Enestående italienske viner til 5-retters meny på Klosteret
Foto: (Istock - SeventyFour)
Winedinner i Oslo

Enestående italienske viner til 5-retters meny på Klosteret

La deg forføre av disse populære sicilianske vinene kombinert med en smakfull meny satt sammen av kokkene på Klosteret.
04 September 2026 - 06:10

Den 17. september tar den populære sicilianske vinprodusenten, Tasca d'Almerita, med seg 6 fantastiske viner som de ønsker å dele med deg. Denne kvelden får høre mer om den historiske vingården som i dag ledes av den 8. generasjonen, Alberto Tasca, og består av 5 eiendommer: Regaleali som er produsentens hovedsete, Tascante på vulkanen Etna, Capofaro på øya Salina, Mozio utenfor Palermo og Sallier de La Tour som er søskenbarnet sin historiske eiendom øst for Palermo.

Opprinnelig besto de to eiendommene de kjøpte i 1830 av til sammen 1200 ha, men i 1850 innførte Italia en jordreform der staten «konfiskerte» områder fra noble familier og gav til vanlige bønder. Eiendommen var deretter redusert til totalt 500 ha med vinmarker, olivenlunder, korn og beitemark.

Utsikt over Tascante. Foto: Tasca d'Almerita

Vinhuset kjøpte seg gradvis tilbake og har i dag 474 ha med vinmarker. Tenuta Sallier de la Tour, overtatt av Tasca d'Almerita i 2008, dekker 53 ha med vinmarker og et par hektar med olivenlunder. Her dyrkes tre varianter av den internasjonale druen syrah, i tillegg til de lokale druene nero d’avola, grillo og inzolia.

Tenuta Tascante på Etna var først et eksperimentelt prosjekt fra 2004 før de gradvis kjøpte vinmarker fra 2007. Først ut var Contrada Sciaranuova og Pianodario og i 2015 ble Contrada Rampante lagt til. Nerello mascalese er hoveddruen som dyrkes her, i vulkansk jord ved Europas høyeste vulkan.

Det er eksportsjef for Tasca d'Almerita, Corrado Maurigi, som kommer til Klosteret for å dele de flotte vinene og historiene med deg.

Klosteret trenger knapt noen presentasjon siden restauranten har vært en gastronomisk perle siden åpningen i 1992. Konseptet er mat av sesongens beste råvarer og med en utrolig god evne til å matche maten til vinen. Med en lun atmosfære og en eksepsjonelle kokker, er dette en restaurant hvor du garantert får en minneverdig opplevelse. Denne kvelden vil kjøkkensjef Daniel Karlsson, sette sammen en 5-retters meny som perfekt passer til vinene fra Tasca d'Almerita.

Tasca (400 x 600 px).png [112.09 KB]
Endringer kan forekomme

Er du eller noen du kjenner glad i italiensk vin? Sikre deg plass og skap en minneverdig kveld sammen.

OBS: Det er ikke angrefrist på dette kurset, ei heller ved sykdom. Det går heller ikke an å bytte kurs eller dato. Ønsker du å gi dette kurset i gave anbefaler vi å kjøpe et gavekort. Allergier må meldes i fra en uke i forkant til kurs@aperitif.no.

Forsiden akkurat nå
Bakt camembert med honning og valnøtter er kosemat som skal nytes med senkede skuldre og fulle glass
Dagens rett

Bakt camembert med honning og valnøtter er kosemat som skal nytes med senkede skuldre og fulle glass

Bakt camembert er uimotståelig deilig helgekos. Perfekt for en kveld med selvpleie eller en romantisk kveld for to.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Braastad får hjelp av champagneekspert til å løfte kvaliteten
+

Braastad får hjelp av champagneekspert til å løfte kvaliteten

Braastad-familien, nå med Edouard, har for første gang på 150 år fått inn en person utenfor familien til å lage produktene. Aurelien Jayat har lang erfaring fra vin- og champagneindustrien, som kommer til nytte i møtet med det fallende markedet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Britene utfordrer med både chardonnay og pinot noir
+
Godbiter i pollisten

Britene utfordrer med både chardonnay og pinot noir

Stadig flere britiske viner uten bobler kommer til Norge, og de er virkelig overbevisende.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Mini-barolo i magnum til knallpris
+
Ukens vin

Mini-barolo i magnum til knallpris

I siste årgang har den fått druer fra topp vinmarker uten at prisen har gått særlig opp.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Det er utrolig hvor mye smak en skje paprika kan gi
Dagens rett

Det er utrolig hvor mye smak en skje paprika kan gi

Det er ikke hvilket som helst paprikapulver som brukes i denne paprikagryten med poteter.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Brennevin med karakter og krydder dominerer de sterkeste septembernyhetene
+
Tester

Brennevin med karakter og krydder dominerer de sterkeste septembernyhetene

Vi snakker om krydderurtlikører og så vel sitrus- som kremlikør med krydderinnslag. Men også tørre brennevin med mye karakter, og sågar krydder.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her