Vinfest i Stavanger

Stavanger VinFest som går fra 18. til 23. mars arrangeres for tredje gang og skal i år som de to foregående være en folkefest. Årets fest er et solid bevis på at festivalen er mer enn bare store menyer og prestisjebesøk. Verdens største pappvineske akkomp
Redaksjonen
11 Mars 2002 - 01:16

Også i år presenteres det et meget rikholdig program både i teltet og hos byens restauranter for den som vil ha den optimale kombinasjonen.

I teltet
Teltet er åpent fra kl 19.00 hver dag under festivalen, og hele lørdagen.

Mandag: Teatersport med Rogaland Teater (Espen Hana, Hans Petter Jørgensen, Marianne Holter og Jørgen Tjemsland). Temaet er VIN.

Tirsdag: Morten Mølster & Co. skal spille, en slags vinimprovisasjon.

Onsdag: Konkurranse om hvem som er Stavangers beste vinkelner.

Torsdag: Hvem av disse vil vise seg til å være "best" innen vin: Dag Schreiner, Erik Thorstvedt, Pål Kvammen, Reidar Heljesen, Toni Gundersen eller Brit Synnøve Johansen? Konferansier: Hans Petter Jørgensen

Fredag: Finnes det humor i vinbransjen?

Lørdag: Christianssand String Swing Ensemble spiller til lunch... og fortsetter utover kvelden. Det blir også kåring av årets Stavanger-VinFest-folkevin.

Gastronomisk  Institutt
Gastronomisk Institutt inviterer til en mat-og vinopplevelse av de sjeldne i historiske lokaler i Stavanger sentrum. Ingen fest uten champagne - i år  presenteres en festmeny tilpasset champagner fra et utvalg av de aller beste produsentene i Champagne. Vinene er utvalgt i samarbeid med Nafstad Fine Wines. kokkene på GI stiller mannsterke og lager en 6-retters meny ut fra de beste tilgjengelige råvarer.

Velkommen til å smake spennende mat basert på topp råvarer i harmoni og champagne fra følgende produsenter: Diebolt- Vallois, Pierre Peters,
Larmandier- Bernier, Jacques Selosse, Paul Bara, Salon og Guy Charlemagne.

Pris: Kr 2000 ,- for meny med vin
Hvor: Skagen 18 (etasjen over det danske bakeri)
Når: Onsdag 20 og torsdag 21 mars klokken 19.30
Hvordan: Påmelding på e-post til Christin@gastronomi.no
Ved eventuelle spørsmål ring - 51 83 37 84 

Jans Mat & Vinhus
I år kommer Chef Jean-Luc Santuré. Han eier og driver restauranten Parfums de Garrigues i byen Mraussan nær Béziers. Han skal være på kjøkkenet på Jans hele uken. Mr. Santuré er en anerkjent kokk, og han vil servere sine kreasjoner sammen med vinene til den berømte Chablis-produsenten Michel Laroche. Gwenael Laroche er kona til Michel Laroche og hun skal være til stede under festivalen. Mme. Laroche  kommer på tirsdag og hun vil presentere husets viner, både fra Chablis og fra Sør-Frankrike.  

Bevaremegvel Restaurant & Bar
Slakter Albert Idsøe gjester Bevaremegvel Bar og Restaurant hver kveld og har sammen med kjøkkensjef Ole T. Enga lagt opp til en spennende Tapasbar i restauranten.

Mandag og tirsdag:
Winemaker´s dinner med Dr. Hugo Thanisch fra Moseldalen, Tyskland

Onsdag & torsdag:
Winemaker´s dinner med Gabriela Fialho fra Fonseca, Portugal

Fredag:
Winemaker´s lunch med Maria Martinez fra Bodegas Montecillo, Rioja, Spania 

Café Italia
Mandag og tirsdag får Café Italia og Slow Food Stavanger besøk av Fabbio Mazzon fra stjerne-restaurant Era Ora i København. På mandag kommer også Mario Cordero fra Vietti i Piemonte med vinene sine.

Onsdag og torsdag: Det er en stor glede å ønske velkommen til to av våre favoritter : Calle Feght og Heidi Bjerkan fra Credo i Trondheim.

Fredag og lørdag kommer Stian Floer fra den mye omtalte Oslo-restauranten Mink. Ca´ de Vin stiller med sine beste italienske viner.

I baren på Italia vil du treffe matskribenten fra bladet Appetitt og Stavanger-venn Hans Petter Uleberg. Hans Petter serverer spennende italienske spesialiteter.

Nattcafé på Café Italia hver kveld fra kl 11.00

Craigs Kjøkken & Bar
Sonja Lee og hennes restaurant Magma har vært mye omtalt den siste tiden. Det er en glede å ønske velkommen til Frédéric Morisset og Christopher Ottosen Lind fra Magma på mandag og tirsdag.

Piero Coppo fra Piemonte stiller med vinene på mandag. Han lager noen av de beste Barbera d´Asti-viner som finnes.

Best Buys International står for vinene på tirsdag. Det blir en presentasjon av kveldens viner av Jan Helge Didriksen.

Onsdag og torsdag får Craigs Kjøkken besøk av en surprise-gjestekokk. Samtidig kommer Christopher Cannan fra Europvin. Han skal presentere noen av VinFest´ens mest spennende viner.

På fredag og lørdag kommer den nye kjøkkensjefen på Feinschmecker i Oslo, Ove Jakobsen. Craigs får også besøk av Alvaro Van Zeller fra Minho, Portugal. Hr. van Zeller og hans far Fernando står bak prestisjevinen Solar das Bouças.

Fernando van Zeller var i mange år winemaker til det berømte portvinshuset Quinta do Noval.

N.B. Sørensens Dampskibsexpedition
Chris Staynes er souschef  på Marco Pierre White´s restaurant The Oak Room i London. Han vil lage mat sammen med en god gammel Stavanger kjenning, Kjartan Kjetland. De får med seg Eirik Aase som har jobbet med Chris Staynes og i tillegg på Bagatelle det siste året. De skal sørge for spennende menyer i første og Annen Etage.

Enfant terrible Marco Pierre White´s The Oak Room er kåret til Londons beste restaurant i seks år. Det er Mr. White som står bak maten som Chris Staynes skal servere.

J.M. Brocard og Clotille Davenne (kjellermester) kommer. Denne klassiske Chablis-produsenten vil presentere hele sin portefølje, fra Sauvignon St. Bris til Grand Cru Chablis. 

Alberto Zenato`s beskjedne målsetning er å overgå seg selv hver gang han lager vin. Til Stavanger kommer Alberto for å fortelle om områdets over to tusen år med vinhistorie og tradisjon, og hvordan dette viser seg i vinene av i dag. Her vil man smake alt fra Valpolicella til topp Amarone.

Vinekspert, vinkelner, vinprodusent; mye kan sies om Christer Berens. Han gjentar suksessen fra i fjor, og vil presentere sin populære vinserie.
I år kommer han med sin spanske nyhet Jumilla, en vin som har fått meget god kritikk i pressen. Han vil også ta med Montepulciano d`Abruzzo, Salento og Trimbach-produserte Alsace.

Deinhard fra Mosel-Saar-Ruwer vil ta med alt det beste for å vise hva Tyskland står for. Her åpner det seg for meget utfordrende mat- og vinkombinasjoner, samt ny lærdom. 

Antinori har produsert vin siden 1300-tallet. Denne gang vil yngste generasjon vinmaker komme til N.B. Sørensen. Alessia Antinori er bare 26 år gammel, men utdannet vinmaker fra universitetet i Milano.  Hun vil gjennom vinene sine forklare Antinori-filosofien, fra enkle bordviner til Super Toscanere.

Fetzer tar med alt de har, og det sier ikke lite. Full presentasjon av Fetzers viner i samspill med vårt gode kjøkken. Dette blir vin- og matkombinasjoner i toppklasse.

Aase hjelper deg: Få polets beste kjøp sendt rett til din mobil
Annonse

Aase hjelper deg: Få polets beste kjøp sendt rett til din mobil

Du står på polet og vet ikke hva du skal velge. Fortvil ikke, for hjelpen er nær: Bestill vår sms-tjeneste og du får tilsendt to ukentlige tips om viner som allerede står i polhyllene.

Les hele saken

Artikler detail - section 11

Kvinnedagsmenyen skal feires med noe ekstra godt
Dagens rett

Kvinnedagsmenyen skal feires med noe ekstra godt

Om du ikke feirer 8. mars, vil du likevel overbevises av disse to oppskriftene.

Les hele saken

Artikler detail - section 11 Dagens rett

Noen ganger smaker det helt klassiske aller best - som en reinsdyrstek med viltsaus og hasselbackpoteter
Dagens rett

Noen ganger smaker det helt klassiske aller best - som en reinsdyrstek med viltsaus og hasselbackpoteter

Det finnes knapt noen bedre søndagsmiddag enn nettopp en viltstek - snakk om en perfekt avslutning på uken.

Les hele saken

Artikler detail - section 11 Dagens rett 2

Cosmopolitan er en selvfølge på kvinnedagen - her med noen vrier
Ukens drink

Cosmopolitan er en selvfølge på kvinnedagen - her med noen vrier

Drinken Cosmopolitan kalles ofte litt nedlatende for en "jentedrink", men det er ikke på grunn av smaken og styrken for den har godt med personlighet.

Les hele saken

Artikler detail - section 11 Ukens vin

Vinnyhetene i basis mars 2026: Dette er de mest interessante nyhetene
+
Tester

Vinnyhetene i basis mars 2026: Dette er de mest interessante nyhetene

De er strengt tatt ikke nyheter, men gamle kjenninger som har fått en velfortjent plass i basisutvalget.

Les hele saken
Forsiden akkurat nå
Kvinnedagsmenyen skal feires med noe ekstra godt
Dagens rett

Kvinnedagsmenyen skal feires med noe ekstra godt

Om du ikke feirer 8. mars, vil du likevel overbevises av disse to oppskriftene.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Noen ganger smaker det helt klassiske aller best - som en reinsdyrstek med viltsaus og hasselbackpoteter
Dagens rett

Noen ganger smaker det helt klassiske aller best - som en reinsdyrstek med viltsaus og hasselbackpoteter

Det finnes knapt noen bedre søndagsmiddag enn nettopp en viltstek - snakk om en perfekt avslutning på uken.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Denne baroloen ser du ikke så ofte – så benytt sjansen
+
Godbiter i pollisten

Denne baroloen ser du ikke så ofte – så benytt sjansen

Den kommer fra en La Morra-vinmark som skiller seg ut.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Test ulike uttrykk for Wachau-grüner til utrolig god pris
+
Ukens vin

Test ulike uttrykk for Wachau-grüner til utrolig god pris

Deres friskhet, fruktighet og ulik grad av terroiravtrykk gjør dem til supre matviner. Og perfekte til å møte våren med.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Sats på dette kjappe alternativet til fredagskosen
Dagens rett

Sats på dette kjappe alternativet til fredagskosen

Pitabrød fylt med med krydret svinekjøtt er et supert alternativ til fredagstacoen eller når du bare har det travelt.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Cosmopolitan er en selvfølge på kvinnedagen - her med noen vrier
Ukens drink

Cosmopolitan er en selvfølge på kvinnedagen - her med noen vrier

Drinken Cosmopolitan kalles ofte litt nedlatende for en "jentedrink", men det er ikke på grunn av smaken og styrken for den har godt med personlighet.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her