Tidløs trend

Hva som er kjøkkenets aller beste råvare kan vi selvfølgelig diskutere. Men det er vel ikke veldig kontroversielt å nevne kylling, slik vi gjør i denne nye boken. En hel verden kan da ikke ta feil?
Redaksjonen
28 Januar 2002 - 09:30

Teksten er hentet fra Bokklubben Mat- og Vinglede, Apéritifs samarbeidspartner på nettet:

Hverdagsbeslutninger i de tusen millioner hjem verden over viser seg nemlig å være forbløffende like: "Tenker vi tar kylling i dag", heter det i Mexico og Mandalay, i Edinburgh og Ecuador. I Osaka og Oslo også, for den saks skyld.

Men måten de tilbereder den på et kontinent eller to borte er det ikke sikkert du har tenkt på før. Boken Kylling - kjøkkenets beste råvare er kjøkkenversjonen av en verdenskjent film. "Jorden rundt på 80 retter" kunne vært en passende undertittel (bortsett fra at du får flere enn 80 oppskrifter her) for dette er tanken: Å gi deg en oversikt over den beste kyllingkompetansen i en hel matinteressert verden. Den er ikke liten. I Amerika, Asia, Europa, Oseania og Afrika har mennesker gjennom generasjoner skapt og videreutviklet noen av de beste retter en tallerken kan inneholde.

Klart det er grunn til å se nærmere på dette. Du forstår, egentlig er det mulig å leve et helt liv på dette hvite kjøttet. Det er ikke bare relativt rimelig og lettlaget, det er også påstått å være det sunneste kjøtt, og i tillegg så samarbeidsvillig at det passer til de aller fleste tilleggsråvarer, kryddere og tilberedningsmetoder. Men dette visste du vel?

Favoritter
Derfor er det egentlig bare å gå til kilden og sjekke bokens innholdsfortegnelse. Den er et som et variert kyllingleksikon, nærmest. Vi spiser stadig mer kylling, og vi vil tilberede relativt lett og morsomt. Det er derfor vi gir deg denne boken. En enkel veiviser i hverdagen er ikke noe du skal kimse av.

Lurer du på den jødiske mors alle tiders beste kyllingsuppe? Vet du ikke hvordan Kiev-kyllingen ble til - og hvordan du kan få den til selv? Har du aldri glemt den gang du spiste Kentucky fried? Interessert i indisk tandoori? Har du thaicurry med kylling som en av dine favoritter? Eller japansk yakitori? Saté-spyd? Eller rett og slett den franske coq au vin?

Farvel til den ferdiggrillete
Kylling er klassikere og restaurantbestselgere og trendmat på en og samme tid. Og kloden rundt finnes det så mange ordentlig gode kyllingretter at det måtte jo bare komme en slik oppskriftsamling. Det er ikke lenge siden kylling i Norge var ensbetydende med ferdiggrillet, paprikafarget og relativt tørre hel og  halv fugl - og noe frossent innimellom. Fortsatt leverer mange forretninger ferdiggrillet til alle dem som ennå ikke har oppdaget at det bare er tull. Det tar ikke lang tid å varmebehandle selv, og det er utvilsomt bedre. Farvel til grilla kylling - velkommen kinesisk wonton, nordafrikansk b'tilla, engelsk kyllingpai eller meksikanske fajitas.

Ta sjansen på å lage fransk paté, nigeriansk kyllinggryte, jerkkylling slik de gjør den på Jamaica, eller - hvis den må være grillet - forsøk heller å kopiere oppskriften fra Australia.

Tilpasset Rimi-generasjonen
Det er jo ikke vanskelig. Forfatteren Clare Ferguson forklarer i innledningen at hun har tatt seg flere friheter med oppskriftene. Grunnen er at dette skal oppleves som gjennomførbart også for oss nordboere, med RIMI som sentral premiss- og råvareleverandør.

- Her finner du ingen tunge "korrekte" retter. I stedet har jeg tilpasset, forenklet og byttet ut råvarer, slik det er blitt gjort på kjøkkenet til alle tider. Det kan være vanskelig å finne opprinnelsen til en rett nettopp fordi den er blitt forandret og justert, og fordi det gjerne er flere land som hevder å ha opphavsretten skriver hun.

Det er ikke lett å plukke ut den beste av alle disse kyllingoppskrifter. Det skal vi kanskje heller ikke forsøke på. Noen elsker kyllingvinger over alt på jord, og de får gode råd her. Andre mener at kylling er alle best når den tilberedes enklest mulig - helstekt, saftig inni og sprø utenpå. De aller fleste av oss har en eller annen favoritt - og det er helt i orden, så klart. Men det skulle ikke forundre om ikke kyllingen - hverdagslig eller festfin - skulle klare å overraske deg.

Her har du en ypperlig hjelper - komplett med egne kapitler om stuffing, oppbinding, oppskjæring, steketemperaturer, dypfrysing og hygiene. Det siste høres muligens en anelse for skolekjøkkenaktig for deg? Ikke vær så sikker. Du har ennå mye å lære, med mindre du har kokkeutdanning. Du har ennå mye å glede deg til.

Clare Ferguson:
Kylling
Forlag: Gyldendal Fakta
Oversatt av: Dorthe Erichsen
Originalens tittel: Chicken from Maryland to Kiev
Format: 22,8 x 23,5 cm
Sider: 144

Meld deg inn i Bokklubben Mat- og Vinglede å få boken til medlemspris.

Norges største vindatabase er blitt enda bedre
Annonse

Norges største vindatabase er blitt enda bedre

Du kan filtrere på en lang rekke egenskaper, lete i historiske vindata, legge i vinkjeller og fortsatt bestille direkte fra pollisten.

Les hele saken

Artikler detail - section 11

Med brandade kan du lage flere typer retter
Dagens rett

Med brandade kan du lage flere typer retter

Kokt klippfisk og potet tilsmakt med hvitløk og god olivenolje er den enkle formularet for den klassiske franske retten brandade. Som kan lages på flere måter.

Les hele saken

Artikler detail - section 11 Dagens rett

Sensasjonelle Nikolai Haram Svorte tok gull i VM for sommelierer 2026

Det er første gang i historien at en norsk vinkelner har nådd så langt og slått ut 65 andre lands kandidater..

Les hele saken

Artikler detail - section 11 Dagens rett 2

Denne vrien på margarita passer høsten
+
Ukens drink

Denne vrien på margarita passer høsten

Større dybde i både sitrussmaken og i tequilaen gir en karakter på margaritaen som gjør den høstklar.

Les hele saken

Artikler detail - section 11 Ukens vin

Agavebrennevin er mer enn mezcal og tequila
+

Agavebrennevin er mer enn mezcal og tequila

På Tlecān i Mexico by tar både atmosfæren og drinkene som serveres deg, med tilbake til tiden før spanjolenes erobring. Og bak står sjefsbartender Eli Martínez Bello som ved hjelp av ulike typer agavebrennevin lager unike drinker.

Les hele saken
Forsiden akkurat nå
Med brandade kan du lage flere typer retter
Dagens rett

Med brandade kan du lage flere typer retter

Kokt klippfisk og potet tilsmakt med hvitløk og god olivenolje er den enkle formularet for den klassiske franske retten brandade. Som kan lages på flere måter.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Sensasjonelle Nikolai Haram Svorte tok gull i VM for sommelierer 2026

Det er første gang i historien at en norsk vinkelner har nådd så langt og slått ut 65 andre lands kandidater..

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Hvem skulle tro at slik grenachekvalitet kom herfra?
+
Godbiter i pollisten

Hvem skulle tro at slik grenachekvalitet kom herfra?

McLaren Vale er mest kjent for sine shiraz, men disse viser hvor god grenache kan bli, i hendene på de rette folka.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Knallkjøp fra Bordeaux’ Haut-Médoc
+
Ukens vin

Knallkjøp fra Bordeaux’ Haut-Médoc

200 kroner for en 8 år gammel vin er virkelig billig, men legger du på en hundrelapp, får du et enda mer raffinert uttrykk for denne delen av Bordeaux.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

En saftig biff er det alltid plass til, og sausen kommer rett fra kjøleskapet denne gangen
Dagens rett

En saftig biff er det alltid plass til, og sausen kommer rett fra kjøleskapet denne gangen

Rødvinsmør er genialt på en saftig biff - i hvert fall når sulten gnager og grillen allerede er varm. Dessuten kan du lage opp til flere måltider når du først er i gang.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Denne vrien på margarita passer høsten
+
Ukens drink

Denne vrien på margarita passer høsten

Større dybde i både sitrussmaken og i tequilaen gir en karakter på margaritaen som gjør den høstklar.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her