sanking
Nå kan du også plukke kirsebær og epler gratis
Foto: (playb)

Nå kan du også plukke kirsebær og epler gratis

Nettapplikasjonen Sanke viser ikke bare hvor ulike nyttevekster vokser, men også offentlige frukttrær som kan høstes gratis.
Aase E. Jacobsen
03 August 2020 - 10:09

Det finnes mengder av offentlige frukttrær innenfor Oslos bygrenser som snart kan plukkes uten at du må be om tillatelse.

Arild Eriksens interesse for byrommet har båret frukter bokstavelig talt. Foto: Arne B. Langleite

- Mange tenker ikke over at trærne de ser hver dag, faktisk kan høstes, og andre er redde for å plukke siden de er usikre på om det er spiselig, forteller Arild Eriksen, til daglig arkitekt hos Fragment, men også amatørsanker, er initiativtaker til det nettbaserte kart- og undervisningsverktøyet Sanke.

Arbeidet startet for et par år siden og utviklingen er finansiert gjennom støtte fra Sparebankstiftelsen og Oslo Europeisk Miljøhovedstad. Den ble lansert før sommeren med nyttevekster, som de fleste definerer som ugress, men som har mange forskjellige bruksområder og smaksprofiler og ikke minst er helt gratis. Kartet viser hvor i byen du kan finne de forskjellige sortene. Og du får også tilgang til en sankevetthåndbok, samt nyttig info om hver enkelt vekst, også med bruksområder.

Slik bruker du nettappen Sanke. Foto: Sanke Ideelt AS

Slik kan budsjettet for salat og andre grønnsaker kuttes drastisk. Arild forteller at han har inkludert mange av disse vekstene, som løkurt, geitrams og russekål, noen for første gang, i sitt eget kosthold, og at han gleder seg til fortsettelsen.

- Men Sanke skal ikke bare vise nyttevekster i byen, men også kart over offentlige frukt- og nøttetrær, forklarer han.

Russekål signert Gaute Vindegg. Foto: Sanke Ideelt AS

Brukes allerede til siderbrygging

Som bidragsytere har han med seg de fremste innen sanking i Norge: Gaute Vindegg som har jobbet med sanking for Maaemo, Kristin Helene Randulff Nielsen som har gitt ut boka Håndplukk og Pål Karlsen i Norges Sopp og nyttevekstforbund.

 

- Slik får vi tilgang til hele forbundets kompetanse, sier Arild Eriksen og legger til at de også samarbeider tett med bymiljøetaten i Oslo Kommune. Sanke har også vært på en rekke byvandringer for å kartlegge kirsebærtrær og andre frukttrær som er plantet i kommunal regi. For utover høsten vil kartet også romme plommer, epler og pærer.

En aktør som gleder seg over det nye kartet, er Lovløs siderbryggeri som lager en sider som heter Ring 3. Den lages av «søte, sure, bitre og rare hageepler innenfor Ring 3» samt noen villepler.

Her kan du se hva vi mener om denne sideren

- Vi er alltid interessert i villepler. Særlig bynære og vi har hatt slike epler i både 2018 og 2019-årgangen av Ring 3. Vi skal plukke igjen nå i 2020 og er alltid interessert i villepler, forklarer Martin Vikesland i Lovløs.

Han forteller at de laget ca 30.000 flasker av denne sideren i 2018 og det samme i 2019. - Det er bare et par prosent av eplene som er villepler. Eplene plukkes i hager av Nordpolen Industrier - en vernet bedrift som vi samarbeider med, påpeker Martin. De lager også en annen sider som bare heter Lovløs og den brygges i Balestrand og av sognaepler etter Lovløs’ oppskrift

God sosialpolitikk

Arild Eriksen har tro på at det også i årene framover vil bli enda større tilgang på gratis frukt.

- Det sittende byrådet har lovet å plante 100.000 nye trær i Oslo innen 2030 og mange av disse er allerede plantet ut i form av frukttrær, sier han.

Det som for noen ser ut som ugress, er for andre selveste matfatet. Foto: Sanke Ideelt AS

Arild Eriksens interesse for dette går utover gratis mat. For et arkitektkontor som spesialiserer seg på sosial byutvikling, ser han gode muligheter for rollen blant annet sanking og parsellhager spiller for integrering og kultur- og kunnskapsoverføring. – Og møteplasser er god sosialpolitikk, slår han fast.

Selv bor han på Ammerud og er i diskusjon med et borettslag om å bruke en av de sørvendte helningene mellom blokkene til å utvikle en parsellhage. – Vi kan få plass til 50 parseller som kan leies ut til en symbolsk sum, mener han.

Det er det NMBU ledete forskningsprosjektet Cultivating Public Spaces som han gjennom Fragment er involvert i, som satte han på ideen og å styrke fokuset på spiselig bynatur.

Hele familien kan bidra i en ekstra lærerik opplevelse. En god start på skoleåret. Foto: Sanke Ideelt AS

Du kan også gjøre en innsats

Det er enorm interesse for dette i kommunen, og jordbruk i byen trender over hele verden, men mange er usikre på hvordan man skal gå fram. En henvendelse til Bymiljøetaten ga følgende oppskrift:

«Du må sende en skriftlig henvendelse til rett kommunal instans, i dette tilfellet Bymiljøetaten. Fint om henvendelsen inneholder gnr/bnr (gårds- og bruksnummer) på området/områdene du er interessert i. Gjerne også med vedlagt kartutsnitt hvor det tydelig fremgår aktuelt/aktuelle områder, samt en beskrivelse av hva du kan tenke deg å bruke området til. Send dette da til etatens postmottak »

Interessen for byhager er sterkt voksende og kommunen er samarbeidsvillig. Foto: ArtMarie

Slik kan du bidra til at Oslo igjen kommer på det norske frukt- og grøntkartet. Ifølge en artikkel fra 2001 «fantes det i 1949 11.705 hagebruk (0-5 mål jord) i Oslo, og i 1959 var dette antallet nesten fordoblet til 20.847. I samme periode økte antallet frukttrær med nesten 55.000. Oslo var med dette landets desidert største fruktkommune med 215.000 epletrær og 193.000 bærbusker».

Aase hjelper deg: Få polets beste kjøp sendt rett til din mobil
Annonse

Aase hjelper deg: Få polets beste kjøp sendt rett til din mobil

Du står på polet og vet ikke hva du skal velge. Fortvil ikke, for hjelpen er nær: Bestill vår sms-tjeneste og du får tilsendt to ukentlige tips om viner som allerede står i polhyllene.

Les hele saken

Artikler detail - section 11

Å sylte kveite er en super måte å servere fisken som forrett
Dagens rett

Å sylte kveite er en super måte å servere fisken som forrett

Kveite er en fet fisk som det passer godt å koke i en syrlig lake. Fisken får god smak og virker ikke så fet. Det blir derfor en perfekt start på måltidet.

Les hele saken

Artikler detail - section 11 Dagens rett

Lag en djevelsk god kombinasjon av tequila og solbærsaft
Ukens drink

Lag en djevelsk god kombinasjon av tequila og solbærsaft

Du har kanskje ikke prøvd å blande tequila og solbær før? Vi kan love at det smaker djevelsk godt.

Les hele saken

Artikler detail - section 11 Dagens rett 2

Artikler detail - section 11 Ukens vin

Makrell i sennepssaus lager du selv av rester etter middagen
Dagens rett

Makrell i sennepssaus lager du selv av rester etter middagen

Makrell i tomat er litt sånn hat-elsk, men når makrellen kommer i en sennepssaus, får pipa en annen lyd.

Les hele saken
Forsiden akkurat nå
Å sylte kveite er en super måte å servere fisken som forrett
Dagens rett

Å sylte kveite er en super måte å servere fisken som forrett

Kveite er en fet fisk som det passer godt å koke i en syrlig lake. Fisken får god smak og virker ikke så fet. Det blir derfor en perfekt start på måltidet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Lag en djevelsk god kombinasjon av tequila og solbærsaft
Ukens drink

Lag en djevelsk god kombinasjon av tequila og solbærsaft

Du har kanskje ikke prøvd å blande tequila og solbær før? Vi kan love at det smaker djevelsk godt.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Skotte skaper magi i «ukjent» spansk vinområde
+
Godbiter i pollisten

Skotte skaper magi i «ukjent» spansk vinområde

Master of Wine Norrel Robertson er mannen og vinene er nå tilgjengelig i Norge.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Skalldyrfest eller bare fisk til middag? Her er vinen du vil drikke
+
Ukens vin

Skalldyrfest eller bare fisk til middag? Her er vinen du vil drikke

Denne alvarinho-klassikeren gjør jobben til så vel skalldyr som til mer eller mindre forseggjorte sjømatretter.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Ønsk sommeren velkommen med denne kombinasjonen av fisk og rabarbra
Dagens rett

Ønsk sommeren velkommen med denne kombinasjonen av fisk og rabarbra

I denne oppskriften kan du bruke enten makrell eller småørret. Begge smaker sommerlig med dette tilbehøret.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her