Himmelsk bacon (Toucinho-do-céu) (Portugal)

Fremgangsmåte

Opphavsstedet til denne århundregamle desserten som i dag lages over hele Portugal blir intenst diskutert blant mathistorikere.

Historien bak navnet "Himmelsk bacon" er følgende historie: En nonne bestemte seg en dag for å lage en pudding. Hun glemte imidlertid melken og resultatet ble en ganske fast, brun dessert som liknet slående på et stykke bacon.

Smør en rund kakeform med løs bunn, 20 cm i diameter, helst teflonbelagt. Dryss med 1 ss sukker.

Kok opp sukker og vann i en kjele på sterk varme, og rør til sukkeret løser seg opp. La det koke til blandingen når det stadiet da den lar seg trekke ut i tynne tråder, det vil si at et kjøkkentermometer viser 110 C og at blandingen er svært tykk. Ta kjelen av varmen og la den avkjøle seg.

Pisk eggeplommene i en bolle med håndmikser på høy hastighet, til eggeplommene blir lyse og luftige. Hell den varme sukkerlaken opp i eggeplommene i en tynn stråle, mens du hele tiden pisker. Bland i malte mandler og kanel. Hell blandingen i en ren kjele på svak varme. Varm opp under omrøring i ca 5 minutter, til blandingen har tyknet litt, ikke la det koke. Fyll røren i bakeformen.

Stek kaken i ovnen ved 200 C i ca 10 minutter, til det ikke henger noe fast på prøvenålen du stikker ned i midten. Ta kaken ut av ovnen og la den stå i formen i ca 15 minutter. Løsne på kaken ved å føre en kniv langs kanten på formen. Legg kaken på et fat og dryss over resten av sukkeret og eventuelt de hakkede mandlene. Del kaken i spisser og server.

Sendt inn av Apéritif

Forsiden akkurat nå
Med bourbon, appelsin og rosmarinsirup i drinken setter du påskestemningen
Ukens drink

Med bourbon, appelsin og rosmarinsirup i drinken setter du påskestemningen

For både appelsin, rosmarin og whisky gjør susen. Enkelt og knallgodt.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Disse boksvinene er best av de 100 beste
+
Tester

Disse boksvinene er best av de 100 beste

Når boksvinene er av så god kvalitet som disse, kan du faktisk trygt velge dette bærekraftige formatet. Valget av vin i boks handler ikke lenger med at den er lett å putte i feriebagasjen. Men det er mange feller å gå i.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

I år blir det pinot noir til påskelammet – kanskje fra grillen
+
Godbiter i pollisten

I år blir det pinot noir til påskelammet – kanskje fra grillen

Du finner den i de fleste velassorterte polutsalg. Og prisen er upåklagelig - vi snakker om mye vin for pengene.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Libanesisk rødvin stolt vinner i budsjettklassen
+
Ukens vin

Libanesisk rødvin stolt vinner i budsjettklassen

Få viner byr på like god valuta for pengene – og vekker like mye følelser som vinen fra et av verdens aller mest risikofylte områder.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

En slik søndagsmiddag er topp start på påskeferien
Dagens rett

En slik søndagsmiddag er topp start på påskeferien

Og som så ofte er det sausen som gjør susen i denne oppskriften.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Ivy Solheim har med Tabuno skapt sin egen vri på filipino-kjøkkenet
+

Ivy Solheim har med Tabuno skapt sin egen vri på filipino-kjøkkenet

På Tabuno i Oslos Bjørvika byr kjøkkensjef Ivy Solheim og hennes unge team på en unik kombinasjon av norske råvarer i en filippinsk setting. Det gjorde dem til beste norske nykommer ifølge Falstaff Nordics.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her