Kjell Bjørns fiskekaker
Elizabeth Marie Knudsen epost : elbeth@online.no

Kjell Bjørns fiskekaker

Slik lager du deilige fiskekaker. Ingen heksekunst. Bare litt tålmodighet. Det har du.

Fremgangsmåte

Det er meget viktig å være helt nøye.

Begynn å male fisken med løken, og ta potetene til slutt så kverna renses. Begynn å spe sakte. Det skal ta minst 15 min før all væsken er ispedd, og det skal være god fart på miksmasteren.

Unngå varmgang i deigen. Stopp heller maskinen innimellom speingen.

La melken sildre mens maskinen går, ca 1 dl ad gangen. Krydre. Det er viktig å få i saltet tidlig pga væskebinding i deigen.

La maskinen gå noen minutter, så litt melk igjen. Dryss i buljong og muskat, så litt melk igjen. La deigen blandes godt i noen minutter før neste speing. Viktig for godt resultat.

 Dryss så i pepper og potetmel (hvis du ikke har blandet potetmelet i melka). Potetmelet drysses da i samtidig som melka spes i.

La deigen gå 2-3 minutter igjen, litt melk, la deigen gå 1 min, ha kraften eller gelantinet i like sakte som melka spes i.

La deigen blande seg skikkelig før du har i eggene, ett ad gangen. Bruk litt mindre fart så de ikke "skvetter" ut igjen, ha så melka. Bland alt godt, og lag ei prøvekake i god varm stekepanne med olje eller fett.

Til 2,5 kg torskefilét går det 1,5 l væske

Til 2,5 kg kolje går det 1,8 l væske

Tom for torskeideer? Her er de beste oppskriftene

Se våre andre oppskrifter på fiskekaker 

Her får du svært så praktiske kokketips

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat & vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Elizabeth Marie Knudsen epost : elbeth@online.no

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Rosa pannekaker til frokost eller dessert som alle vil like
Ukens kake

Rosa pannekaker til frokost eller dessert som alle vil like

Disse rødbetepannekakene passer til så vel frokost som dessert - eller når bare er «fysen» på noe godt. Uten at du bruker av kvoten for det søte.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Et av de aller beste kjøpene i basis
+
Godbiter i pollisten

Et av de aller beste kjøpene i basis

I ny årgang er denne Rioja-en helt i tet, og så er den å finne i basisutvalgets 60+ polutsalg. Fra samme produsent kommer også noen hvite godbiter.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

De lekreste bobler finnes på 60+ pol
+
Godbiter i pollisten

De lekreste bobler finnes på 60+ pol

Denne champagne-neoklassikeren er ikke bare nydelig nå, men har dokumentert en usedvanlig god lagringsevne – etter omkorking.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Med denne er suksessen sikret for årets siste måltid
+
Ukens vin

Med denne er suksessen sikret for årets siste måltid

På plass på 180 pol, prisen er utrolig god, og den finnes sågar i magnum, også den til svært god pris.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Gjør fredagsmiddagen eksotisk spenstig med denne oppskriften
Dagens rett

Gjør fredagsmiddagen eksotisk spenstig med denne oppskriften

Det er umulig å ikke glede seg over denne retten med masse krydder og en eksotisk grillsaus som du med enkelhet lager selv.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Gjør et kupp med denne Nahe-rieslingen
+
Ukens vin

Gjør et kupp med denne Nahe-rieslingen

Den er nemlig laget av en av de aller beste. Og så er det satt ned til bare 250 kroner.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her