Caketail med sjokolade, pasjonsfrukt og Baileys Salted Caramel
Diageo

Caketail med sjokolade, pasjonsfrukt og Baileys Salted Caramel

Søtt, kremete og fyldig, syrlig og salt, alt dette smaker denne desserten.

Fremgangsmåte

  1. Pasjonsfruktcurd:
    Hell sukker, eggeguler og pasjonsfruktjuice i en ildfast skål og plasser den over et vannbad i en kasserolle med kokende vann. Rør hele tiden sånn at eggene ikke koagulerer. Når kremen har blitt tykk, tar du den av varmen og rører i smøret. La curden  kjøles ned.
  2. Melkesjokolademousse:
    Finhakk melkesjokoladen og legg den i en bunke. Kok opp fløten og hell den over sjokoladen. Rør om til en klumpfri krem. Tilsett Baileys Salted Caramel og rør om. Sett i kjøleskap over natten. Visp deretter opp med elvisp til en kremet mousse.
  3. Karamellsaus:
    Legg alle ingredienser utenom smør, sjokolade og Baileys Salted Caramel i en kasserolle. Kok opp og la småkoke i et par minutter. Smelt inn smør og sjokolade under omrøring. Rør til slutt inn Baileys Salted Caramel la nedkjøles.
  4. Montering:
    Legg 1 cm sjokolademousse i bunnen på et glass med rett kant. Skjær opp hver sjokolademuffin i 4 cm-tykke skiver, trykk ut rundinger i samme størrelse som glasset (enkleste er å trykke ut med et likedant glass), og legg en skive over moussen. Legg på enda et lag av mousse, deretter curd, og en skive sjokolademuffins til. Legg til slutt på en topp med mousse. Hell karamellsausen over og bryt biter av sjokoladeegget over for dekor.

Lyst på en annen kake? her finner du over 900 oppskrifter 

Bli abonnent på aperitif +  og oppnå store fordeler samtidig

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Få ukens kake som nyhetsbrev

Sendt inn av Diageo

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Grillsesongen er ikke over – denne billigvinen gjør jobben
+
Ukens vin

Grillsesongen er ikke over – denne billigvinen gjør jobben

159,90 er virkelig billig i dagens prisleie, og i hvert fall når den er så vellaget som denne.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Dette er blant vinene som er aller strengest kvotert på spesialslippet i august
+
Tester

Dette er blant vinene som er aller strengest kvotert på spesialslippet i august

Kultstatusen for de beste produsentene i flere av Loire-appellasjonene, øker jevnt og trutt. Det gjør også prisene, så det er nå det lønner seg å kjøpe.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Kupp for sensommerlig rødvinskos
+
Godbiter i pollisten

Kupp for sensommerlig rødvinskos

Gamay fra Morgon (og en av de beste vinmarkene) er den perfekte rødvin for lune augustkvelder

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Herlig og seriøs økologisk hvitvin til super pris
+
Ukens vin

Herlig og seriøs økologisk hvitvin til super pris

Hvitvin fra Rhône som både har moderat alkohol, god friskhet og en veldig gunstig pris, er sjelden vare.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Paprika smaker mye bedre på denne måten
Dagens rett

Paprika smaker mye bedre på denne måten

Denne australske oppskriften på ovnsbakt paprika og chili med geitost og chorizo er inspirert av sørfransk tian, og kan lages med og uten kjøtt.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Steinsopp er skogens konge - her får du vite hvorfor
Guide

Steinsopp er skogens konge - her får du vite hvorfor

Steinsoppen er rikere smaksmessig og enda mer fleksibel i kjøkkenet enn kantarellen. Og så liker den vinfølge med mye smak.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her