Solbærkake
Foto: undefined undefined

Solbærkake

Solbær i kake bidrar til å gjøre den ekstra saftig og ikke minst frisk. I denne oppskriften er det også gresk yoghurt som bidrar i samme retning. Hvis du vil ha en rundere smak kan du godt bruke lettrømme i stedet.

Fremgangsmåte

Bland solbær og melis og la stå mens du lager kaken.

Pisk smør og sukker hvitt med en miksmaster.  Tilsett eggene ett av gangen mens du pisker videre ved litt lavere hastighet.

Bland de tørre ingrediensene. Sikt inn i egg-smør-sukker-miksen vekselvis med yoghurt.  Vend inn solbærene i kakedeigen slik at du får en lett marmorering.

Smør en kakeform på 22 cm og helldeigen oppi. Stek ved 175 grader i 45-55 minutter. Bruk en trepinne for å teste at kaken er gjennomstekt, men fortsatt fuktig.

Server med pisket krem og friske solbær.

Tips:
Du kan fint bruke syltetøy i denne oppskriften. Reduser i så fall sukkermengden med 0,5 dl. Og melisen dropper du helt. 

Tips:
Hvis du foretrekker lettrømme eller kesam framfor gresk yoghurt, er det gode erstatninger. 

Lyst på en annen deilig kake da finner du flere hundre oppskrifter her

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Få ukens kake som nyhetsbrev 

Her får du svært så praktiske kokketips

 

Kilde Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Old-school portugisisk rødvin til supre priser
+
Ukens vin

Old-school portugisisk rødvin til supre priser

I Portugal lever gamle tradisjoner videre, og representerer gode hvileskjær fra den fruktdrevne stilen i det prisgunstige segmentet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Nyheter hvitvin: Blant novembers 400 hvitvinsnyheter er det en håndfull søte perler som skinner ekstra sterkt
+
Tester

Nyheter hvitvin: Blant novembers 400 hvitvinsnyheter er det en håndfull søte perler som skinner ekstra sterkt

Søte viner får ekstra attraksjonsverdi når det nærmer seg jul. Det er dessuten ekstra mye god å velge blant nå. Men også for den som holder seg til det tørre hvite.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

En herlig syrah til høstens første viltmiddag
+
Godbiter i pollisten

En herlig syrah til høstens første viltmiddag

Den er mørk og syrlig i kirsebær- og bjørnebærfrukten, og en arketypisk crozes fra en klassisk årgang.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Vinene fra denne produsenten er faktisk overraskende billige
+
Ukens vin

Vinene fra denne produsenten er faktisk overraskende billige

De er riktig så herlige og i tillegg signert en av de virkelige stjernene med en lang historie i dalen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Forsiden akkurat nå - 6

120 nye musserende: Det finnes knapt noen over denne som holder det navnet lover
+
Tester

120 nye musserende: Det finnes knapt noen over denne som holder det navnet lover

I november er det flere typer boblefest, og over alle rager denne unike champagnen som er både sjelden og høy priset. Men det finnes sågar knallkjøp blant de høyest skårede champagnene.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her