Lær forskjellen på prosecco, cava og champagne – Onlinekurs
Onlinekurs

Lær forskjellen på prosecco, cava og champagne – Onlinekurs

Ingen festlig anledning er komplett uten en flaske bobler. Men skal du velge champagne, cava eller prosecco, og hva er egentlig forskjellen? Her kan du smake deg gjennom alle tre variantene og bli skolert i samme slengen - fra din egen sofa.
23 Desember 2020 - 16:40

Husk at du som abonnent på Apéritifs Mat og vinklubb får rabatt på dette arrangementet.

Musserende vin øker stadig i popularitet hos nordmenn, og det er noen dager i året vi nesten ikke kan være den foruten. Skal man virkelig feire, hører det ofte med å sprette noen champagnekorker. Men må det egentlig være champagne? For hva er det egentlig som skiller champagne fra andre typer musserende,
som prosecco og cava?

Det er enormt stor forskjell på musserende viner - ikke bare er produseres de i forskjellige land, de er også laget på forskjellige måter og med forskjellige druer. Via vårt nye onlinekurs vil foredragsholder Lise Aanes fra Esaias Vinbar guide deg gjennom de tre ulike typene fra vårt studio på vakre Sørenga Sjømat, slik at du kan finne din favoritt.
Du vil også få en forståelse for hvorfor prisnivået er så forskjellig, hvilke smaksforskjeller du skal se etter, hvordan boblene kan variere, og annen nyttig grunnkunnskap.

Om du vil, kan du på forhånd kjøpe inn vinene som gjennomgås, men kurset er også minst like lærerikt og interessant uten. 

Alt dette får du med deg hjemme fra din egen stue. Om du vil, kan du på forhånd kjøpe inn vinene som gjennomgås, men kurset er også minst like lærerikt og interessant uten.
Vinene er i Vinmonopolets basisutvalg og vil derfor være å finne på de fleste pol. Det kan i tillegg lønne seg å kjøpe «vinstoppere». Disse kan du bruke hvis du ikke ønsker å drikke opp alle flaskene på én kveld og heller vil nyte dem over tre ulike kvelder. 

Nedenfor kan du se vinene som gjennomgås på kurset.

Se våre andre onlinekurs

Forsiden akkurat nå
Test av beaujolais nouveau 2025: Årets nye vin smaker nok best to uker etter lansering
+
Tester

Test av beaujolais nouveau 2025: Årets nye vin smaker nok best to uker etter lansering

Hvis du har planlagt å smake på den allerede på slippdagen som er 20. november, ikke server den for kald. 2025 er en årgang med tanniner og en viss robusthet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Alle takker ja til middagsinvitasjon når lammefrikasse er på menyen
Dagens rett

Alle takker ja til middagsinvitasjon når lammefrikasse er på menyen

Klassisk lammefrikasse er enkelt som bare det og noe alle liker. Test ut denne oppskriften.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Slike chenin blancer tar alle matmessige utfordringer
+
Godbiter i pollisten

Slike chenin blancer tar alle matmessige utfordringer

Savennières er en av vinverdenens skjulte perler som også lagrer veldig godt.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Gresk hvitvin er i vinden – til topp priser
+
Ukens vin

Gresk hvitvin er i vinden – til topp priser

Og disse utgavene fungerer like godt hjemme en høstkveld som i Hellas om sommeren.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

MASTERCLASS BEINSPIRED: Hugel & Fils
Matkurs og vinkurs
Masterclass BEINSPIRED

MASTERCLASS BEINSPIRED: Hugel & Fils

På BEINSPIRED 2026 kan du få smake 5 flotte franske viner. Her er det begrenset antall plasser, så sikre deg dine billetter nå!

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Laks med appelsinkokt fennikel er så fristende som det føres ut
Dagens rett

Laks med appelsinkokt fennikel er så fristende som det føres ut

Denne lekre lakseretten er også svært lettlaget. Bare prøv denne supre oppskriften.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her