Sitrusinspirert honninglaks med Hasselback-poteter
Foto: Tom Haga

Sitrusinspirert honninglaks med Hasselback-poteter

Fremgangsmåte

Legg fiskestykkene i en ildfast form, hell sitrussaft over fisken til den når ca. ¼ opp på stykkene. Smør deretter et jevnt lag honning på toppen av fiskestykkene, dryss på godt med sitronpepper over.

Trekk aluminiumsfolie over formen og sett midt i ovnen på 100-150 grader ca 10 - 15 minutter. Nå dampes fisken i sitrussaften.

Mot slutten av steiketiden ta av aluminiumsfolien, skru på grillelementene og skru opp termostaten til 200-225 grader. Dette for å få en fin steikeskorpe.

Tilbehør:
Begynn med Hasselback-potetene. Potetene snittes i skiver nesten helt igjennom (de skal holde sammen fortsatt).. Krydre med salt og pepper, legg på smøret og hvitløken.

Bakes i ovnen litt før fisken til potetene er gjennomstekte. De siste fem minuttene i ovnen har du over en osteskive på hver av potetene.

Riv agurken i skiver med en ostehøvel, legg de i en form. Bland eddik, salt og pepper i et glass, rist sammen og heller over agurken. Settes kjølig til servering.

Saus:
Smelt smøret sammen med estragon, basilikum og eventuelt andre urter. La smøret frese en liten stund før du tilsetter kremfløten og litt rømme.

Når fisken er ferdig stekt, siler du av litt av sitrussaften og tilsetter sausen rett før servering.

Server fisken med Hasselback-poteter, sausen, agurk og rømme.

Sendt inn av Fredrik Jørgensen, TrondheimOppskriften er sendt inn som et bidrag til NM for amatørkokk 2008

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Denne retten kommer du til å lage mange ganger
Dagens rett

Denne retten kommer du til å lage mange ganger

I stedet for biff er det grillet laks som får glede av béarnaisen. Og den lager du selvsagt selv med den enkle men gode oppskriften.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Dette har du tid til på en fridag
Dagens rett

Dette har du tid til på en fridag

Eksotisk kylling med snøfrisk-ost er en smakfull kyllingrett som kan lages fra bunnen av, med egen kyllingkraft, eller med kraft fra butikken.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

På jakt etter det rimeligere Burgund? Start med disse
+
Godbiter i pollisten

På jakt etter det rimeligere Burgund? Start med disse

Grégoire Hoppenots Fleurie-er lever opp til at Beaujolais er det «nye» Burgund, med en annen druesort og et annet terroir, men prisene er fortsatt og heldigvis svært moderate.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Rosevinsesongen sparkes i gang med herlige viner til supre priser
+
Ukens vin

Rosevinsesongen sparkes i gang med herlige viner til supre priser

To varianter av pinot noir, og en morsom ikke helt tørr blandingsrosé i litersflaske. Da er vi i gang.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Schnitzel med spinatrisotto - her trenger du bare ett tilbehør
Dagens rett

Schnitzel med spinatrisotto - her trenger du bare ett tilbehør

Her er nemlig risen og grønnsaken tilberedt sammen til en riktig god risotto.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Rene helsekosten - bare mye bedre
Ukens drink

Rene helsekosten - bare mye bedre

Denne drinken gir deg energi bare gjennom sitt fantastiske utseende. Og så smaker den i tillegg utrolig godt.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her