig trykk. Skrell av folien/papiret. Ta av metallnettingen. Finn der hvor flasken er skjøtet. Legg den i den ene hånden i ca 45 graders vinkel. Rett sabelen (champagnesabel fås kjøpt blant annet hos Bokfinken i Oslo) med den indre siden mot flaskehalsens kant og slå. Hvis du er heldig, kappes på denne måten flaskehalsen rett av, uten søl av glassbiter, og champagnen kan serveres. Litt svinn må du imidlertid regne med! Førstepremien var en femdagers tur til vinprodusenten Torres i Penedes, Spania. Vi gratulerer Den Norske Vinkelnerforening med et flott tiltak og ser frem til neste konkurranse som trolig finner sted i et av de andre nordiske landene. Snart møtes verdens vinkelnere til felles dyst, nærmere bestemt den 7. juni i Wien. For Norge stiller Jens Beisland, Jans Mat & Vinhus, Stavanger.
Norden beste vinkelner fra Sverige
Aase hjelper deg: Få polets beste kjøp sendt rett til din mobil
Du står på polet og vet ikke hva du skal velge. Fortvil ikke, for hjelpen er nær: Bestill vår sms-tjeneste og du får tilsendt to ukentlige tips om viner som allerede står i polhyllene.
Les hele sakenArtikler detail - section 11
Best av 350 testede viner: Med denne hvitvinen får du en smak av virkelig storhet
En av vinverdenens fremste cru-er gir med denne en vin som selv et moderat vinbudsjett tåler. Og den kan legges dypt i kjelleren. Blant de 350 testede vinene er det godbiter i alle prisklasser.
Les hele sakenArtikler detail - section 11 Dagens rett
200 rødviner testet: Burgunds største forelskelse er vanskelig å komme unna
Vi snakker om Les Amoureuses i Chambolle-Musigny - viner som koster det samme som grand cruer. For de fleste blir det med å lese om dem. Trøsten er at det finnes mye annet langt mer prisgunstig blant de 200 rødvinene.
Les hele sakenArtikler detail - section 11 Dagens rett 2
Dette er en av få flasker igjen fra den legendariske 1996-årgangen
Om 5500 er for mye, finnes andre vellagrete champagner til gunstigere pris, og ikke minst mange andre riktig så spennende nye bobler i toppklassen. Samt også noen veldig gode kjøp.
Les hele sakenArtikler detail - section 11 Ukens vin
Blant de 150 hvitvinsboksene og posene som er testet finner du garantert noe for ditt behov i sommerferien
Ethvert feriekjøleskap har plass til en boks med hvitvin - og mange hvitvinsbokser inneholder virkelig seriøs vin. Noen er sågar bedre enn de fleste sammenlignbare flaskeutgaver.
Les hele sakenBest av 350 testede viner: Med denne hvitvinen får du en smak av virkelig storhet
En av vinverdenens fremste cru-er gir med denne en vin som selv et moderat vinbudsjett tåler. Og den kan legges dypt i kjelleren. Blant de 350 testede vinene er det godbiter i alle prisklasser.
Les hele sakenForsiden akkurat nå - 2
200 rødviner testet: Burgunds største forelskelse er vanskelig å komme unna
Vi snakker om Les Amoureuses i Chambolle-Musigny - viner som koster det samme som grand cruer. For de fleste blir det med å lese om dem. Trøsten er at det finnes mye annet langt mer prisgunstig blant de 200 rødvinene.
Les hele sakenForsiden akkurat nå - 3
Sjeldent og velkomment besøk i basisutvalget
Kitzeck-Sausal er et område få har hørt om, men som du ikke glemmer når du først har vært der.
Les hele sakenForsiden akkurat nå - 4
Unike Andes-nære viner
Det finnes høyereliggende vinmarker i Argentina enn hvor disse kommer fra, men veldig få som er så nær og så påvirket av Andes-fjellene.
Les hele sakenForsiden akkurat nå - 5
Nystekt sild med nypotetsalat - det er sommermat det
Den delikate smaken av silda som fanges på denne tiden av året, kombinert med søte nypoteter i en syrlig lun dressing, er for mange den virkelige smaken av sommer.
Les hele sakenForsiden akkurat nå - 6
Dette er en av få flasker igjen fra den legendariske 1996-årgangen
Om 5500 er for mye, finnes andre vellagrete champagner til gunstigere pris, og ikke minst mange andre riktig så spennende nye bobler i toppklassen. Samt også noen veldig gode kjøp.
Les hele saken