Konfektkake med vaniljeparfait

Fremgangsmåte

Smelt smøret og sjokolade i biter over vannbad, ta ut bollen og avkjøl litt før du har i eggeplommene. Sikt melet i sjokoladeblandingen og vend inn. Pisk eggehvite og sukker stivt, og vend den inn i sjokoladeblandingen. Ha blandingen i en 22 cm springform, stekes ved 200 grader i ca. 20 min. Avkjøl kaken på rist, settes kaldt i minst 2 timer slik at kaken får satt seg.

Vaniljeparfait:
Splitt vaniljestangen og skrap ut frøene - gode vaniljestenger skal være myke og klissete. Bland sukker, fløtemelken og vaniljestang i en kasserolle - kok opp og avkjøl til fingervarmt. Ha i eggeplommene og pisk over vannbad til det tykner. Stivpisk fløte og bland alt sammen. Fryses i form.
Lag coulis:
Kjør bringebær og nektarin/ fersken hver for seg i foodprocessor, smak til ferskencoulisen med sitronsaft.
Smelt sjokolade over vannbad, ha i kremmerhus eller en liten sprøytepose.
Anrett konfektkakestykket på den ene halvdelen på store tallerkner. Lag sjakkruter på den andre halvdelen. Fyll sjakkrutene annenhver med rød -orange-rød...coulis.
Legg på en kule med vaniljeparfait. Pynt med bær, fersken og sitronmelisse.
Ha en smakfull nytelse....

Sendt inn av Kurt-Inge Davidsen

Forsiden akkurat nå
Kule hvitviner som gjenskaper historien
+
Godbiter i pollisten

Kule hvitviner som gjenskaper historien

Sherry har en gyllen fortid, før forsterkningen, som stadig flere yngre vinmakere henter fram igjen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Gi chardonnay en pause – her får du mye mer for pengene
+
Ukens vin

Gi chardonnay en pause – her får du mye mer for pengene

Denne spanske hvitvinen gjør en super jobb som erstatning og ikke minst byr den på veldig god valuta for pengene på 60+ pol.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Disse vinene er usannsynlig billige
+
Godbiter i pollisten

Disse vinene er usannsynlig billige

Årsaken er knyttet til eieren som får sin «lønn i himmelen».

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Røverkjøp til grillmaten
+
Ukens vin

Røverkjøp til grillmaten

150 kroner er for et kupp å regne for denne spanske rødvinen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

La deg forføre av utsøkte viner og en nøye komponert meny
Matkurs og vinkurs
Winedinner 08. september i Oslo

La deg forføre av utsøkte viner og en nøye komponert meny

Møt vinprodusenten med italienske røtter og amerikanske drømmer på Kullt den 08. september. Her blir det servert 6 flotte viner til en nydelig meny.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Sierra de Gredos-produsent hardt rammet av brann
+

Sierra de Gredos-produsent hardt rammet av brann

Bernabeleva som er en av de mest populære produsentene i Sierra de Gredos nær Madrid, måtte ta den største støyten.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her