Gresk burger av svinekjøtt eller lam
Foto: matprat.no

Gresk burger av svinekjøtt eller lam

Burger er kanskje ikke det du forbinder med Hellas' gode kjøkken. Med denne burgeren har vi tatt oss noen friheter og rappet inspirasjon fra ferielandet.

Fremgangsmåte

  1. Bland sammen kjøttdeig og krydder i en bolle. 
  2. Form to burgere og stek dem i en stekepanne med olje eller på grillen til de er gjennomstekt.
  3. Server burgerne med hvitløksdressing, salat og tomatskiver.
  4. Bruk gjerne dine favorittgrønnsaker.  

Tips 1: Om du blander inn most fetaost inn i burgerfarsen, får du enda mer av den greske smaken. Fetaosten kan du også legge oppå de ferdigstekte burgerne sammen med dressingen, salaten, tomatskivene og rødløken i strimler.Server gjerne oliven i en skål ved siden av - i hvert fall om de er med steiner.

Tips 2: Om du ikke har gresk krydder for hånden, kan du lage ditt eget ved å blande like deler tørket oregano, spiskummen, paprikapulver, salt og pepper.

Tips 3: For et sunnere alternativ kan du bytte ut hamburgerbrødet med surdeigstoast eller toast av grovere brød.

Sendt inn av Matprat.no

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Vi har testet årets rosévin - inkludert de beste under 200 kroner
+
Tester

Vi har testet årets rosévin - inkludert de beste under 200 kroner

Blant de drøyt 400 rosévinene vi har testet det siste året, for det meste årgang 2025 og 2024 finner du garantert noe for din smak og ditt budsjett. Også de beste rosevinene under 200 kroner.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Dette skal du servere på 17. maifrokosten: Autentisk Bellini ferdig i flaske og det til en svært gunstig pris
+
Ukens drink

Dette skal du servere på 17. maifrokosten: Autentisk Bellini ferdig i flaske og det til en svært gunstig pris

Denne lekre drinken heller du rett fra flasken som kommer fra Harry's Bar hvor Bellini i sin tid ble skapt. Den kommer med 5,5 prosent alkohol og som alkoholfri utgave og er som skapt for utendørs nytelse og frokost/brunch.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

La de franske boblene få en pause på maifesten
+
Godbiter i pollisten

La de franske boblene få en pause på maifesten

Italienske bobler (men ikke prosecco) er virkelig i støtet, med Franciacorta på topp, og det til konkurransedyktige priser.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Disse vinene er fortsatt røverkjøp
+
Ukens vin

Disse vinene er fortsatt røverkjøp

Dão er en viktig kilde til svært gunstig prisede viner som også holder høy kvalitet. Disse er helt i teten.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Her finner du alle de digitale utgavene av magasinet Aperitif
+
Klubb

Her finner du alle de digitale utgavene av magasinet Aperitif

Siden magasinet Aperitif er en del av medlemskapet i Mat- og vinklubben, har vi samlet alle lenkene til de ulike utgavene nedenfor.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Her finner du mai-utgaven 2026 av Apéritif magasin
+

Her finner du mai-utgaven 2026 av Apéritif magasin

I mai er det motstrømstemaer som dominerer: Bruno Verjus' Table, Georges Remys champagner, Graillots crozes, regenerativt jordbruk, canadisk vin med burgunduttrykk og fine dining som ikke lenger handler kun om teknikk.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her