Himmelsk bacon (Toucinho-do-céu) (Portugal)

Fremgangsmåte

Opphavsstedet til denne århundregamle desserten som i dag lages over hele Portugal blir intenst diskutert blant mathistorikere.

Historien bak navnet "Himmelsk bacon" er følgende historie: En nonne bestemte seg en dag for å lage en pudding. Hun glemte imidlertid melken og resultatet ble en ganske fast, brun dessert som liknet slående på et stykke bacon.

Smør en rund kakeform med løs bunn, 20 cm i diameter, helst teflonbelagt. Dryss med 1 ss sukker.

Kok opp sukker og vann i en kjele på sterk varme, og rør til sukkeret løser seg opp. La det koke til blandingen når det stadiet da den lar seg trekke ut i tynne tråder, det vil si at et kjøkkentermometer viser 110 C og at blandingen er svært tykk. Ta kjelen av varmen og la den avkjøle seg.

Pisk eggeplommene i en bolle med håndmikser på høy hastighet, til eggeplommene blir lyse og luftige. Hell den varme sukkerlaken opp i eggeplommene i en tynn stråle, mens du hele tiden pisker. Bland i malte mandler og kanel. Hell blandingen i en ren kjele på svak varme. Varm opp under omrøring i ca 5 minutter, til blandingen har tyknet litt, ikke la det koke. Fyll røren i bakeformen.

Stek kaken i ovnen ved 200 C i ca 10 minutter, til det ikke henger noe fast på prøvenålen du stikker ned i midten. Ta kaken ut av ovnen og la den stå i formen i ca 15 minutter. Løsne på kaken ved å føre en kniv langs kanten på formen. Legg kaken på et fat og dryss over resten av sukkeret og eventuelt de hakkede mandlene. Del kaken i spisser og server.

Sendt inn av Apéritif

Forsiden akkurat nå
Slik inntok Texas Skåne - ingen røyk uten kjøtt er mottoet for Holy Smoke
+

Slik inntok Texas Skåne - ingen røyk uten kjøtt er mottoet for Holy Smoke

Holy Smoke startet som et hobbyprojekt, og er blitt en kjempesuksess med sin satsing på tex-barbeque. Slik at sesongrestauranten er blitt Sveriges fremste barbequedestinasjon.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Sjelden perle av en rødvin fra Alpene
+
Godbiter i pollisten

Sjelden perle av en rødvin fra Alpene

Den koster det samme som en ok Burgund-pinot, men har en langt mer spennende fortelling.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Den kuleste roséen er like kul i år
+
Godbiter i pollisten

Den kuleste roséen er like kul i år

Den er i tillegg et veldig godt kjøp, kommer i svært små kvanta og blir raskt utsolgt, så handle raskt. Eller velg den røde utgaven. Så er du klar for piknik.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Disse to tyske vinene gir usannsynlig god valuta
+
Ukens vin

Disse to tyske vinene gir usannsynlig god valuta

De inneholder nemlig vin som er ment for en helt annen prisklasse.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Fredagen er reddet med denne på menyen
Dagens rett

Fredagen er reddet med denne på menyen

Med denne enkle oppskriften vil du imponere også de kresne med dine kokkekunster.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Britisk chablis-boks-utfordrer
+
Ukens vin

Britisk chablis-boks-utfordrer

Den første engelske bib-en på polet, er en friskus og som med fordel kan erstatte chablis i dette formatet.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her