- 80 prosent av all Linjeakevitt som drikkes i Tyskland nytes til fisk. Etter min mening er den altfor kraftig og karvepreget til slik mat. Aquavit for Norwegian Salmon er langt mildere, mer i retning genever, påpeker Ystad som altså satser primært på eksportmarkedet. Han håper på drahjelp fra lakseeksporten, særlig i land som allerede har en øl og snaps-tradisjon. Men akevitten er å få kjøpt her til lands også. Ystad har hatt hjelp av sterke krefter som Lars Erik Underthun, Feinschmecker, Eyvind Hellstrøm, Bagatelle, Arne Brimi, Fossheim, og Harald Osa, Continental, i produktutviklingen. Underthun hilser produktet velkommen siden det er et klart behov for en spesialakevitt for retter som gravlaks, kreps, nykokt krabbe etc. Forskjellen mellom våre hjemlige akevitter og denne er at den er et kornbrennevin, uten fatlagring, lysegul farge som trolig kommer av litt karamell. Den er produsert i Finland av Primalco (som også lager Finlandia og Koskenkorva). Pris på vinmonopolet er kr 303,10 (v.nr. 30788).
Lakseakevitt
Norges største vindatabase er blitt enda bedre
Du kan filtrere på en lang rekke egenskaper, lete i historiske vindata, legge i vinkjeller og fortsatt bestille direkte fra pollisten.
Les hele sakenArtikler detail - section 11
Indrefilet er aldri feil - din nye favoritt er med Parma-skinke med urteolje og bakte rotgrønnsaker
Med både Parma-skinke, urteolje og bakte rotgrønnsaker er du sikret suksess - enten du steker kjøttet i panne eller på grillen.
Les hele sakenArtikler detail - section 11 Dagens rett
By på noe av det beste Norge har å by på denne helgen
Store ferske kamskjell er fantastisk å grille eller steke. Du behøver svært lite tilbehør for at det skal smake himmelsk, men det gjør det med denne enkle jordskokkpureen.
Les hele sakenArtikler detail - section 11 Dagens rett 2
Nå er det dry martinitid
Når temperaturen utendørs blir lavere, må det mer kraft i drinken. En martini som denne er derfor midt i blinken.
Les hele sakenArtikler detail - section 11 Ukens vin
Så lett lager du energibarene selv
Disse kjempepopulære energibombene blir enda bedre når du lager dem selv.
Les hele sakenIndrefilet er aldri feil - din nye favoritt er med Parma-skinke med urteolje og bakte rotgrønnsaker
Med både Parma-skinke, urteolje og bakte rotgrønnsaker er du sikret suksess - enten du steker kjøttet i panne eller på grillen.
Les hele sakenForsiden akkurat nå - 2
By på noe av det beste Norge har å by på denne helgen
Store ferske kamskjell er fantastisk å grille eller steke. Du behøver svært lite tilbehør for at det skal smake himmelsk, men det gjør det med denne enkle jordskokkpureen.
Les hele sakenForsiden akkurat nå - 3
Valtellinas cru-er utfordrer Piemonte, men med sin helt egen karakter
Disse tre enkeltvinmarksvinene viser med full tyngde de store forskjellene innad i Valtellina - og til nebbiolo fra Piemonte.
Les hele sakenForsiden akkurat nå - 4
Lykkelig gjensyn med en vin som blir stadig mer trendy
Vi snakker om en rødvin fra et glemt område i det sørvestlige Frankrike.
Les hele sakenForsiden akkurat nå - 5
Når stilkselleri fløtegratineres på denne måten, kan alle spise den
Stilkselleri har en markant smak som du enten elsker eller hater, med varmebehandling og fløtegratinering, får pipa en annen lys - for dette kan ingen si nei til.
Les hele sakenForsiden akkurat nå - 6
Nå er det dry martinitid
Når temperaturen utendørs blir lavere, må det mer kraft i drinken. En martini som denne er derfor midt i blinken.
Les hele saken