Hermannkake

Ingredienser
Starter:
2 dl mel
2 dl melk
2 dl sukker
 
Kaken:
Starteren
3 egg
2,5 dl sukker
2 dl olje
5 dl hvetemel
2 ts bakepulver
2 ts vaniljesukker
½ ts salt
1½ ts kanel
 
Sjokoladebiter, rosiner, sukat, nøtter e.l. (Valgfritt)

Fremgangsmåte

Bland alle ingrediensene til starteren sammen. La den stå i 5 dager på benken i en boks. Husk å røre hver dag.
 
Dag 5 lager du resten av kaken. Hell starteren i en bolle, tilsett olje og sukker. Rør godt. Ha i eggene, ett av gangen og rør godt sammen. Bland hvetemel, bakepulver, vaniljesukker, salt og kanel sammen og tilsett dette litt etter litt i smeten. Rør godt så det ikke blir klumper. Fordel røren i to ikke alt for store brødformer, eller i én vanlig rund kakeform. Strø evt sjokolade, rosiner o.l. over og dytt det forsiktig ned i røren.
 
Stekes på 175 grader i 35-40 minutter.
Det kan være en fordel å følge med kaken når den steker ettersom den kan bli noe mørk på toppen. Da kan man bare legge et bakepapir over kakeformen.

Sendt inn av Christian

Forsiden akkurat nå
Ivy Solheim har med Tabuno skapt sin egen vri på filipino-kjøkkenet
+

Ivy Solheim har med Tabuno skapt sin egen vri på filipino-kjøkkenet

På Tabuno i Oslos Bjørvika byr kjøkkensjef Ivy Solheim og hennes unge team på en unik kombinasjon av norske råvarer i en filippinsk setting. Det gjorde dem til beste norske nykommer ifølge Falstaff Nordics.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Libanesisk rødvin stolt vinner i budsjettklassen
+
Ukens vin

Libanesisk rødvin stolt vinner i budsjettklassen

Få viner byr på like god valuta for pengene – og vekker like mye følelser som vinen fra et av verdens aller mest risikofylte områder.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Knallgode Jura-viner du rett og slett må prøve
+
Godbiter i pollisten

Knallgode Jura-viner du rett og slett må prøve

Produsenten tilhører det øvre sjiktet i Jura, men er ikke like kjent som sine svært så berømte naboer.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Få en ny smak av sauvignon blanc og det til en super pris
+
Ukens vin

Få en ny smak av sauvignon blanc og det til en super pris

Den østre delen av Friulis sauvignon blanc-stil er vel verd å teste ut. Denne er dessuten et knallkjøp. Og en drøm til årets første asparges.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Lag en lynrask gulasj til middag i dag
Dagens rett

Lag en lynrask gulasj til middag i dag

Gulasj gir dobbel varme. Hvor sterk du vil ha den, og hva du putter oppi den, avgjør du selv. Eller de andre rundt middagsbordet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Blant øl-, brennevin- og sidernyhetene er det flere som passer i påskebagasjen
+
Tester

Blant øl-, brennevin- og sidernyhetene er det flere som passer i påskebagasjen

Påske er ikke bare treliter med vin (og krimbøker), men også gode alternativer til både peiskosen og påskemenyen som du finner blant de 26 testede produktene.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her