Vinmonopolet merker effektene av de Þkte taxfreekvotene. Salget av rÞdvin og hvitvin gikk ned med 2 prosent og brennevin med 1,6 prosent i lÞpet av Ärets fÞrste to mÄneder sammenlignet med samme periode i fjor. Og etter tre mÄneder er salget ytterligere svekket med 2,6 prosent.
«Det er sannsynlig at taxfree- og grensehandel tar markedsandeler fra Vinmonopolet», heter det pÄ Vinmonopolets egne nettsider. Etter at de Þkte taxfreekvotene ble innfÞrt sist sommer har salget pÄ Vinmonopolet fÞrst flatet ut deretter gÄtt ned. Samtidig med dette har alkoholavgiftene Þkt. Den svakere kronekursen har ogsÄ presset prisene oppover.
Men svak krone har ikke pÄvirket grensehandelen i nevneverdig grad. Heller motsatt, for siden regjeringsskiftet hÞsten 2013 er antall dagsreiser Þkt med 14 prosent, ifÞlge SSB.
Dette er omfanget av grensehandelen
Ingunn Jordheim, generalsekretĂŠr i Vin- og brennevinleverandĂžrenes forening (VBF) er svĂŠrt kritisk til regjeringens alkoholpolitikk: â Problemet er at Regjeringens politikk har flyttet salget ut fra Vinmonopolet og over til taxfree, grensehandling og smugling. Det har en rekke uheldige konsekvenser. Avgiftene Ăžker, Vinmonopolet fĂ„r dĂ„rligere rammevilkĂ„r, og det stimuleres til lite miljĂžvennlig handel.
Hun har gode rÄd til hva regjeringen kan gjÞre for Ä rette opp den uheldige utviklingen: - Hadde man tatt avgiftstapet staten har pÄ taxfree og senket avgiftene pÄ Vinmonopolet, ville vi fÄtt vinpriser temmelig like de svenske. Dermed hadde vi fÄtt mindre handelslekkasje, smugling og annen kriminell virksomhet rundt alkohol. Det ville gitt en mer rettferdig politikk for hele landet, inkludert for dem som ikke reiser utenlands.