Medalla Real lages av utvalgte druer fra utvalgte vinmarker, hovedsakelig beplantet med eldre vinstokker. Serien omfatter i tillegg til cabernet sauvignon, chardonnay og sauvignon blanc, nå også merlot. For øvrig den første rødvin fra lovpriste Casablanca Valley. Dalen ligger mellom Santiago og Stillehavet hvilket gir både et varmt klima men også avkjølende havbris. Merloten er laget i en stram, nesten vegetalsk stil svært så ulik andre mer syltetøyspregede og bløte chilenske merloter. Ikke så rart siden primærmarkedet er det engelske som jo består av claretlovers. 1997 blir et enda bedre år enn -96 som igjen er bedre enn -95. Utbyttet i 1997, særlig i Casablanca, var ekstremt lavt i chilensk sammenheng. Santa Ritas Reserva-viner fra Maipo Valley gir imidlertid best valuta for pengene. Cabernet Sauvignon Reserva 1996 til kroner 110 (6523). En meget smaksrik vin med behagelig duft og god balanse mellom sødme og tanniner, nok til å tilfredsstille et bredt publikum. En "kosevin" som også passer til godt krydrede kjøttretter. Tekst: Aase E. Jacobsen 22.08.98
Santa Rita
Aase hjelper deg: Få polets beste kjøp sendt rett til din mobil
Du står på polet og vet ikke hva du skal velge. Fortvil ikke, for hjelpen er nær: Bestill vår sms-tjeneste og du får tilsendt to ukentlige tips om viner som allerede står i polhyllene.
Les hele sakenArtikler detail - section 11
Britisk chablis-boks-utfordrer
Den første engelske bib-en på polet, er en friskus og som med fordel kan erstatte chablis i dette formatet.
Les hele sakenArtikler detail - section 11 Dagens rett
Georgia er Europas annerledes vinland
Georgia har sin egen språkfamilie, sitt eget kjøkken, sitt eget kirkesamfunn, sin egen polyfoniske sangtradisjon, og, ikke minst, en helt unik vinkultur. Kanskje det er derfor nordmenn trykker vinene til brystet.
Les hele sakenArtikler detail - section 11 Dagens rett 2
Kamskjell og asparges i soyavinaigrette er fastfood av beste sort
Denne lekkerbiskenen lager du på noen få strakser.
Les hele sakenArtikler detail - section 11 Ukens vin
Denne kyllingoppskriften sitter som et skudd
Her får du stjerne i boka og status som hjemmets store kokkestjerne.
Les hele sakenBritisk chablis-boks-utfordrer
Den første engelske bib-en på polet, er en friskus og som med fordel kan erstatte chablis i dette formatet.
Les hele sakenForsiden akkurat nå - 2
Georgia er Europas annerledes vinland
Georgia har sin egen språkfamilie, sitt eget kjøkken, sitt eget kirkesamfunn, sin egen polyfoniske sangtradisjon, og, ikke minst, en helt unik vinkultur. Kanskje det er derfor nordmenn trykker vinene til brystet.
Les hele sakenForsiden akkurat nå - 3
Den kuleste roséen er like kul i år
Den er i tillegg et veldig godt kjøp, kommer i svært små kvanta og blir raskt utsolgt, så handle raskt. Eller velg den røde utgaven. Så er du klar for piknik.
Les hele sakenForsiden akkurat nå - 4
Disse to tyske vinene gir usannsynlig god valuta
De inneholder nemlig vin som er ment for en helt annen prisklasse.
Les hele sakenForsiden akkurat nå - 5
Denne vrien på sei har du neppe prøvd før
Seien marieneres i lime mens du lager salsaen. Middagen er øyeblikkelig klar.
Les hele sakenForsiden akkurat nå - 6
Kamskjell og asparges i soyavinaigrette er fastfood av beste sort
Denne lekkerbiskenen lager du på noen få strakser.
Les hele saken