Kvalitetsviner og dramatiske historier fra 169 år gammel produsent
Foto: (Ksara)
Vinsmaking i Oslo

Kvalitetsviner og dramatiske historier fra 169 år gammel produsent

Nordmenn elsker libanesisk vin. Bli med på denne vinsmakingen og smak hvorfor.
28 Juli 2026 - 12:05

Den 22. september burde du ta turen til Handelens Hus og smake på 6 flotte viner, en eldre årgang av Chateau og en overraskelse fra den historiske vingården Château Ksara.

Château Ksara ble grunnlagt av franske jesuittmunker i 1857 og holder til i Bekaa-dalen. Libanon har lenge vært et vinproduserende land, hvor rester etter vinplanter, så gamle som 5000 år, har blitt oppdaget. Vingårdene er spredt over hele landet, men det mest kjente vinområdet er Bekaa-dalen, som ligger ca. 1000 meter over havet og har et gunstig klima for dyrking av druer.

Smak vinene til den historiske vinprodusenten Foto: Ksara

Med sin kunnskap om dyrking av druer og vinproduksjon, så Ksara stort potensiale i området og var noen av de første i Libanon som produserte tørr vin. Château Ksara hadde også et av Midtøstens aller første observatorier, hvor munkene kunne følge med på vær og vind, noe som er avgjørende for å kunne produsere vin av høy kvalitet. Munkene la dermed fundamentet til den moderne, libanesiske vinindustrien.

Se Ksaras høye poengscore i vår polliste

Eiendommen har et av områdets eldste vinkjellere, gravd ut av romerne og funnet ved en tilfeldighet av munkene. De fant den underjordiske kjelleren da de jaktet på en rev som plaget hønene deres. Da de endelig fikk fanget reven inne i hønsehuset, fant de en liten tunnel som førte ned til kjelleren.

Eksportsjef, Elie Maamari Foto: Andreas Skorpen

Denne kvelden tar eksportsjef, Elie Maamari turen til Oslo. Han har jobbet hos Ksara i over 40 år og utdannet ønolog i Bordeaux.

Få med deg denne fantastiske vinsmakingen og ta med deg noen du vil dele opplevelsen sammen med. 

Ksara (1).png [37.84 KB]
Endringer kan forekomme

Forsiden akkurat nå
Disk opp med en skikkelig smaksrik fiskerett denne helgen
Dagens rett

Disk opp med en skikkelig smaksrik fiskerett denne helgen

Steinbit i en blåskjellsaus/gryte eller saute på fagspråket, er så godt som sjømat kan bli. Ikke er det vanskelig heller.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Bakt camembert med honning og valnøtter er kosemat som skal nytes med senkede skuldre og fulle glass
Dagens rett

Bakt camembert med honning og valnøtter er kosemat som skal nytes med senkede skuldre og fulle glass

Bakt camembert er uimotståelig deilig helgekos. Perfekt for en kveld med selvpleie eller en romantisk kveld for to.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Britene utfordrer med både chardonnay og pinot noir
+
Godbiter i pollisten

Britene utfordrer med både chardonnay og pinot noir

Stadig flere britiske viner uten bobler kommer til Norge, og de er virkelig overbevisende.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Mini-barolo i magnum til knallpris
+
Ukens vin

Mini-barolo i magnum til knallpris

I siste årgang har den fått druer fra topp vinmarker uten at prisen har gått særlig opp.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Ikoniske viner fra California til en 5-retters meny
Matkurs og vinkurs
Winedinner 14. oktober i Oslo

Ikoniske viner fra California til en 5-retters meny

Den 14. oktober har du muligheten til å bli bedre kjent med den anerkjente vinprodusenten Sanford, når du får smake på 6 av deres viner til en fantastisk meny.  

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Braastad får hjelp av champagneekspert til å løfte kvaliteten
+

Braastad får hjelp av champagneekspert til å løfte kvaliteten

Braastad-familien, nå med Edouard, har for første gang på 150 år fått inn en person utenfor familien til å lage produktene. Aurelien Jayat har lang erfaring fra vin- og champagneindustrien, som kommer til nytte i møtet med det fallende markedet.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her