Test av kaffesirup

Det er det generelle inntrykket smakspanelet sitter igjen med etter å ha vurdert 29 ulike siruper fordelt på fire ulike smaker, både naturelle og som ingrediens i italiensk soda og caffe latte. Men likevel klarte panelet å plukke ut noen produkter i hver
Redaksjonen
15 Oktober 2000 - 01:00

Generelt sett er panelet skuffet over vaniljesirupene. Men 1883's vaniljevri er ren og god. Med Stirlings utgave hakk i hel. Blant hasselnøttsirupene kommer DaVinci best ut. Og denne varianten ga best uttelling da den ble tilsatt latten. 1883's hasselnøtt er god men drukner litt for mye i latten. Mens Stirling hasselnøttsirup som ikke er så veldig god naturell, gir et svært kraftig og godt resultat i latten. Når latten lages med helmelk, krever det en sirup med nok kraft i aromaene til å trenge gjennom fylden i melken samt selvfølgelig også espressokaffen.
 
Hasselnøtt er, i følge Tim Wendelboe som hadde rollen som barista under testen, ved siden av irish cream den mest populære smakstilsettingen til latte. Og er mest populær blant unge kvinner. Italiensk soda har foreløpig ikke tatt helt av, men det er vel bare et spørsmål om tid...
 
Slik ble blindtesten gjennomført
Smakspanelet bestod av Apéritifs smakere Knut Aanonsen, restaurantsjef, Hvalstrand Bad og Christer Öqvist, restaurantsjef, Fem Stuer/Holmenkollen Park Hotell.
 
Testen, som ble gjennomført 5. september i Norsk Kaffeinformasjons lokaler, omfatter et utvalg av kaffesirupene som er tilgjengelig i Norge. Vi valgte ut fire sirupsmaker. Jordbær, vanilje, hasselnøtt og mint. Alle ble smakt naturell. Dessuten ble jordbær smakt i italiensk soda og hasselnøtt i latte. Det ble brukt samme dosering av alle sirupene. Sodaen ble laget ved å helle 4 cl over is og fylle på med blå Farris. Og dernest røre rundt. Latten ble laget slik: Først helles 2 cl sirup i et glass. Så en enkel espresso, dernest steamet melk som til en normal latte.
 
Barista Tim Wendelboe, Stockfleths Kaffebar, Grensen i Oslo, som tok annenplass under siste NM, utførte blandingen av soda og latte. Sirupene var naturlig nok anonymiserte før bruk. Wendelboe brukte en Faema E97 Expres fra Primulator til espressoen og steamingen av melken. Espressoen som er brukt kommer fra Pals.
 
Smakingen ble som vanlig foretatt blindt etter type. Panelet fikk overhodet ingen opplysninger om produktene før smaking. Sirupene ble skjenket anonymt i glass, slik at verken baristaene eller paneldeltakerne skulle ha noen mulighet til å avsløre glassenes innhold. Først etter at poenggivingen var avsluttet, ble det kjent med det enkelte produkts identitet.
 
Poengskalaen er femdelt:
Meget god kvalitet*****
God kvalitet****
Middels kvalitet***
Under middels kvalitet**
Bør unngås*
 
Antall stjerner er fremkommet som et gjennomsnitt av paneldeltakernes evaluering av det enkelte produkts kvalitet.
 

Importører:
Kaffekoppen (Torani, Oscar's, Dolce): 90 97 49 05
Bar & Miljø (Torani): 22 90 76 90
InterShop (Stirling): 33 42 87 87
Black Cat (1883): 22 15 97 21
Solberg & Hansen (DaVinci): 23 03 68 20
Storms Chemiske (Barista): 67 13 73 00
 
Jordbær
 
****
Dolce Jordbær Best i test
Naturell: Rødoransje. Modne jordbær i duften. Ren, søt jordbærsmak, fin frisk avslutning.
Soda: Fin og frisk, ren jordbærsmak, kanskje litt lett. Men frisk og leskende.
 
Monin Jordbær Best i test
 
Naturell: Flott rubinrød. Tydelig jordbær/markjordbærpreg i duften. Ren og god jordbærsmak. God friskhet.
Soda: Nydelig jordbærfarge. Ren og frisk jordbærsmak, balansert sødme. Den beste sodaen!
 
***
DaVinci Jordbær
Naturell: Lys nesten selvlysende rød. Søt og litt kunstig jordbærduft. Syrlig friskt anslag, ganske ren, men den får litt trekk for det noe kunstige preget.
Soda: Veldig kunstig farge, også smak. Bringebæraromaene dominerer over jordbærene.
 
Torani Jordbær
Naturell: Intens rød. Søt jordbærduft. Dropspreget og noe for søt samt litt lite frisk smak.
Soda: Jordbærpreget er dempet, med en litt overdreven sødme som stikker ut.
 
***-
Oscars Jordbær
Naturell: Lys rødoransje. Kunstig bringebærdropsduft. Mektig og tung i smaken, mangler friskhet.
Soda: Kunstig og ufrisk.
 
**+
Da Vinci Jordbær All Natural
Naturell: Mørk brun! Søtlig emmen duft av vellagret overkokt jordbærsyltetøy. Syrlig anslag, lite jordbærpreg, tung klissete sødme.
Soda: Brunlig colafarge. Kokt syltetøysmak, tung og søt.
 
**-
1883 Jordbær
Naturell: Mørk brun nesten svart! Ufrisk og udelikat duft av papp og overkokt jordbær. Syrlig anslag, søt og klissete, kunstig med lite bærsmak.
Soda: Colafarge. Veldig ufriskt og klissete.
 
Vanilje
 
****
1883 Vanilje Best i test
Naturell: Mørk gyldenbrun. Ren vaniljeduft. Bourbonsmak. Balansert sødme. Godt produkt.
 
****-
Stirling Vanilje
Naturell: Gyldenbrun. God vaniljestangduft. Ren og litt bitter vaniljesmak. Bra sødme.
 
***+
Da Vinci Vanilje
Naturell: Lys gylden. Lett og ren duft av vaniljestang. Ren og god smak men for mye sødme.
 
**+
Oscars Vanilje
Naturell: Gylden. Snev av vanilje i duften. Veldig sukkerlakepreget smak med innslag av mandel- og vaniljeessens.
 
Monin Vanilje
Naturell: Gylden. Søtlig duft av svisker! Smaken er også her sukkerlakepreget.
 
**
Dolce Vanilje
Naturell: Lys gylden. Anonym duft. Kunstig sukkerlakepreget smak.
 
*+
Barista Vanilje
Naturell: Veldig lys farge. Dufter mandeldråper. Sukkerlake med innslag av mandelessens. Har noen satt feil etikett på flasken?
 
*
Torani Vanilje
Naturell: Fargeløs. Uten duft. Nesten ikke smak heller. Ren sukkerlake.
 
Hasselnøtt
 
****
Da Vinci Hasselnøtt Best i test
 
Naturell: Lys gylden. Veldig påtrengende og kunstig hasselnøttduft. Men smaken retter opp med kraftig nøttepreg, behagelig sødme, ren frisk avslutning.
Latte: Ren og intens nøttesmak. God men noe søt.
 
****-
1883 Hasselnøtt
Naturell: Gullfarget. Ren fin nøtteduft med noe skallpreg. Fin sødme, ren hasselnøttsmak med frisk finish.
Latte: Nøttepreget dempes kraftig i latten.
 
Torani Hasselnøtt
Naturell: Gullfarget. Dempet hasselnøttduft. Krokanpreget hasselnøttduft. Kraftig og konsentrert med god sødme.
Latte: Hasselnøttpreget forsvinner mye i latten, blir veldig anonym.
 
***+
Monin Hasselnøtt
Naturell: Gullfarget. Hasselnøtt, mandel og sukkerør i duften. God nøttesmak, mye sødme, men mangler noe friskhet.
Latte: Middels kraftig nøttepreg i latten. OK.
 
Oscars Hasselnøtt
Naturell: Gylden. Litt ufrisk skarp nøtteduft. Smaken er imidlertid veldig ren og god med balansert sødme.
Latte: I latten blir krokanpreget mest fremtredende.
 
***
Dolce Hasselnøtt
Naturell: Mørk gylden. Karamellisert/brent hasselnøttduft. Samme i smaken med noe kaffe/mokka, fin sødme og middels friskhet.
Latte: Setter ganske kraftig nøtte- og krokansmak på latten.
 
***-
Barista Hasselnøtt
Naturell: Klar farge. Mer mandel enn hasselnøttduft. Kunstig smak med en del bitter- og brentpreg, ok sødme.
Latte: Setter et ganske dempet nøttepreg på latten.
 
Stirling Hasselnøtt
Naturell: Lys gullfarget. Kunstig nøttearomaer mer i retning mandelessens. Rent nøttepreg i smaken, men overdreven sødme gjør den klissete.
Latte: Setter et kraftig nøtte- og mandelpreg på latten. God med balansert sødme men du må like nøtter!
 
Mint
 
****
Torani Mint Best i test
 
Naturell: Klar. Dempet og ren peppermynteduft. Frisk og ren mintsmak. Kanskje noe overdreven sødme men likevel bra.
 
***+
Monin Mint Glaciale
Naturell: Blakk farge. Ren nokså dempet duft. Noe for skarp mintsmak, men likevel ren og fin sødme.
 
Monin Mynte
Naturell: Grønn. Noe dempet mintpreg i duften. Smaken er mer utpreget, balansert og grei med lett syrlig avslutning.
 
***-
Da Vinci Mint
Naturell: Klar. Litt kunstig mintduft i retning tyggis. Litt ufrisk smak. Mye sødme i finishen.
 
Oscars Mint
Naturell: Mørk grønn. Skarp peppermynteduft. Syrlig anslag, ganske ren i smaken men litt anonym i finishen.
 
Torani Mynte
Naturell: Fluoriserende grønn. Spearmintduft. Overdreven sødme i retning sukkerlake.

Aase hjelper deg: Få polets beste kjøp sendt rett til din mobil
Annonse

Aase hjelper deg: Få polets beste kjøp sendt rett til din mobil

Du står på polet og vet ikke hva du skal velge. Fortvil ikke, for hjelpen er nær: Bestill vår sms-tjeneste og du får tilsendt to ukentlige tips om viner som allerede står i polhyllene.

Les hele saken

Artikler detail - section 11

100 viner testet: Dette er burgundnyhetene i spesialpolet det blir kamp om
+
Tester

100 viner testet: Dette er burgundnyhetene i spesialpolet det blir kamp om

Det er 2023-årgangen som gjelder og den byr på blandete opplevelser. Det positive er at prisene har stoppet å øke og noen viner er sågar blitt billigere siden forrige årgang.

Les hele saken

Artikler detail - section 11 Dagens rett

En slik middagsinvitasjon kan ingen motstå
Dagens rett
Kalvestek med pommes anna, rødvinssaus og aspargesbønner med bacon

En slik middagsinvitasjon kan ingen motstå

Be inn på en feststemt søndagsmiddag. Her er oppskrfitene på stek, saus, poteter og grønnsaker.

Les hele saken

Artikler detail - section 11 Dagens rett 2

Denne drinken lyser opp og varme i januarkulda
Ukens drink

Denne drinken lyser opp og varme i januarkulda

Er du ekstra dristig gir du den et dryss av chilipulver, men malt ingefær og en kanelstang gir også god kryddervarme.

Les hele saken

Artikler detail - section 11 Ukens vin

Lisboa har for godt kvittet seg med billigvinstempelet
+

Lisboa har for godt kvittet seg med billigvinstempelet

At Lisboa har fått flere underområder i DOC-klassen, har løftet kvaliteten betydelig. I hvert fall har det medført økt synlighet for en rekke mindre produsenter som lager vin med tydelig terroirkarakter og som respekterer områdets lange tradisjon.

Les hele saken
Forsiden akkurat nå
100 viner testet: Dette er burgundnyhetene i spesialpolet det blir kamp om
+
Tester

100 viner testet: Dette er burgundnyhetene i spesialpolet det blir kamp om

Det er 2023-årgangen som gjelder og den byr på blandete opplevelser. Det positive er at prisene har stoppet å øke og noen viner er sågar blitt billigere siden forrige årgang.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

En slik middagsinvitasjon kan ingen motstå
Dagens rett
Kalvestek med pommes anna, rødvinssaus og aspargesbønner med bacon

En slik middagsinvitasjon kan ingen motstå

Be inn på en feststemt søndagsmiddag. Her er oppskrfitene på stek, saus, poteter og grønnsaker.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Lagringsdyktig chenin-doldis til utrolig god pris
+
Godbiter i pollisten

Lagringsdyktig chenin-doldis til utrolig god pris

I dag en doldis i Loire – i hvert fall for den yngre generasjon av chenin-elskere, men disse vinene er fortsatt i det absolutte teten for fascinerende mineralsk tørr chenin blanc.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Ny favoritt fra Dão i Portugal som makser god vinvaluta
+
Ukens vin

Ny favoritt fra Dão i Portugal som makser god vinvaluta

Fra produsenten med det litt uvanlige navnet, kommer en pen håndfull svært vellagete viner i et ytterst gunstig prisleie.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Lekrere får du ikke steinbiten til å bli
Dagens rett
Steinbit med sellerihjerter, steinsoppvinaigrette og gnocchi

Lekrere får du ikke steinbiten til å bli

Gnocchi, sellerihjerter og steinsopp er følget i denne steinbitoppskriften som har smaksgaranti.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Denne drinken lyser opp og varme i januarkulda
Ukens drink

Denne drinken lyser opp og varme i januarkulda

Er du ekstra dristig gir du den et dryss av chilipulver, men malt ingefær og en kanelstang gir også god kryddervarme.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her