Konkurransen er basert på 2 deltakere fra hvert land, hvilket gir i alt 10 kandidater fra hele Norden. Deltaker nummer to fra Norge var Jens Beisland, vinkelner på Restaurant Le Canard i Oslo og den norske kandidaten under sommelier-VM i fjor. Beisland var selv ikke fornøyd med innsatsen og kom derfor ikke til finalen. Det gjorde svenskenes andremann, Martin Jørgensen. Konkurransen som gikk i Stockholm den 13. mars ble innledet av en semifinale bestående av en teoriprøve, bygget opp etter standarden til det internasjonale sommelierforbundet, ASI, men tilpasset nordiske forhold, eksempelvis var det spørsmål om nordiske brennevintyper og øl. Denne teoripøven var svært vanskelig, og det skilte relativt stort mellom de ulike deltakerne. Videre var det blindsmaking med skriftlig beskrivelse av én hvitvin og én rødvin. siste øvelse var åpning av en flaske musserende vin foran publikum. Finalen fulgte klassisk mønster med blindsmaking først av 3 viner med beskrivelse og angivelse av hva det er. Deretter var det identifikasjon av 5 brenneviner. Så var det korrektur av vinliste med feil, før kandidatene skulle sette viner til en meny i konversasjon med to gjester, hvorav den ene var æresdommer Guiseppe Vaccarini - president i ASI. Til slutt dekantering av en eldre vin og servering av denne. Alt innen gitte tidsfrister. Hele konkurransen holdt et meget høyt faglig nivå og foregikk på engelsk. Vi grstulerer den svenske sommelierforeningen med en meget vel gjennomført mesterskap. Neste nordisk vil gå samtidig neste år. Sted er imidlertid ikke avgjort ennå.
Svensk seier II
Norges største vindatabase er blitt enda bedre
Du kan filtrere på en lang rekke egenskaper, lete i historiske vindata, legge i vinkjeller og fortsatt bestille direkte fra pollisten.
Les hele sakenArtikler detail - section 11
Valtellinas cru-er utfordrer Piemonte, men med sin helt egen karakter
Disse tre enkeltvinmarksvinene viser med full tyngde de store forskjellene innad i Valtellina - og til nebbiolo fra Piemonte.
Les hele sakenArtikler detail - section 11 Dagens rett
Lykkelig gjensyn med en vin som blir stadig mer trendy
Vi snakker om en rødvin fra et glemt område i det sørvestlige Frankrike.
Les hele sakenArtikler detail - section 11 Dagens rett 2
Valtellinas nebbiolo-eleganse kommer av de helt spesielle vekstforholdene
Valtellina er et dramatisk landskap innrammet av høye fjelltopper hvor nebbiolo som her går under navnet chiavennasca, vokser i terrasserte vinmarker som vedlikeholdes av sta og pasjonerte vinbønder.
Les hele sakenArtikler detail - section 11 Ukens vin
Med brandade kan du lage flere typer retter
Kokt klippfisk og potet tilsmakt med hvitløk og god olivenolje er den enkle formularet for den klassiske franske retten brandade. Som kan lages på flere måter.
Les hele sakenValtellinas cru-er utfordrer Piemonte, men med sin helt egen karakter
Disse tre enkeltvinmarksvinene viser med full tyngde de store forskjellene innad i Valtellina - og til nebbiolo fra Piemonte.
Les hele sakenForsiden akkurat nå - 2
Lykkelig gjensyn med en vin som blir stadig mer trendy
Vi snakker om en rødvin fra et glemt område i det sørvestlige Frankrike.
Les hele sakenForsiden akkurat nå - 3
Hvem skulle tro at slik grenachekvalitet kom herfra?
McLaren Vale er mest kjent for sine shiraz, men disse viser hvor god grenache kan bli, i hendene på de rette folka.
Les hele sakenForsiden akkurat nå - 4
Knallkjøp fra Bordeaux’ Haut-Médoc
200 kroner for en 8 år gammel vin er virkelig billig, men legger du på en hundrelapp, får du et enda mer raffinert uttrykk for denne delen av Bordeaux.
Les hele sakenForsiden akkurat nå - 5
To Rom og Kjøkken til Akershusgruppen
Trondheimsrestauranten To Rom og Kjøkken blir del av Akershusgruppens satsing i Midt-Norges hovedstad.
Les hele sakenForsiden akkurat nå - 6
Valtellinas nebbiolo-eleganse kommer av de helt spesielle vekstforholdene
Valtellina er et dramatisk landskap innrammet av høye fjelltopper hvor nebbiolo som her går under navnet chiavennasca, vokser i terrasserte vinmarker som vedlikeholdes av sta og pasjonerte vinbønder.
Les hele saken