Confit av kalkunlår, kalkunpølse med trøffel, spinatgelé, løkcoulis og appelsinsaus
Cato Pedersen, Thomas Moen, Juan Gonzales og Kjetil Haugeni samarbeid med Opplysningskontoret for egg og hvitt kjøtt

Confit av kalkunlår, kalkunpølse med trøffel, spinatgelé, løkcoulis og appelsinsaus

Fremgangsmåte

Legg kalkunlårene tett sammen i en ildfast form og hell over nok fett til at de er dekket. Bak kalkunlårene i ovn ved 110 grader til kjøttet er mørt og begynner å slippe beinet, ca. 4-5 timer. Smak til med ønsket mengde salt og pepper.

Kalkunpølse med trøffel:
Kjør kjøttdeigen i hurtigmikser med salt til den blir seig, ca. 1 minutt. Tilsett eggehvite og spe med fløte til du får en fin farse. Vend inn hakket kjørvel og finhakket trøffel (eller trøffelolje). Fyll farsen i fåretarmer og knyt for slik at pølsene blir 6-7 cm lange. Stek dem forsiktig i nøttebrunt smør.

Spinatgelé:
Kok opp 2 liter vann med 1 ss salt. Blancher spinaten raskt i vannet og avkjøl i isvann. La spinaten renne av seg. Kjør spinaten i hurtigmikser og klem ut saften ved hjelp av et klede. Mål opp 1 1/4 dl saft og kok opp. Visp inn 10 g agar rett før det når kokepunktet. Fortsett å vispe i 2-3 minutter. Skum av med en liten skje. Det skal kun være væske, ikke skum eller bobler. Hell over i silikonformer eller en liten form med plastfolie. Avkjøl.

Den stive geleen tåler opptil 65 grader før den smelter.

Løkcoulis:
Rens løken og kutt den i biter. Smelt smøret og stek løken med sukkeret til den er myk og mørk gyllen. Hell over kalkunkraften og kok opp. La det hele småkoke i ca. 2 timer på lav varme til kraften har kokt nesten helt inn. Tilsett fløte og hvitløk og kok opp. Mos det hele i hurtigmikser og tilsett mer fløte om nødvendig. Smak til med salt og pepper.
Appelsinsaus: Kok opp og reduser til sirup.

Sendt inn av Cato Pedersen, Thomas Moen, Juan Gonzales og Kjetil Haugeni samarbeid med Opplysningskontoret for egg og hvitt kjøtt

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Det er fortsatt mulig å få solid chardonnayvaluta fra Burgund
+
Godbiter i pollisten

Det er fortsatt mulig å få solid chardonnayvaluta fra Burgund

Denne produsenten lager vinene etter alle kunstens regler, og det kjennes på smaken.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Nordmenn elsker gresk (hvit)vin, prøv disse nyhetene
+
Ukens vin

Nordmenn elsker gresk (hvit)vin, prøv disse nyhetene

Gjør en gresk vri på 1. mai-helgen i år, fr den ene kan du plukke med deg allerede i dag i de fleste polutsalg.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Møt Englands fremste stjernevinmaker som kan mer enn musserende vin
+
Godbiter i pollisten

Forsiden akkurat nå - 4

To supre viner i basis fra denne superkvinnen
+
Ukens vin

To supre viner i basis fra denne superkvinnen

Julia Kemper har satt ettertrykkelig spor etter seg i basishylla med stadig nye viner i klassen klar adresse og veldig god valuta for pengene.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Gjør kyllingmiddagen ekstra frisk og vårlig
Dagens rett
Sitronmarinert kyllingfilet med vårgrønnsaker og saltkokte poteter

Gjør kyllingmiddagen ekstra frisk og vårlig

Denne oppskriften på sitronmarinert kylling passer både når du har liten eller god tid. Sitron er en effektiv smaksforsterker.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Med helstekt kylling blir det alltid god stemning rundt bordet
Dagens rett

Med helstekt kylling blir det alltid god stemning rundt bordet

Helstekt kylling er en skikkelig festrett, og sausen lager seg nesten helt selv under stekingen.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her