Kaldrøykt makrell
Foto: vetasster

Kaldrøykt makrell

Her serverer vi deg en deilig rett med makrell med nypotetsalat og en epledressing som setter fart på smaksløkene.

Fremgangsmåte

Fileter fiskene men behold skinnet på. Skjær tynne skiver fra innsiden uten at du får med skinnet (slik du skjærer røykt laks). Anrett på et fat. Dette kan du gjøre kvelden i forveien. Dekk med plast og sett i kjøleskapet. Like før servering drypper du over epledressingen. Pynt med litt sitronmelisse.

Epledressingen:
Pisk alt godt sammen.

Nypotetsalat:
Kok potetene med skallet på til de er møre men ikke mer enn så vidt. Avkjøl og del i to. Skjær stangsellerien i bittersmå terninger og bland med de øvrige ingrediensene til dressingen. Hell over potetene. Dette kan du gjøre kvelden i forveien.

Tips:
Du kan også gjøre som på bildet og legge makrellen oppi salaten.
 
 

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

  • Norge
    Norge
    Volum: 0.75 l Pris: 112.90 kr Basisutvalget
    90 POENG
  • Frankrike
    Frankrike
    Volum: 0.75 l Pris: 254.90 kr Bestillingsutvalget
    88 POENG
  • Sveits
    Sveits
    Volum: 0.75 l Pris: 129.70 kr Uten utvalg
    87 POENG
  • Norge
    Norge
    Volum: 0.33 l Pris: 39.50 kr Basisutvalg, kategori 5
    86 POENG
Forsiden akkurat nå
Med store flasker på bordet blir 17. mai-festen en suksess
+
Ukens vin

Med store flasker på bordet blir 17. mai-festen en suksess

Magnum eller dobbelmagnum med denne rosévinen matcher alt du planlegger på den store dagen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

70 produkter testet: Nye øl, brennevin og sider som skapt for maifestene
+
Tester

70 produkter testet: Nye øl, brennevin og sider som skapt for maifestene

Øl som gir champagneassosiasjoner, håndverkssider med klart vinøst preg og gin i ultraklassen, alt norsklaget. Men også andre produkter som fortjener å få en plass i ditt kjøle- eller barskap,

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

La de franske boblene få en pause på maifesten
+
Godbiter i pollisten

La de franske boblene få en pause på maifesten

Italienske bobler (men ikke prosecco) er virkelig i støtet, med Franciacorta på topp, og det til konkurransedyktige priser.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Disse vinene er fortsatt røverkjøp
+
Ukens vin

Disse vinene er fortsatt røverkjøp

Dão er en viktig kilde til svært gunstig prisede viner som også holder høy kvalitet. Disse er helt i teten.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Lag gravlaks. Det vil du ikke angre på
Dagens rett
Hjemmelaget gravlaks

Lag gravlaks. Det vil du ikke angre på

Det tar et par døgn å grave laksen, men da får du mye god mat du med stolthet kan servere. Her er den lettvinte oppskriften.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Vi har testet årets rosévin - inkludert de beste under 200 kroner
+
Tester

Vi har testet årets rosévin - inkludert de beste under 200 kroner

Blant de drøyt 400 rosévinene vi har testet det siste året, for det meste årgang 2025 og 2024 finner du garantert noe for din smak og ditt budsjett. Også de beste rosevinene under 200 kroner.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her