Konfektkake med vaniljeparfait

Fremgangsmåte

Smelt smøret og sjokolade i biter over vannbad, ta ut bollen og avkjøl litt før du har i eggeplommene. Sikt melet i sjokoladeblandingen og vend inn. Pisk eggehvite og sukker stivt, og vend den inn i sjokoladeblandingen. Ha blandingen i en 22 cm springform, stekes ved 200 grader i ca. 20 min. Avkjøl kaken på rist, settes kaldt i minst 2 timer slik at kaken får satt seg.

Vaniljeparfait:
Splitt vaniljestangen og skrap ut frøene - gode vaniljestenger skal være myke og klissete. Bland sukker, fløtemelken og vaniljestang i en kasserolle - kok opp og avkjøl til fingervarmt. Ha i eggeplommene og pisk over vannbad til det tykner. Stivpisk fløte og bland alt sammen. Fryses i form.
Lag coulis:
Kjør bringebær og nektarin/ fersken hver for seg i foodprocessor, smak til ferskencoulisen med sitronsaft.
Smelt sjokolade over vannbad, ha i kremmerhus eller en liten sprøytepose.
Anrett konfektkakestykket på den ene halvdelen på store tallerkner. Lag sjakkruter på den andre halvdelen. Fyll sjakkrutene annenhver med rød -orange-rød...coulis.
Legg på en kule med vaniljeparfait. Pynt med bær, fersken og sitronmelisse.
Ha en smakfull nytelse....

Sendt inn av Kurt-Inge Davidsen

Forsiden akkurat nå
Rosevinsesongen sparkes i gang med herlige viner til supre priser
+
Ukens vin

Rosevinsesongen sparkes i gang med herlige viner til supre priser

To varianter av pinot noir, og en morsom ikke helt tørr blandingsrosé i litersflaske. Da er vi i gang.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Thomas Sjögren skaper følelser med nærhet til naturen på tostjerneren Signum
+

Thomas Sjögren skaper følelser med nærhet til naturen på tostjerneren Signum

Hav og skog inspirerte Thomas Sjögren til Signum, den svenske vestkystens første tostjerners restaurant.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Årets første «utevin» er på et pol nær deg
+
Ukens vin

Årets første «utevin» er på et pol nær deg

Med svært moderat alkohol er det svakt påskegul perlende vin du skal gå for. Og du får veldig mye vin for pengene.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Barolo som kosevin – ja, det funker som bare det med 2022-årgangen
+
Godbiter i pollisten

Barolo som kosevin – ja, det funker som bare det med 2022-årgangen

Når det er sagt, er det også en vin som trives veldig godt til både lam og vilt.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Fortryllende champagneaften på Nedre Foss Gård
Matkurs og vinkurs
Winemakersdinner 14. april i Oslo

Fortryllende champagneaften på Nedre Foss Gård

Den 14. april serveres det 4-retters meny som perfekt harmonerer med 6 viner fra det anerkjente champagnehuset, Drappier.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Ivy Solheim har med Tabuno skapt sin egen vri på filipino-kjøkkenet
+

Ivy Solheim har med Tabuno skapt sin egen vri på filipino-kjøkkenet

På Tabuno i Oslos Bjørvika byr kjøkkensjef Ivy Solheim og hennes unge team på en unik kombinasjon av norske råvarer i en filippinsk setting. Det gjorde dem til beste norske nykommer ifølge Falstaff Nordics.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her