Det er decanter.com som melder om den Ăžkende interessen for gamle champagner. Bonhams i London satte rekord for Pol Roger 1914 som gikk for nĂŠrmere 60.000 kroner for en normalflaske. Det var 40 prosent over verdianslaget.
Stadig dyrere bobler
IfĂžlge champagneekspert Richard Juhlin skal akkurat denne champagnen vĂŠre en av hans stĂžrste opplevelser. Men om han var villig til Ă„ betale denne summen sier historien ingenting om.
Bonhams solgte ogsÄ to methusalemutgaver (sekslitere) av Louis Roederer Cristal 1990 for 50.000 hver seg. Seks magnumer av Dom Perignon Rose 1978 gikk for samme prisen.
Per MÊleng i Vinmonopolets spesialutvalg meldte allerede i fjor at det blir stadig vanskeligere og dyrere Ä fÄ tak i vellagret champagne fra hus som tidligere har levert en del til Norge, blant andre Charles Heidsieck.
Dette var bobletilbudet fra forrige gang champagne var spesialpoltema
Hos Christie's gikk en flaske Krug Collection 1961 for 38.000, mens utropprisen var pÄ 16.000. Og en magnum Krug 1966 endte pÄ nÊrmere 45.000.
OgsÄ hos USAs auksjonshus er det champagne det gÄr i om dagen. Seks flasker Taittinger Comtes de Champagne 1982 oppnÄdde 41.500. Og 10 flasker Dom Perignon 1982 gikk for 50.000.
Neste norske vinauksjon starter 11. november. IfÞlge auksjonsansvarlig hos Vinmonopolet, Arnt-Egil Nordlien, blir det noe champagne, men trolig ikke like mye gammel champagne som tidligere. Han kan i alle fall love en god del Dom Pérignon tilbake til 1964.