Frisk sitrusis med kardemomme
Foto: Dansukker

Frisk sitrusis med kardemomme

En frisk og deilig is der sitrus og kardemomme spiller hoved rollen. Du skal pynte med appelsin og sjokoladesaus.

Fremgangsmåte

Trykk i stykker kardemommekapslene, og ta bort skallet. Riv skallet på sitrusfruktene, og press ut saften. Ha saften, skallet og kardemommen i en kasserolle, og kok inn til halvparten. Avkjøl.

Visp eggeplommer og sukkeret lett og luftig. Kok opp fløten og sirupen. Hell den varme fløten i små skvetter ned i eggedosisen uten kraftig visping.

Sil deretter inn den avkjølte saften. Kjør blandingen i en ismaskin, eller hell den i en form og sett den i fryseren i minst 5 timer. Rør om én gang i halvtimen.

Appelsinpynt:
Skjær skallet av appelsinen, og strimle det fint. Kok det mykt i sirupen.

Sjokoladesaus:
Bland sjokolademelis, vaniljesukker og fløte i en kasserolle, og kok opp.

Legg is med skje i glass eller på asjetter, og pynt med appelsinskall og litt sjokoladesaus.

Lyst til å lage en annen iskrem er oppskriftene her

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne

Få dagens rett som nyhetsbrev 

Her får du svært så praktiske kokketips

 

Sendt inn av Dansukker

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
600 hvitviner testet: Den heftigste hvitvinen er søt, men det finnes også imponerende tørre viner i alle prisklasser
+
Tester

600 hvitviner testet: Den heftigste hvitvinen er søt, men det finnes også imponerende tørre viner i alle prisklasser

Riesling som tar fletta av det meste annet. Vin fra hutiheiti som ingen kan måle seg med. Og burgunderlegender til en tredel av prisen. Det er litt av mainyhetene blant de hvite vinene.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Disse vinene er fortsatt røverkjøp
+
Ukens vin

Disse vinene er fortsatt røverkjøp

Dão er en viktig kilde til svært gunstig prisede viner som også holder høy kvalitet. Disse er helt i teten.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Sjelden perle av en rødvin fra Alpene
+
Godbiter i pollisten

Sjelden perle av en rødvin fra Alpene

Den koster det samme som en ok Burgund-pinot, men har en langt mer spennende fortelling.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Britisk chablis-boks-utfordrer
+
Ukens vin

Britisk chablis-boks-utfordrer

Den første engelske bib-en på polet, er en friskus og som med fordel kan erstatte chablis i dette formatet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Gå for denne friske og mettende biffsalaten
Dagens rett

Gå for denne friske og mettende biffsalaten

Saftig biff kan serveres på mange måter. Prøv denne superraske oppskriften.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

230 bobleviner testet: Strålende chardonnaychampagner - også i budsjettklassen
+
Tester

230 bobleviner testet: Strålende chardonnaychampagner - også i budsjettklassen

Chardonnaychampagne er for mange det ultimate uttrykket, mens andre heller til kompleksiteten i blandinger og ikke minst legender. I mai får du tips om alle varianter.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her