Mens våre forfedre hovedsakelig levde av planter, lever vi av kjøtt. Fordøyelsen har ennå ikke helt tilpasset seg denne virkeligheten. - Vi er ikke skapt for å spise så "sivilisert" som vi gjør i vår vestlige verden. Kroppen vår er uforandret fra steinalderen da folk hovedsakelig spiste fiberrik kost. Den reagerer negativt på mye av den maten vi spiser i dag, sier Wold. Fiberrik og fettfattig kost som gulrot og korn er best for helsen, viser 20 års forskning. Statens ernæringsråd anbefaler at vi spiser 30 gram kostfiber daglig. Det er langt over det vi gjennomsnittlig spiser. - Mange moderne sykdommer skyldes at vi spiser for mye kjøtt, og for lite fiberholdig korn, frukt, nøtter og grønnsaker, sier Wold. Motvirker sykdommer Fiberrik kost fører til økt tygging og mer spytt i munnhulen. I magesekken påvirker fiber tømmingen. Et godt samspill mellom kostfiber og mikrofloraene i tykktarmen bedrer dessuten fordøyelsen. Forskerne antar at fiber kan motvirke tykktarmkreft. Diabetikere som spiser fiber får lavere behov for insulin. Det er godt dokumentert at løselig fiber senker kolesterolnivået. Det ser ut til at fiber reduserer risikoen for hjerte- og karsykdommer. Kostfiber er den del av den vegetabilske kosten som ikke brytes ned i tynntarmen og passerer ganske uforandret til tykktarmen. NewsWire
Spis mindre sivilisert
Aase hjelper deg: Få polets beste kjøp sendt rett til din mobil
Du står på polet og vet ikke hva du skal velge. Fortvil ikke, for hjelpen er nær: Bestill vår sms-tjeneste og du får tilsendt to ukentlige tips om viner som allerede står i polhyllene.
Les hele sakenArtikler detail - section 11
Disse Jura-vinene må du rett og slett prøve
Produsenten tilhører det øvre sjiktet i Jura, men er ikke like kjent som sine svært så berømte naboer.
Les hele sakenArtikler detail - section 11 Dagens rett
Få en ny smak av sauvignon blanc og det til en super pris
Den østre delen av Friulis sauvignon blanc-stil er vel verd å teste ut. Denne er dessuten et knallkjøp. Og en drøm til årets første asparges.
Les hele sakenArtikler detail - section 11 Dagens rett 2
Her finner du mars-utgaven 2026 av Apéritif magasin
Vi har besøkt Tabuno i Bjørvika, Potong i Bangkok og Tlecān i Mexico City - alle med sterke kvinner ved roret. Dette er bare litt av det du kan lese i siste utgave av magasinet Apéritif.
Les hele sakenArtikler detail - section 11 Ukens vin
Gjør biffen saftig og smakssterk
Denne søndagen blir det saftig biff med bønnesalat og epler som ikke er så snille som de kan høres ut. Denne oppskriften er proppfull av smak.
Les hele sakenDisse Jura-vinene må du rett og slett prøve
Produsenten tilhører det øvre sjiktet i Jura, men er ikke like kjent som sine svært så berømte naboer.
Les hele sakenForsiden akkurat nå - 2
Få en ny smak av sauvignon blanc og det til en super pris
Den østre delen av Friulis sauvignon blanc-stil er vel verd å teste ut. Denne er dessuten et knallkjøp. Og en drøm til årets første asparges.
Les hele sakenForsiden akkurat nå - 3
Chianti-klassiker har fått ekstra påfyll – men prisen er den samme lave
Denne klassikeren av en Chianti Classico er i særdeles god form om dagen – perfekt til peiskosen eller dine beste kjøttretter. Her får du vite hvorfor.
Les hele sakenForsiden akkurat nå - 4
Start rosésesongen med denne vinterlige utgaven
Den er dessuten en gammel kjenning som det er veldig gledelig at igjen er tilgjengelig.
Les hele sakenForsiden akkurat nå - 5
Lakseburgeren som kan bli familiens nye favoritt
Denne lettlagete burgeroppskriften med laks i hovedrollen vil garantert falle i smak hos både liten og stor.
Les hele sakenForsiden akkurat nå - 6
Her finner du mars-utgaven 2026 av Apéritif magasin
Vi har besøkt Tabuno i Bjørvika, Potong i Bangkok og Tlecān i Mexico City - alle med sterke kvinner ved roret. Dette er bare litt av det du kan lese i siste utgave av magasinet Apéritif.
Les hele saken