Vegansk red velvet-kake med kremostfrosting
Foto: LauriPatterson

Vegansk red velvet-kake med kremostfrosting

Red Velvet-kaken er også kjent for sin smøraktige eller kremostbaserte hvite glasur som i denne oppskriften ikke inneholder melkeprodukter i det hele tatt siden den er vegansk

Fremgangsmåte

Sett ovnen på 180 grader, finn frem to runde kakeformer (28 cm eller ønsket størrelse). Dekk bunn med bakepapir eller smør kaka med margarin/matfett og strø mel på.

Fyll opp et målebeger med soyamelk og ha eddik i. Man vil etter kort tid merke at melka blir tykkere - dette er en slags erstatning for kulturmelk.

I en bakebolle, bland sammen alt det tørre. Miks til det er klumpfritt. Tilsett deretter alt det våte, inkludert soyamelkblandingen. Ha i matfargen til du får ønsket farge på røren. Den skal ha en dyp farge. Husk å ikke overmikse! 

Hell umiddelbart røra over i formene og sett i ovnen. Stek i 35-50 min (sjekk underveis med pinne).

Mens kaka er i ovnen kan du starte med frostingen:

Bruk mikser og visp sammen margarin og matfett til det er klumpfritt og godt blandet. Ha deretter i den melkefri kremosten og miks på medium styrke i 2 minutter. Dersom du merker at frostingen er for tørr, ha i litt soyamelk. 

Mens mikseren går, ha i litt og litt melis helt til alt er tilsatt. Igjen, juster med soyamelk om nødvendig. Ha i salt og vaniljeekstrakt og miks til det er fluffy og melisen har løst seg opp (ca 2-3 min)

Sett frostingen i kjøleskapet og la den stå til kaka er klar til å settes sammen.

Når kaka er klar, etter avkjøling, vil du ha nok til 4 lag. Skjær de to bunnene på langs og legg frosting mellom lagene og dekk til slutt hele kaka med resten av frostingen. 

Tips:
Denne kaka er veldig god med knuste valnøtter eller pecannøtter på toppen.

Her finner du mange oppskrifter på fristende kaker

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne

Få dagens rett som nyhetsbrev - det er selvfølgelig gratis.

 

Sendt inn av Øydis Rake Hegg

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
By på en nydelig italienskinspirert rett med kveite
Dagens rett

By på en nydelig italienskinspirert rett med kveite

Det blir fest når kveite står på menyen, og med denne italienske vrien på oppskriften blir det garantert trampeklapp.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Her finner du mars-utgaven 2026 av Apéritif magasin
+

Her finner du mars-utgaven 2026 av Apéritif magasin

Vi har besøkt Tabuno i Bjørvika, Potong i Bangkok og Tlecān i Mexico City - alle med sterke kvinner ved roret. Dette er bare litt av det du kan lese i siste utgave av magasinet Apéritif.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Chianti-klassiker har fått ekstra påfyll – men prisen er den samme lave
+
Godbiter i pollisten

Chianti-klassiker har fått ekstra påfyll – men prisen er den samme lave

Denne klassikeren av en Chianti Classico er i særdeles god form om dagen – perfekt til peiskosen eller dine beste kjøttretter. Her får du vite hvorfor.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Start rosésesongen med denne vinterlige utgaven
+
Ukens vin

Start rosésesongen med denne vinterlige utgaven

Den er dessuten en gammel kjenning som det er veldig gledelig at igjen er tilgjengelig.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Lag noe skikkelig godt og lettvint av restene
Dagens rett

Lag noe skikkelig godt og lettvint av restene

Etter helgen er det nok mange som har kjøleskapet fullt av rester. Med denne oppskriften på fransk bondeomelett får du omsetning på litt av restene. Og denne oppskriften kan varieres i det uendelige.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Gjør biffen saftig og smakssterk
Dagens rett

Gjør biffen saftig og smakssterk

Denne søndagen blir det saftig biff med bønnesalat og epler som ikke er så snille som de kan høres ut. Denne oppskriften er proppfull av smak.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her