Lær mat og vin i kombinasjon

Det er ikke nødvendig å besøke stjernerestauranter lenger. Det er derimot helt nødvendig å lese denne boken, for her får du servert det beste måltid siden Babette laget sitt gjestebud.
Redaksjonen
03 August 2001 - 03:49

Teksten er hentet fra Bokklubben Mat- og Vinglede, Apéritifs samarbeidspartner på nettet:

Unn deg beskrivelsen av en seksretters kulinarisk happening hos stjernekokken Michel Guérard på hans restaurant Les Prés d'Eugénie i Sør-Frankrike. Mer euforisk matglede er knapt formidlet i noen kokebok noen gang. Bare den er verdt hele denne boken.

Men selvfølgelig: Den har et annet og betydelig mer meningsfylt siktemål: Å oppfylle tre ønsker på en gang. Det går som vi vet helt utmerket. Denne gang gjennom et veritabelt og velskrevet overskuddforetak: Boken Mat & Vin av Trond Moi og Toralf Bølgen.

De har for lengst satt spor etter seg gjennom restaurantene Bølgen & Moi, snart en landsdekkende gourmetkjede, gjennom kokeboksuksesser som Smak og Pizza og den store boken om Cognac.

Denne gang byr de oss reiseskildring, oppskrifter og vinkunnskap så lettfattelig, lekkert og lesbart at vi spår en kjempesuksess. Aldri har en norsk kokebok priset mat- og vinglede som denne.

I en fantastisk rik språkdrakt tar Trond Moi og Toralf Bølgen oss med på en gastronomisk opplevelsesreise så vi etter lesningen lurer på om vi faktisk var med på det hele. Minnene er så mange allerede.

Bordets Kirsten Giftekniv
Ideen til boken er enkel - genialt enkel: Der utkommer titalls kokebøker hver eneste år - og der utgis vinbøker. Men mat og vin er ment for hverandre - og derfor tar boken mål av seg til å forklare og fortelle - grundig og morsomt - hva som skal drikkes når - og hvordan du lager det som det skal drikkes til.

- Det er vårt håp å kunne bidra til en kjøkkenkultur hvor god mat og gode viner som passer sammen, kommer på bordet samtidig, skriver de enkelt og greit.

Humørfylt går prosjektet altså ut på å opptre som gastronomiens Kirsten Giftekniv: Å finne mat og vin som begge "liker turer i skog og mark" - som har funnet "kjemien", rett og slett.

Men aller først - aller først blir vi tatt med til Frankrike, Spania og til Italia - til gourmetpalasser nedtynget av kvalitetsstjerner, til enkle fiskerestauranter i Biarritz, til San Sebastian og tapasens hjemland og til gigantiske matmarkeder i Toscana og Firenze. Du kjenner lukta av spekeskinker, friske fikener, av kalvekraft og musseronger, av sprø asparges og helstekt spegris, av kaviar og gåselever, rapphøns og østers, makrell og abbor, bønner og blomkål, basilikum og salvie, hummer og sjøkreps.

Smattelyder som smitter
Det er underveis at boken blir til - Trond Moi låner kjøkken her og der, og produserer nye retter på løpende bånd, inspirert av omgivelsene de måtte befinne seg i, mens resten av reisefølget prøvesmaker og -drikker, så vi hører smattelydene helt hjem hit. Stor fest å følge dette entusiastiske laget fra sted til sted.

Boken er tilrettelagt med menyer - både de helt enkle, og de store festoppdekninger, og hele tiden med Trond Mois fabelaktige tilnærming til matkunsten - leken, men lærd.

Her er mer enn 100 oppskrifter på enkle, klassiske forretter, hovedretter og desserter du blir pirret til å prøve selv, (dette er ifølge Moi ikke restaurantmat, men retter for den enkle kjøkkenbenk!) og alle med fornuftige vinforslag til. Hvor ofte har man ikke stått med pollisten oppslått - og følt seg totalt hjelpeløs overfor det hav av flaskemuligheter som finnes? Ikke lenger nødvendig å kjenne rådvillheten som en tomhet i hodet nå, for selv det enkleste tomatsmørbrød har en foretrukket vin, og boken forklarer så pedagogisk hvorfor det er slik. Intet vinsnobberi å spore, bare logisk kunnskap.

Som det heter et sted:
- Det er neppe noen som vil huske et måltid med ferske reker og en kraftig rødvin med særlig glede. Ei heller sursild og knastørr hvitvin, enn si nykokt småsei med blytung portvin. Alt dette blir som å spise egg med sølvskje; du tror det ikke før du har prøvd det.

I tillegg inneholder boken en skikkelig gjennomgang av de mest kjente druer, og er derfor vinlærebok for alle oss som koser oss med både god mat og vin, men som fortsatt ikke er kommet lenger enn hvit til fisk og rød til kjøtt. Så enkelt er det nemlig ikke. Men ikke vanskelig heller, insisterer de.

Gutta har til og med forstått at ikke alle lager mat etter fransk tradisjon, men at vi jevnlig forflytter oss til de fjerneste himmelstrøk i jakten på smak og inspirasjon. Det har lenge vært hevdet at de intense, kraftige matvarer fra Østen ikke passer sammen med vin, men at øl eller te er tingen. Ikke riktig, hevder Bølgen, og forteller i stedet hvilke viner vi bør drikke til chilien - og hvorfor. Her også.

Her er instruktive kapitler om vin i mat - om marinering og sauser, om temperaturer og rekkefølger.

Vårt vinkonsum har økt så kraftig de siste årene at det er på tide å ta hele måltidet på alvor. Ikke bare det som er på tallerkenen krever omtanke - glasset krever også sitt, for kombinasjonen kan løfte eller ødelegge den store opplevelsen et riktig godt måltid kan være.

Hjelpen er nær

Toralf Bølgen, Trond Moi og Øivind Hånes:
Mat & Vin
Foto: Mats Widén
Forlag: Gyldendal Fakta
Format: 22,7 x 29,7 cm
Sider: 256
Aase hjelper deg: Få polets beste kjøp sendt rett til din mobil
Annonse

Aase hjelper deg: Få polets beste kjøp sendt rett til din mobil

Du står på polet og vet ikke hva du skal velge. Fortvil ikke, for hjelpen er nær: Bestill vår sms-tjeneste og du får tilsendt to ukentlige tips om viner som allerede står i polhyllene.

Les hele saken

Artikler detail - section 11

Kule hvitviner som gjenskaper historien
+
Godbiter i pollisten

Kule hvitviner som gjenskaper historien

Sherry har en gyllen fortid, før forsterkningen, som stadig flere yngre vinmakere henter fram igjen.

Les hele saken

Artikler detail - section 11 Dagens rett

Gi chardonnay en pause – her får du mye mer for pengene
+
Ukens vin

Gi chardonnay en pause – her får du mye mer for pengene

Denne spanske hvitvinen gjør en super jobb som erstatning og ikke minst byr den på veldig god valuta for pengene på 60+ pol.

Les hele saken

Artikler detail - section 11 Dagens rett 2

Sierra de Gredos-produsent hardt rammet av brann
+

Sierra de Gredos-produsent hardt rammet av brann

Bernabeleva som er en av de mest populære produsentene i Sierra de Gredos nær Madrid, måtte ta den største støyten.

Les hele saken

Artikler detail - section 11 Ukens vin

Poteter, ost og løk er det du trenger i dag
Dagens rett
Ostegratinerte nypoteter med løksalat

Poteter, ost og løk er det du trenger i dag

Men ikke hvilken som helst ost. En myk og moden rødkittost er det som gjør nypotetene ekstra gode. Med den lille løksalaten på toppen får du også friskhet inn i bildet.

Les hele saken
Forsiden akkurat nå
Kule hvitviner som gjenskaper historien
+
Godbiter i pollisten

Kule hvitviner som gjenskaper historien

Sherry har en gyllen fortid, før forsterkningen, som stadig flere yngre vinmakere henter fram igjen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Gi chardonnay en pause – her får du mye mer for pengene
+
Ukens vin

Gi chardonnay en pause – her får du mye mer for pengene

Denne spanske hvitvinen gjør en super jobb som erstatning og ikke minst byr den på veldig god valuta for pengene på 60+ pol.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Disse vinene er usannsynlig billige
+
Godbiter i pollisten

Disse vinene er usannsynlig billige

Årsaken er knyttet til eieren som får sin «lønn i himmelen».

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Røverkjøp til grillmaten
+
Ukens vin

Røverkjøp til grillmaten

150 kroner er for et kupp å regne for denne spanske rødvinen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

La deg forføre av utsøkte viner og en nøye komponert meny
Matkurs og vinkurs
Winedinner 08. september i Oslo

La deg forføre av utsøkte viner og en nøye komponert meny

Møt vinprodusenten med italienske røtter og amerikanske drømmer på Kullt den 08. september. Her blir det servert 6 flotte viner til en nydelig meny.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Sierra de Gredos-produsent hardt rammet av brann
+

Sierra de Gredos-produsent hardt rammet av brann

Bernabeleva som er en av de mest populære produsentene i Sierra de Gredos nær Madrid, måtte ta den største støyten.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her