Cognacen som fikk toppnoteringen under auksjonen som fant sted 16. september var den siste tilgjengelige flasken av Coupe Shanghai de Rémy Martin.
For fem Är siden fant produsentene i Cognac ut at en fin mÄte Ä skaffe penger pÄ til allmennyttige prosjekter, var Ä arrangere en hÞyprofilert auksjon. De ulike husene ble invitert til Ä donere flasker med gammel og sjelden cognac, og alle inntektene fra salget skulle gÄ til gode formÄl.

En Borderies-cuvee fra Martell oppnÄdde 57.000 kroner. En liten kasse med tre flasker Frapin ble klubbet inn til 72.000 kroner. Til sammen ble det solgt cognac for mer enn 550.000 kroner.Inntektene fra Ärets auksjon vil for Þvrig gÄ til restaurering av gamle malerier pÄ Chùteau de Chantilly, et historisk fransk slott med store kunstskatter eiet av Institut de France, samt til en lokal veldedighetsorganisasjon.
Se video (pÄ fransk) her: http://www.youtube.com/watch?v=uMjhkKpLKVk&feature=player_embedded