Caketail med sjokolade, pasjonsfrukt og Baileys Salted Caramel
Diageo

Caketail med sjokolade, pasjonsfrukt og Baileys Salted Caramel

Søtt, kremete og fyldig, syrlig og salt, alt dette smaker denne desserten.

Fremgangsmåte

  1. Pasjonsfruktcurd:
    Hell sukker, eggeguler og pasjonsfruktjuice i en ildfast skål og plasser den over et vannbad i en kasserolle med kokende vann. Rør hele tiden sånn at eggene ikke koagulerer. Når kremen har blitt tykk, tar du den av varmen og rører i smøret. La curden  kjøles ned.
  2. Melkesjokolademousse:
    Finhakk melkesjokoladen og legg den i en bunke. Kok opp fløten og hell den over sjokoladen. Rør om til en klumpfri krem. Tilsett Baileys Salted Caramel og rør om. Sett i kjøleskap over natten. Visp deretter opp med elvisp til en kremet mousse.
  3. Karamellsaus:
    Legg alle ingredienser utenom smør, sjokolade og Baileys Salted Caramel i en kasserolle. Kok opp og la småkoke i et par minutter. Smelt inn smør og sjokolade under omrøring. Rør til slutt inn Baileys Salted Caramel la nedkjøles.
  4. Montering:
    Legg 1 cm sjokolademousse i bunnen på et glass med rett kant. Skjær opp hver sjokolademuffin i 4 cm-tykke skiver, trykk ut rundinger i samme størrelse som glasset (enkleste er å trykke ut med et likedant glass), og legg en skive over moussen. Legg på enda et lag av mousse, deretter curd, og en skive sjokolademuffins til. Legg til slutt på en topp med mousse. Hell karamellsausen over og bryt biter av sjokoladeegget over for dekor.

Lyst på en annen kake? her finner du over 900 oppskrifter 

Bli abonnent på aperitif +  og oppnå store fordeler samtidig

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Få ukens kake som nyhetsbrev

Sendt inn av Diageo

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Knallkjøp til de lange grønne
+
Ukens vin

Knallkjøp til de lange grønne

Med denne vinen kan aspargessesongen innvies.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Fortsatt fullt kjøleskap etter helgen? Her finner du 28 løsninger
Guide
Oppskrifter restemat

Fortsatt fullt kjøleskap etter helgen? Her finner du 28 løsninger

Til 17. mai har vi en tendens til å handle inn for mye. Men fortvil ikke, det er nok av oppskrifter som trenger rester.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Årets 17. mai-bobler er ekstra lekre
+
Godbiter i pollisten

Årets 17. mai-bobler er ekstra lekre

De kan bli også dine favoritter. Fantastisk champagnevaluta, den vakreste etiketten, på et pol nær deg.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Med store flasker på bordet blir 17. mai-festen en suksess
+
Ukens vin

Med store flasker på bordet blir 17. mai-festen en suksess

Magnum eller dobbelmagnum med denne rosévinen matcher alt du planlegger på den store dagen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Smak 10 sommerviner til nydelig grillmat på Kullt
Matkurs og vinkurs
Winedinner 29. mai i Oslo

Smak 10 sommerviner til nydelig grillmat på Kullt

Fredag 29. mai fyrer Kullt opp grillen og serverer en spesialkomponert 5-retters meny og 10 viner.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Gled familien ekstra i dag med pasta med pølser
Dagens rett

Gled familien ekstra i dag med pasta med pølser

Dagens middagsoppskrift er en sikker vinner i barnefamilier. Den er nemlig superrask å lage og inneholder både pølser og pasta. Den perfekte restemiddag.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her