Denne kvelden tar eksportsjef, Pieter Du Toit, turen til Kullt for å presentere den historiske vinprodusenten, Seghesio, og dele de fantastiske vinene sammen med deg til en lekker meny.
Historien om vinprodusenten Seghesio begynner i 1886, da Edoardo Seghesio forlot vingårdene i hjemregionen Piemonte for å starte et nytt liv i Amerika. I likhet med mange innvandrere slo han seg ned i Sonoma-området, hvor han kunne dra nytte av sin erfaring innen vinproduksjon. Han giftet seg med sin sjefs niese, Angela, og sammen kjøpte de en gård på 56 acre med den hensikt å anlegge vinmarker og produsere egne viner.
I 1895 plantet de de første zinfandel-vinstokkene og slo rot i Sonoma, og etter fem generasjoner og 125 årganger vokser røttene fortsatt sterkere. I tillegg til zinfandel plantet de også andre druesorter, for eksempel sangiovese, canaiolo nero, trebbiano og malvasia. Deres sangiovese-planting var faktisk den aller første plantingen av denne sorten i Nord-Amerika. I 1920 ble forbudstiden innført, noe som ble en hard prøve for amerikanske vinprodusenter. Før forbudstiden var det mer enn 2000 vingårder i drift i USA. Seghesio er en av de 100 som overlevde.
I 1993 skjedde det en endring på vingården. Produksjonen ble redusert til 30.000 kasser, for å produsere kvalitetsviner utelukkende fra druer fra vingårder som familien selv drev og eide. Dette grepet gjorde Seghesio Family Vineyards til en av verdens beste produsenter av zinfandel-viner.
Kullt ligger midt i hjertet av Oslo, rett ved Rådhusplassen, med utsikt mot Aker Brygge og Kontraskjæret. Fra Norges største innendørs kullgrill, deres fire meter lange Grillworks Infierno 154, serverer de varierte menyer med kjøtt, fisk og skalldyr. De bruker Binchotan-kull, som er det beste kullet i verden.
OBS: Det er ikke angrefrist på dette kurset, ei heller ved sykdom. Det går heller ikke an å bytte kurs eller dato. Ønsker du å gi dette kurset i gave anbefaler vi å kjøpe et gavekort. Allergier må meldes i fra en uke i forkant til kurs@aperitif.no.