- Bayer var det første ølet vi overhodet brygget, sier informasjonssjef Terje H. Johansen ved Macks Bryggerier. Brygget som rullet ut 17. mai 1878 var satt tre måneder tidligere. Neste brygg kom først 14. november samme år. Det første året ble det produsert tre brygg eller rundt 9.000 liter bayer ved Mack. I år vil samme produksjon komme opp i omlag 140.000 liter. Totalt vil bryggeriet i år produsere 16 millioner liter, fordelt på rundt 15 øltyper. 22 øre Bayerølet fra Mack førte til at øl ble billigere for tromsøværingene. Før Mack begynte å brygge ble byens kjøpeøl importert fra Oslo, og i enkelte tilfeller helt fra yskland. Transportprisene gjorde at dette ølet ble dyrt. I tillegg kunne importørene skru prisene i været, fordi konkurransen var liten. - Vi kunne levere billigere øl. Det førte til at importert øl også ble billigere, sier Johansen. Det første "prima" bayerøl fra Mack kostet rundt 22 øre per 0,7 liters flaske. Det tilsvarer i underkant av 12 kroner flasken i dag, i følge konsumprisindeksen fra Norges Bank. - Bayerølet er blitt over dobbelt så dyrt i løpet av 120 år, vesentlig som følge av statsens avgifter, sier Johansen. Lurte tyskerne Likevel var det mange som foretrakk det tyske, men dyrere ølet. Blant annet ville den eksklusive herreklubben Atenæum ha det tyske Culmbacher-øl. En gang rakk ikke dette ølet frem i tide. I all hemmelighet ble fatene fylt med bayer fra Mack. Sannheten kom for dagen i løpet av kvelden, men Culmbacher-øl ble aldri mer servert i klubben. Bayer, sammen med bok var det mest populære ølet i Norge frem til den andre verdenskrigen. Etter krigen har populariteten sunket. Bayer utgjør nå drøye en prosent av den totale ølomsetningen i Norge. De senere årene har trenden snudd, og bayerølet øker nå i volum. - Det mørke bayerølet med mye smak er blitt populært blant mange unge mennesker, sier Johansen. Fakta Bayer brygges etter renhetsloven, og består kun av malt, humle, gjær og vann. Den opprinnelige oppskriften stammer fra Bayern i Tyskland. Dette ølet var i mange år enerådende på markedet i Norge, såkalt bayersk øl. Bayer kan erstatte rødvin til visse matretter. Det passer best til kraftige kjøttretter som biff, stek, fårikål og vilt. Kjøtt kan også marineres med bayer, og bayer kan brukes som krydder under mattilberedning. NewsWire
Øljubel 17. mai
Aase hjelper deg: Få polets beste kjøp sendt rett til din mobil
Du står på polet og vet ikke hva du skal velge. Fortvil ikke, for hjelpen er nær: Bestill vår sms-tjeneste og du får tilsendt to ukentlige tips om viner som allerede står i polhyllene.
Les hele sakenArtikler detail - section 11
Rosa pannekaker til frokost eller dessert som alle vil like
Disse rødbetepannekakene passer til så vel frokost som dessert - eller når bare er «fysen» på noe godt. Uten at du bruker av kvoten for det søte.
Les hele sakenArtikler detail - section 11 Dagens rett
Et av de aller beste kjøpene i basis
I ny årgang er denne Rioja-en helt i tet, og så er den å finne i basisutvalgets 60+ polutsalg. Fra samme produsent kommer også noen hvite godbiter.
Les hele sakenArtikler detail - section 11 Dagens rett 2
Gjør et kupp med denne Nahe-rieslingen
Den er nemlig laget av en av de aller beste. Og så er det satt ned til bare 250 kroner.
Les hele sakenArtikler detail - section 11 Ukens vin
Det unike kjøkkenet og råvarene er grunnen til at alle ser til Oaxaca
Oaxaca er sentrum for det meksikanske kjøkken. Sterke og lange tradisjoner og et enormt utvalg av råvarer forklarer hvorfor så mange gastronomer søker hit – og at også Michelin har inkludert området i sin første Mexico-guide.
Les hele sakenEvents single
Rosa pannekaker til frokost eller dessert som alle vil like
Disse rødbetepannekakene passer til så vel frokost som dessert - eller når bare er «fysen» på noe godt. Uten at du bruker av kvoten for det søte.
Les hele sakenForsiden akkurat nå - 2
Et av de aller beste kjøpene i basis
I ny årgang er denne Rioja-en helt i tet, og så er den å finne i basisutvalgets 60+ polutsalg. Fra samme produsent kommer også noen hvite godbiter.
Les hele sakenForsiden akkurat nå - 3
De lekreste bobler finnes på 60+ pol
Denne champagne-neoklassikeren er ikke bare nydelig nå, men har dokumentert en usedvanlig god lagringsevne – etter omkorking.
Les hele sakenForsiden akkurat nå - 4
Med denne er suksessen sikret for årets siste måltid
På plass på 180 pol, prisen er utrolig god, og den finnes sågar i magnum, også den til svært god pris.
Les hele sakenForsiden akkurat nå - 5
Utforsk chardonnay med Thea Engvik
Smak 8 flotte viner laget på samme drue, men fra ulike land og vinregioner. Klarer du å finne din favoritt – eller kanskje oppdager du flere?
Les hele sakenForsiden akkurat nå - 6
Gjør et kupp med denne Nahe-rieslingen
Den er nemlig laget av en av de aller beste. Og så er det satt ned til bare 250 kroner.
Les hele saken