Sitrusinspirert honninglaks med Hasselback-poteter
Foto: Tom Haga

Sitrusinspirert honninglaks med Hasselback-poteter

Fremgangsmåte

Legg fiskestykkene i en ildfast form, hell sitrussaft over fisken til den når ca. ¼ opp på stykkene. Smør deretter et jevnt lag honning på toppen av fiskestykkene, dryss på godt med sitronpepper over.

Trekk aluminiumsfolie over formen og sett midt i ovnen på 100-150 grader ca 10 - 15 minutter. Nå dampes fisken i sitrussaften.

Mot slutten av steiketiden ta av aluminiumsfolien, skru på grillelementene og skru opp termostaten til 200-225 grader. Dette for å få en fin steikeskorpe.

Tilbehør:
Begynn med Hasselback-potetene. Potetene snittes i skiver nesten helt igjennom (de skal holde sammen fortsatt).. Krydre med salt og pepper, legg på smøret og hvitløken.

Bakes i ovnen litt før fisken til potetene er gjennomstekte. De siste fem minuttene i ovnen har du over en osteskive på hver av potetene.

Riv agurken i skiver med en ostehøvel, legg de i en form. Bland eddik, salt og pepper i et glass, rist sammen og heller over agurken. Settes kjølig til servering.

Saus:
Smelt smøret sammen med estragon, basilikum og eventuelt andre urter. La smøret frese en liten stund før du tilsetter kremfløten og litt rømme.

Når fisken er ferdig stekt, siler du av litt av sitrussaften og tilsetter sausen rett før servering.

Server fisken med Hasselback-poteter, sausen, agurk og rømme.

Sendt inn av Fredrik Jørgensen, TrondheimOppskriften er sendt inn som et bidrag til NM for amatørkokk 2008

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Rosevinsesongen sparkes i gang med herlige viner til supre priser
+
Ukens vin

Rosevinsesongen sparkes i gang med herlige viner til supre priser

To varianter av pinot noir, og en morsom ikke helt tørr blandingsrosé i litersflaske. Da er vi i gang.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Thomas Sjögren skaper følelser med nærhet til naturen på tostjerneren Signum
+

Thomas Sjögren skaper følelser med nærhet til naturen på tostjerneren Signum

Hav og skog inspirerte Thomas Sjögren til Signum, den svenske vestkystens første tostjerners restaurant.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Årets første «utevin» er på et pol nær deg
+
Ukens vin

Årets første «utevin» er på et pol nær deg

Med svært moderat alkohol er det svakt påskegul perlende vin du skal gå for. Og du får veldig mye vin for pengene.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Barolo som kosevin – ja, det funker som bare det med 2022-årgangen
+
Godbiter i pollisten

Barolo som kosevin – ja, det funker som bare det med 2022-årgangen

Når det er sagt, er det også en vin som trives veldig godt til både lam og vilt.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Fortryllende champagneaften på Nedre Foss Gård
Matkurs og vinkurs
Winemakersdinner 14. april i Oslo

Fortryllende champagneaften på Nedre Foss Gård

Den 14. april serveres det 4-retters meny som perfekt harmonerer med 6 viner fra det anerkjente champagnehuset, Drappier.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Ivy Solheim har med Tabuno skapt sin egen vri på filipino-kjøkkenet
+

Ivy Solheim har med Tabuno skapt sin egen vri på filipino-kjøkkenet

På Tabuno i Oslos Bjørvika byr kjøkkensjef Ivy Solheim og hennes unge team på en unik kombinasjon av norske råvarer i en filippinsk setting. Det gjorde dem til beste norske nykommer ifølge Falstaff Nordics.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her