Konkurransen er basert på 2 deltakere fra hvert land, hvilket gir i alt 10 kandidater fra hele Norden. Deltaker nummer to fra Norge var Jens Beisland, vinkelner på Restaurant Le Canard i Oslo og den norske kandidaten under sommelier-VM i fjor. Beisland var selv ikke fornøyd med innsatsen og kom derfor ikke til finalen. Det gjorde svenskenes andremann, Martin Jørgensen. Konkurransen som gikk i Stockholm den 13. mars ble innledet av en semifinale bestående av en teoriprøve, bygget opp etter standarden til det internasjonale sommelierforbundet, ASI, men tilpasset nordiske forhold, eksempelvis var det spørsmål om nordiske brennevintyper og øl. Denne teoripøven var svært vanskelig, og det skilte relativt stort mellom de ulike deltakerne. Videre var det blindsmaking med skriftlig beskrivelse av én hvitvin og én rødvin. siste øvelse var åpning av en flaske musserende vin foran publikum. Finalen fulgte klassisk mønster med blindsmaking først av 3 viner med beskrivelse og angivelse av hva det er. Deretter var det identifikasjon av 5 brenneviner. Så var det korrektur av vinliste med feil, før kandidatene skulle sette viner til en meny i konversasjon med to gjester, hvorav den ene var æresdommer Guiseppe Vaccarini - president i ASI. Til slutt dekantering av en eldre vin og servering av denne. Alt innen gitte tidsfrister. Hele konkurransen holdt et meget høyt faglig nivå og foregikk på engelsk. Vi grstulerer den svenske sommelierforeningen med en meget vel gjennomført mesterskap. Neste nordisk vil gå samtidig neste år. Sted er imidlertid ikke avgjort ennå.
Svensk seier II
Aase hjelper deg: Få polets beste kjøp sendt rett til din mobil
Du står på polet og vet ikke hva du skal velge. Fortvil ikke, for hjelpen er nær: Bestill vår sms-tjeneste og du får tilsendt to ukentlige tips om viner som allerede står i polhyllene.
Les hele sakenArtikler detail - section 11
Lag en vri på gravlaksen
Tyttebær er egnet til mer enn å være følge til kjøttkakene. De gjør underverker med laks som både kan spises gravet, stekes eller grilles.
Les hele sakenArtikler detail - section 11 Dagens rett
Kjør denne gavepakken til julekosen – eller som julegave i siste liten - den er på 60+ pol
Du loves en hvitvin med stor dybde og kompleksitet og til en veldig god pris.
Les hele sakenArtikler detail - section 11 Dagens rett 2
Kupp på «verdens beste» alkoholfrie vin
Med dette på julebordet, blir du faktisk glad for å gå for alkoholfritt.
Les hele sakenArtikler detail - section 11 Ukens vin
Slik lager du en vegetarisk vri på julemenyen
Julesnurrer til forrett og vegister med rødkålslaw til hovedrett gjør den som velger grønt lykkelig også på julaften.
Les hele sakenEvents single
Lag en vri på gravlaksen
Tyttebær er egnet til mer enn å være følge til kjøttkakene. De gjør underverker med laks som både kan spises gravet, stekes eller grilles.
Les hele sakenForsiden akkurat nå - 2
Kjør denne gavepakken til julekosen – eller som julegave i siste liten - den er på 60+ pol
Du loves en hvitvin med stor dybde og kompleksitet og til en veldig god pris.
Les hele sakenForsiden akkurat nå - 3
Når beaujolais nouveau er vel over, er det tid for å gå tilbake til ekte vare
Det er ikke til å komme fra at det er med beaujolais fra de 10 cru-ene, at det blir spenning. Og denne for Norge nye produsenten overbeviser stort.
Les hele sakenForsiden akkurat nå - 4
Super syrah i flere innpakninger – på et pol nær deg
Tre virkelig gode syraher servert på ulike måter, men fra samme magiske hånd.
Les hele sakenForsiden akkurat nå - 5
Juleskinke hører med på en ekte julemeny
Enten du planlegger et julekoldtbord eller en meny med flere retter, er denne oppskriften på juleskinke verd å prøve ut.
Les hele sakenForsiden akkurat nå - 6
Kupp på «verdens beste» alkoholfrie vin
Med dette på julebordet, blir du faktisk glad for å gå for alkoholfritt.
Les hele saken