Kolbulle
Niki Sjölund

Kolbulle

En rask og klassisk svensk matrett som med enkelthet lages utendørs på primusen.

Fremgangsmåte

Blande sammen mel og vann, og tilsett salt. Hell over i en passende flaske med kork til å ta med i sekken på turen. Miks crème fraiche med revet ost, og legg tilbake i crème fraiche-boksen for å ta med ut.

Varm pannen, stek soppen i matfett med eller uten bacon. Når det er ferdigstekt, tar du ut 3/4 av blandingen og legger på en tallerken. Deretter heller du 1/4 av røren og steker på høy varme til røren begynner å boble, dermed vendes pannekaken og steker noen minutter til. For neste kolbulle, legger du 1/4 av soppmiksen og heller 1/4 av røren over. Gjenta til du totalt har fire kolbullar.

Topp med ostekrem og grovhakket dill.

Tips:
Kolbulle kan med fordel forberedes dagen før du skal ut på tur og bare varmes på primusen.

Tips:
Retten fungerer like bra med eller uten kjøtt, med uendelige toppingmuligheter.

Denne retten passer også veldig godt til å tilberedes ute

Server denne sjokoladedrikken mens du lager maten eller som dessert

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat- og vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Niki Sjölund

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå

Slik blir nyttårskalkunen perfekt

Lær å lage den perfekte kalkunmiddagen med disse oppskriftene.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Slik lager du waldorfsalat
Guide
3 oppskrifter på waldorfsalat

Slik lager du waldorfsalat

Det mest klassiske følget til nyttårskalkunen av alle er waldorfsalat. Her får du tre forskjellige oppskrifter.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

De lekreste bobler finnes på 60+ pol
+
Godbiter i pollisten

De lekreste bobler finnes på 60+ pol

Denne champagne-neoklassikeren er ikke bare nydelig nå, men har dokumentert en usedvanlig god lagringsevne – etter omkorking.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Med denne er suksessen sikret for årets siste måltid
+
Ukens vin

Med denne er suksessen sikret for årets siste måltid

På plass på 180 pol, prisen er utrolig god, og den finnes sågar i magnum, også den til svært god pris.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Kalkun kan også serveres på denne måten
Dagens rett

Kalkun kan også serveres på denne måten

Når den milde kalkunsmaken pakkes inn i karri og kokos, og alt serveres i en gryte, har du en perfekt rett til koldtbordet eller hovedrett om du har mange til bords.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Østers og kveite er en perfekt måte å avslutte året på
Dagens rett

Østers og kveite er en perfekt måte å avslutte året på

På årets siste storslåtte måltid hører de beste råvarer med - som østers og kveite. Her er oppskriftene.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her