Beaujolais lever i skyggen av de andre appellasjonene i Burgund, men nÄ vil foreningen av Beaujolais-produsenter bringe disse vinene ut i lyset, skriver The Drink Business.
NÄ skal verden fÄ vite at Beaujolais byr pÄ fremragende viner som ofte koster mindre enn hos naboene, og produsentforeningen har lagt flere veier til mÄlet.
Andre vinhus som framstiller fornemme cruviner i distriktet, oppfordres til Ä la navnet Beaujolais komme tydelig fram pÄ etikettene. I dag markedsfÞres disse vinene med navnene Morgon, Moulin-à -Vent og Fleurie, og dermed antar foreningen at mange forbrukere ikke kjenner til at disse vinene kommer fra Beaujolais.
LES OGSĂ : Fra Burgund til Beaujolais
Produsentene oppfordres ogsÄ til Ä markedsfÞre druen Gamay pÄ etikettene. Mens Pinot Noir er Burgunds store drue, er det de fleste Beaujolais-vinene laget av Gamay.
I tillegg skal forbrukerne fÄ vite at det ikke bare er Burgund som lager gode lagringsviner. De fÞrende Beaujolais-produsentene skal nÄ vente lengre fÞr de legger vinene sine ut for salg. PÄ den mÄten skal det komme fram at disse vinene ogsÄ kan lagres.