Sitrusinspirert honninglaks med Hasselback-poteter
Foto: Tom Haga

Sitrusinspirert honninglaks med Hasselback-poteter

Fremgangsmåte

Legg fiskestykkene i en ildfast form, hell sitrussaft over fisken til den når ca. ¼ opp på stykkene. Smør deretter et jevnt lag honning på toppen av fiskestykkene, dryss på godt med sitronpepper over.

Trekk aluminiumsfolie over formen og sett midt i ovnen på 100-150 grader ca 10 - 15 minutter. Nå dampes fisken i sitrussaften.

Mot slutten av steiketiden ta av aluminiumsfolien, skru på grillelementene og skru opp termostaten til 200-225 grader. Dette for å få en fin steikeskorpe.

Tilbehør:
Begynn med Hasselback-potetene. Potetene snittes i skiver nesten helt igjennom (de skal holde sammen fortsatt).. Krydre med salt og pepper, legg på smøret og hvitløken.

Bakes i ovnen litt før fisken til potetene er gjennomstekte. De siste fem minuttene i ovnen har du over en osteskive på hver av potetene.

Riv agurken i skiver med en ostehøvel, legg de i en form. Bland eddik, salt og pepper i et glass, rist sammen og heller over agurken. Settes kjølig til servering.

Saus:
Smelt smøret sammen med estragon, basilikum og eventuelt andre urter. La smøret frese en liten stund før du tilsetter kremfløten og litt rømme.

Når fisken er ferdig stekt, siler du av litt av sitrussaften og tilsetter sausen rett før servering.

Server fisken med Hasselback-poteter, sausen, agurk og rømme.

Sendt inn av Fredrik Jørgensen, TrondheimOppskriften er sendt inn som et bidrag til NM for amatørkokk 2008

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Disse går i en egen mage: Brownies med smak av After Eight
Ukens kake

Disse går i en egen mage: Brownies med smak av After Eight

Kombinasjonen av mørk sjokolade og mynte er uslåelig, også i denne oppskriften på brownies.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Knallgode Jura-viner du rett og slett må prøve
+
Godbiter i pollisten

Knallgode Jura-viner du rett og slett må prøve

Produsenten tilhører det øvre sjiktet i Jura, men er ikke like kjent som sine svært så berømte naboer.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Chianti-klassiker har fått ekstra påfyll – men prisen er den samme lave
+
Godbiter i pollisten

Chianti-klassiker har fått ekstra påfyll – men prisen er den samme lave

Denne klassikeren av en Chianti Classico er i særdeles god form om dagen – perfekt til peiskosen eller dine beste kjøttretter. Her får du vite hvorfor.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Start rosésesongen med denne vinterlige utgaven
+
Ukens vin

Start rosésesongen med denne vinterlige utgaven

Den er dessuten en gammel kjenning som det er veldig gledelig at igjen er tilgjengelig.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Møt over 40 anerkjente vinprodusenter på Taste vinmesse
Matkurs og vinkurs
Vinmesse i Oslo 23. mars

Møt over 40 anerkjente vinprodusenter på Taste vinmesse

Mer enn 350 viner fra hele verden på Taste vinmesse – en fest for smaksløkene! 

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Få en ny smak av sauvignon blanc og det til en super pris
+
Ukens vin

Få en ny smak av sauvignon blanc og det til en super pris

Den østre delen av Friulis sauvignon blanc-stil er vel verd å teste ut. Denne er dessuten et knallkjøp. Og en drøm til årets første asparges.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her